Nie mamy nic przeciwko zatrudnianiu cudzoziemców
2020-02-19 12:33
Nie mamy nic przeciwko zatrudnianiu cudzoziemców © kritchanut - Fotolia.com
Przeczytaj także: Do Polski za chlebem. Obcokrajowcy zalewają rynek pracy?
Zatrudnianie cudzoziemców mile widziane
Badanie dowodzi, że z cudzoziemcami lubi pracować 74% Polaków, przy czym taką deklarację częściej składają kobiety (77%) niż mężczyźni (71%). Taki wynik plasuje nas w środku europejskiej stawki. Większa otwartość na pracowników z zagranicy cechuje między innymi Portugalczyków (89%) oraz Rumunów (84%), mniejsza - Czechów (47%) i Węgrów (54%).
Największą przychylność wobec obcokrajowców widać w grupie pracowników pomiędzy 35. a 44. rokiem życia, a najmniejszą u osób w wieku od 18 do 24 lat (71%). Jeżeli na opinie odnośnie zatrudniania cudzoziemców spojrzeć poprzez pryzmat sektorów, to wówczas okaże się, że do pracy z przedstawicielami innych kultur najbardziej entuzjastycznie podchodzą pracownicy usług (80%) oraz handlu i dystrybucji (75%).
fot. kritchanut - Fotolia.com
Nie mamy nic przeciwko zatrudnianiu cudzoziemców
Wspieramy pracodawców, którzy decydują się na zatrudnianie cudzoziemców
Polacy są w pierwszej trójce krajów europejskich, które popierają pracodawców decydujących się na zatrudnianie cudzoziemców w celu uzupełnienia braków kadrowych w firmie. 68% polskich pracowników uważa, że to dobre rozwiązanie. Przed nami są jedynie Portugalczycy (73%) i mieszkańcy Wielkiej Brytanii (71%). W Polsce takie działanie częściej wspierają mężczyźni (69%), niż kobiety (67%). Najbardziej otwarte na zatrudnienie cudzoziemców w przypadku braków kadrowych są osoby w wieku od 55 do 65 lat (75%), najmniej natomiast od 45 do 54 lat (62%). W podziale na sektory, najwięcej pracowników usług uważa, że to dobrze, kiedy w przypadku niedoborów chętnych pracodawca zatrudnianie cudzoziemców (77%). Najbardziej zamknięte na takie działania są osoby pracujące w administracji publicznej (60%).
Nieco inaczej Polacy spoglądają, jeśli w sytuacji braku odpowiednio wykwalifikowanych pracowników, pracodawcy decydują się na zatrudnianie cudzoziemców, zamiast obniżenia wymagań. 66% Polaków popiera takie decyzje przełożonych, podczas gdy w Hiszpanii wskaźnik ten kształtuje się na poziomie 79%, a w Wielkiej Brytanii 78%. W tej sytuacji częściej pracodawców popierają mężczyźni (69%) niż kobiety (64%). Biorąc pod uwagę grupy wiekowe najbardziej otwarte na takie działania pracodawców, są osoby w wieku od 55 do 65 lat (69%), a najmniej od 45 do 54 lat (61%). W podziale na sektory, w tej kategorii prym wiodą usługi (80%). Wskaźnik w pozostałych analizowanych branżach, tj. administracji publicznej, handlu dystrybucji oraz przemyśle ukształtował się na poziomie 61%.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (1)
-
czarnamatka / 2020-03-06 12:13:42
Wiadomo, żebym ja nie chciała żeby cudzoziemiec zabierał nam pracę. Ale jeśli jest lepiej wykształcony i ma znacznie większe doświadczenie no to już nie nasza wina. Mnie na szczęście nic nie brakuje, bo sama staram się cały czas dokształcać i zdobywać nowe umiejętności. Teraz jestem zadowolona ze swojej pracy, bo wypłata dobra, pakiet medyczny w medicover i kilka innych benefitów, ale kto wie co będzie za kilka miesięcy. [ odpowiedz ] [ cytuj ]