eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyPraca na czarno. Co 6. Polak bez umowy

Praca na czarno. Co 6. Polak bez umowy

2020-02-26 00:20

Praca na czarno. Co 6. Polak bez umowy

Co szósty Polak przyznaje się do pracy „na czarno” © ESCALA - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Wydawać by się mogło, że praca na czarno staje się w naszym kraju rzadkością. Niestety nie do końca tak jest. Dobitnie potwierdzają to rezultaty badania zrealizowanego na panelu Ariadna dla serwisu ciekaweliczby.pl. Wynika z nich, że do świadczenia pracy bez żadnej umowy przyznaje się aż 16% z nas. Co ciekawe, w tym gronie dominują sympatycy partii rządzącej. Jednocześnie okazuje się, że do zjawiska pracy na czarno niemal co drugi z nas podchodzi z obojętnością, a 11% ma do niej stosunek wręcz pozytywny.

Przeczytaj także: Praca na czarno. Niby nie problem, ale jednak

Jak czytamy w komunikacie z badania, do pracy na czarno na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy przyznaje się 16% Polaków. Najrzadziej są to wyborcy Koalicji Obywatelskiej (10% wskazań), a najczęściej sympatycy partii rządzącej, którzy bez umowy pracują niemal dwukrotnie częściej (18% wskazań). Wśród zwolenników Lewicy odsetek osób deklarujących pracę w szarej strefie sięga 11%.

Jeśli przyjrzeć się poszczególnym grupom wiekowym, okaże się, że praca na czarno to zjawisko występujące najczęściej wśród najmłodszych pracowników, pomiędzy 18 a 24 rokiem życia (32%). W późniejszym wieku na pracę bez umowy decydujemy się zdecydowanie rzadziej. Do pracy „na czarno” przyznaje się 22% osób w wieku 25-34 lata oraz 20% osób w wieku 35-44 lat. Najmniej takich osób jest z kolei w grupie wiekowej 45-54 lata (9%) oraz 55 lat i więcej (6%).

fot. mat. prasowe

Czy w ciągu ostatniego roku wykonywałeś pracę na czarno?

Do pracy na czarno najczęściej przyznają się sympatycy partii rządzącej.


Z badania wynika również, że niemal połowa badanych (46%) przyznaje, że zna osobiście przynajmniej jedną osobę, która w ciągu ostatniego roku pracowała „na czarno”.

Większość Polaków (58%) nie potępia takiej formy zarobkowania, wyrażając obojętny stosunek do pracy „na czarno” (47%), a nawet pozytywny (11%). Negatywny stosunek wyraża 42% badanych.

Zdecydowanie najwięcej osób, które nie potępiają pracy „na czarno”, jest w najmłodszej grupie wiekowej 18-24 lata (łącznie 81%). W tej grupie 62% osób ma stosunek obojętny (zdecydowanie najwięcej ze wszystkich grup wiekowych), a prawie co piąty badany (19%) pozytywnie odnosi się do takiej formy zarobkowania, czyli dokładnie tyle samo, co odnosi się pozytywnie (19%).

fot. mat. prasowe

Jaki jest twój stosunek do pracy na czarno?

Niemal połowa Polaków do pracy bez umowy pochodzi z obojętnością.


Badanie dowodzi także, że wśród głównych powodów podejmowania pracy na czarno Polacy wymieniają najczęściej chęć dorobienia sobie do pensji (28%). Zaraz potem pojawiają się jednak bardziej niepokojące odpowiedzi sugerujące naciski ze strony pracodawcy (24%) lub uniknięcie utraty prawa do różnych zasiłków (18%). Według 19% badanych Polacy uciekają się do pracy „na czarno”, by nie płacić podatków i składek ZUS.
„W Polsce mieliśmy długą tradycję kombinowania wywodzącą się jeszcze z PRL-u. Niepokojący jest jednak fakt, że teraz mamy inne czasy, a tak dużo młodych Polaków przyznaje się do pracy „na czarno” i jeszcze nie widzi w tym nic złego. To utrudnia budowanie odpowiedzialnego społeczeństwa” - mówi Alicja Defratyka, autorka projektu ciekaweliczby.pl.

fot. mat. prasowe

Jaki jest według ciebie główny powód, dla którego Polacy podejmują pracę na czarno?

Co czwarty z badanych uważa, że powodem pracy na czarno co naciski ze strony pracodawcy.


Nota metodologiczna:
Badanie przeprowadzone dla serwisu ciekaweliczby.pl na ogólnopolskim panelu badawczym Ariadna. Próba ogólnopolska losowo-kwotowa N=1053 osób w wieku od 18 lat wzwyż. Kwoty dobrane wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Termin realizacji: 14-18 lutego 2020 roku. Metoda CAWI.

Przeczytaj także: 7 korzyści legalnej pracy 7 korzyści legalnej pracy

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • czarnamatka / 2020-03-10 11:11:13

    Dziwię się, że ludzie godzą się na takie rzeczy. W końcu teraz nie ma jakiś większych problemów żeby znaleźć pracę. Firmy oferują naprawdę wiele żeby zachęcić ludzi właśnie do pracy u nich. Ja się dałam skusić jednej agencji i muszę przyznać, że jestem zadowolona. Jasna umowa, dobra wypłata i dodatki takie jak pakiet medyczny w medicover czy karta sportowa ok system. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: