eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozySpada satysfakcja z pracy wśród pracowników z Ukrainy. Co jest powodem?

Spada satysfakcja z pracy wśród pracowników z Ukrainy. Co jest powodem?

2020-01-29 11:13

Spada satysfakcja z pracy wśród pracowników z Ukrainy. Co jest powodem?

Pracownicy z Ukrainy mniej zadowoleni z pracy w Polsce © industrieblick - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Satysfakcję z pracy deklaruje większość zatrudnionych w Polsce Ukraińców - wynika z raportu opublikowanego przez OTTO Work Force Polska. Dziś jednak jest ona niższa aniżeli przed rokiem, czy przed dwoma laty. Nie jest to efektem gorszych warunków pracy, ale coraz wyższych wymagań ze strony pracowników z Ukrainy.

Przeczytaj także: Jak rosną oczekiwania finansowe pracowników z Ukrainy?

Jak czytamy w komunikacie z raportu, satysfakcja z pracy towarzyszy obecnie 72% pracowników z Ukrainy. Dla porównania, w 2018 roku deklarowało ją 81% badanych, a rok wcześniej aż 94%. Niewątpliwie pozytywną informacją, jaka płynie z ostatniego badania, jest to, iż swoje niezadowolenie deklaruje jedynie niespełna 10% Ukraińców. Pozostałe odpowiedzi mają wydźwięk neutralny.

Wyższa satysfakcja z pracy to domena starszych pracowników z Ukrainy - wśród osób, które ukończyły 50 lat, deklaruje ją 89% respondentów. W przypadku osób do 35. roku życia odsetek zadowolonych sięga już tylko 65%.

fot. mat. prasowe

Zmiana w czasie poziomu zadowolenia pracowników tymczasowych z Ukrainy z pracy w Polsce

Jeszcze w 2017 roku zadowolenie z pracy w Polsce odczuwało 94% pracowników z Ukrainy, dziś już tylko 72%.


Pracownicy z Ukrainy najbardziej zadowoleni z relacji


Z raportu OTTO Work Force Polska wynika, że satysfakcję z pracy budują przede wszystkim relacje ze współpracownikami (87%) oraz z pracodawcą (86%). Najmniej satysfakcjonuje ich poziom wynagrodzeń (51%) oraz możliwości rozwoju zawodowego (39%). Szczegółowa analiza wskazuje, że w przypadku pięciu z ośmiu badanych aspektów odsetek osób deklarujących niezadowolenie nie przekracza 7%, a dla kolejnych dwóch wynosi 12-13%. Jednocześnie w zależności od ocenianego elementu od 8% do 36% badanych wskazało ocenę średnią. Tym samym można uznać, że grupa pracowników rzeczywiście niezadowolonych z poszczególnych badanych elementów jest stosunkowo niewielka, a wyraźnie większą frakcję, w przypadku każdego z aspektów stanowią osoby, które podają ocenę neutralną. Jedynie w przypadku oceny możliwości rozwoju zawodowego sytuacja jest nieco inna. Tutaj odsetek niezadowolonych (35%) jest niemal taki sam jak odsetek zadowolonych (39%) co oznacza, że jest to obszar, w którym potrzeby pracodawców i oczekiwania respondentów rozmijają się w największym stopniu.

W obliczu zbliżającej się liberalizacji przepisów w zakresie zatrudnienia obcokrajowców w Niemczech oraz wyższych zarobków u naszych południowych sąsiadów pracodawcy będą zmuszeni są do większej rywalizacji o pracowników tymczasowych z Ukrainy.

fot. mat. prasowe

Struktura satysfakcji badanych z poszczególnych elementów obecnej pracy

Jedynie połowa badanych satysfakcję z pracy wiąże z wynagrodzeniem.


“Spadek poziomu zadowolenia pracowników z Ukrainy nie wynika z pogorszenia się warunków pracy, ale ze zmiany ich oczekiwań. Ukraińcy oswoili się już z polskim rynkiem pracy, są bardziej świadomi możliwości jakie daje i zwracają coraz większą uwagę na atrakcyjność ofert pracy. Interesuje ich możliwość podjęcia legalnego zatrudnienia za wyższe niż na Ukrainie wynagrodzenie, ale także dodatkowe benefity oferowane przez pracodawców, szczególnie te które pozwolą im możliwie jak najwięcej zaoszczędzić. Najbardziej motywującymi dodatkami pozapłacowymi są: prywatna opieka medyczna, dofinansowanie do posiłków w pracy oraz zniżki/rabaty do sklepów” - mówi Tomasz Dudek, Dyrektor Zarządzający OTTO Work Force Polska. “Kolejną kwestią, która wpływa na poziom satysfakcji pracowników z Ukrainy, są skomplikowane i długotrwałe procedury związane z zatrudnieniem w Polsce. Ich uproszczenie zdecydowanie poprawiłoby funkcjonowanie polskiego rynku pracy” – dodaje Tomasz Dudek.

Informacje pozyskane w badaniu pochodzą od 500 pracowników tymczasowych z Ukrainy, zatrudnionych poprzez OTTO Work Force Polska sp. z o.o. Wywiady zostały zrealizowane w listopadzie 2019 roku. Przekazane w nich opinie przeanalizowała i opracowała agencja badawcza PBS Sp. z o.o.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • aurelinowa / 2020-01-31 22:15:39

    Każdy pracownik, nieważne skąd jest zna swoją wartośc. I jeśli pracodawca nie zacznie go słuchać to predzej czy pózniej go straci na rzecz konkurencji. A naprawde niewiele potrzeba by spełnić oczekiwania pracowników. I nie chodzi tylko o podwyżkę. Wystarczą pakiety medyczne z medicover aby pracownik wiedział ze pracodawcy na nim zalezy bo dba o jego zdrowie odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: