eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyEuler Hermes: globalny wzrost gospodarczy 2,4%

Euler Hermes: globalny wzrost gospodarczy 2,4%

2020-02-10 13:14

Euler Hermes: globalny wzrost gospodarczy 2,4%

Globalny wzrost gospodarczy wyniesie 2.4% © pupunkkop - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

W minionym roku na świecie panowała zakrojona na szeroką skalę niepewność, ale istotnej recesji udało się uniknąć. W 2020 roku globalny wzrost gospodarczy ma osiągnąć poziom 2.4%, aby w kolejnym urosnąć do 2.8%. Konflikt handlowy na linii USA-Chiny nie powinien już eskalować, ale z drugiej strony nie należy też się spodziewać istotnego ocieplenia stosunków między tymi krajami. Wzrost w strefie euro raczej nie wykorzysta swojego potencjału. Główną siecią bezpieczeństwa ma pozostać polityka pieniężna - czytamy w najnowszych prognozach Euler Hermes.

Przeczytaj także: Czy globalna gospodarka znów jest w impasie?

Kluczowe prognozy na lata 2020-2021


  • Światowy wzrost gospodarczy swój najniższy poziom osiągnął już najprawdopodobniej u schyłku minionego roku. W nadchodzących miesiącach powinien dążyć do poziomu 3.0%, ale tej granicy w tym roku najpewniej nie uda mu się jeszcze przebić - prognozowane 2.4%.
  • Konflikt handlowy na linii Pekin-Waszyngton zostanie opanowany, głównie ze względu na rok wyborczy, w którym mało prawdopodobna jest eskalacja taryf. Prognozowany przez Euler Hermes wzrost obrotów handlowych to +1.8% w 2020 r. i +2.5% w 2021 r.
  • Niezależnie od tego, jak potoczą się losy walki o fotel prezydencki w USA, Stany Zjednoczone powinny wdrożyć większe bodźce stymulujące w 2021 r. i przeć nawet do większego zadłużenia publicznego i zadłużenia przedsiębiorstw.
  • Chiny nie będą stymulować gospodarki globalnej: wzrost gospodarczy w Państwie Środka powinien osiągnąć poziom +5.9% w 2020 r. i +5.8% w 2021 r., dzięki umiarkowanym bodźcom monetarnym i fiskalnym. I to wystarczy, aby osiągnąć wiodący cel podwojenia PKB z 2010 r. do 2020 r., ale obecne spowolnienie nie powinno ulec odwróceniu.
  • Wzrost gospodarczy w strefie euro poniżej jej potencjalnego tempa 1.4% w latach 2020-21, ponieważ wyzwania sektora samochodowego będą dominować, podczas gdy prognozuje się, że wydatki fiskalne pozostaną tylko na umiarkowanym poziomie.
  • Polityki pieniężne pozostaną akomodacyjne w większości krajów, oferując sieć bezpieczeństwa dla wzrostu i rynków.
  • Rozległe niepokoje polityczne powinny prowadzić do bardziej redystrybucyjnych polityk budżetowych i wyższych pensji kosztem zysków przedsiębiorstw.
  • Przedsiębiorstwa działające na rynku krajowym (w sektorze usług i budownictwa) prześcigną spółki polegające na przychodach zagranicznych ze względu na bardzo ekspansywny kurs polityk pieniężnych i budżetowych, które w głównej mierze będą sprzyjać popytowi krajowemu.
  • Rynki kapitałowe powinny pozostać w reżimie (wyjątkowo) niskiej zmienności, ponieważ będzie dominował efekt spowalniający niekonwencjonalnej polityki pieniężnej.
  • Dolar powinien stracić na wartości -4% w 2020 r. podczas wspierania apetytu na ryzyko na rynkach wschodzących wskutek bardzo nisko przychodowego środowiska w gospodarkach zaawansowanych.

fot. mat. prasowe

Światowy handel towarami i usługami, wzrost wielkości i wartości

W tym roku prognozowany wzrost wartości światowego handlu towarami i usługami to 2,6%


oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: