Microsoft współpracuje z Linuxem
2006-07-22 09:00
Po latach konkurowania z Linuxem Microsoft chce pokazać, że mimo wszystko może być w dobrych stosunkach ze swoim rywalem oferującym oprogramowanie open-source. Microsoft zapowiedział partnerstwo w nadziei, że jego kolejna technologia wirtualizacji sprzętowej będzie współpracować z wersjami Linuxa, które zostały przystosowane do innej podstawy wirtualizacji typu open-source zwanej Xen.
Przeczytaj także: Wirtualizacja: oferta Microsoft i Novell
Oznacza to współpracę z komercyjnym twórcą oprogramowania XenSource przy wspólnym tworzeniu i rozwoju dwóch podobnych technologii."Microsoft i XenSource zaangażują się w budowę mostu pomiędzy dwoma narzędziami." - powiedział Jeff Price dyrektor Microsoft's Windows Server group.
Oba bazują na pojęciu "hypervisor" - czyli oprogramowania niskiego poziomu, które umożliwia wielu systemom operacyjnym dzielenie tego samego sprzętu. Aby system operacyjny mógł dobrze działać na technologii "hypervisor", musi być zaadaptowany dla Xen. Jednak cechy nowych procesorów Intela lub Advanced Micro Devices już pozwalają niezmodyfikowanym systemom operacyjnym takim jak Windows działać na Xen. Współpraca Microsoftu z XenSource ma umożliwić tworzonemu pod Xen Linuxowi, działanie także na technologii "hypervisor" Microsoftu.
Platforma Xen jest już dostępna i w tym tygodniu została dodana do Novell's Suse Linux Enterprise Server 10. "Hypervisor" Microsoftu o kryptonimie Viridian, nie będzie gotowy w ciągu najbliższego roku. Być może Viridian będzie dostarczony z systemem Longhorn Server, który ma się pojawić pod koniec 2007 roku. Wersja beta systemu Viridian będzie gotowa na koniec 2006 roku - oznajmia Microsoft.
Kiedy Microsoft powiedział, że Viridian nie będzie dostarczany razem z Longhorn Server, niektórzy spodziewali się, że będzie on częścią Service Pack 1, który będzie dostępny w 2009 roku. Jednak Microsoft zasygnalizował kwiecień jako wcześniejszą datę wypuszczenia Viridiana.
Microsoft pracuje na kilku obszarach by poprawić współpracę między Linuxem a Windowsem. Jeśli chodzi o wirtualizacje to zostało już dodane wsparcie Linuxa do Virtual Server Microsoftu.
"Klienci są przychylnie nastawieni" - podkreśla Price i dodaje - "Odbiorcy chcą mieć pewność, że uruchomią Linux na dobrze wykonanej podstawie."
Wirtualizacja albo inaczej używanie jednego komputera jako wielu, staje się centralnym punktem dla branży oprogramowania. Jest coraz większe zainteresowanie posiadaniem jednego komputera PC lub serwera z uruchomionymi wieloma systemami operacyjnymi, a nie jak do tej pory jednym. Ten trend stanowi głębokie technologiczne i biznesowe wyzwanie dla firm zajmujących się produkcją oprogramowania.
Nowa umowa obejmuje współpracę Microsoft i XenSource w dostarczaniu klientom używającym Xen i "hypervisora" Windows Server wszelkiej pomocy. W związku z tym wszelkie problemy zgłaszane będą do Microsoftu.
"Jeśli pojawi się problem z Windows "hypervisor", naprawimy go" – mówi Price. "Jeśli problem będzie dotyczył Xen lub Linuxa, Microsoft postara się o odpowiednie wsparcie ze strony Linuxa." - dodaje.
Dla XenSource umowa otwiera możliwość budowania oprogramowania, które będzie współpracowało zarówno z "hypervisorami" Windows jak i Linux.
"Tak naprawdę chodzi o poszerzenie rynku dla usług i oprogramowania, które zamierzamy budować, co będzie możliwe dzięki szerokiemu zastosowaniu wirtualizacji." - powiedział Frank Artale, wiceprezes XenSource.
Przeczytaj także:
Współpraca Windows i SUSE Linux
oprac. : Aleksander Walczak / eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
wirtualizacja, wirtualizacja sprzętowa, Microsoft, Linux, Novell Suse Linux Enterprise Server 10, XenSource, hypervisor Microsoft, Viridian, hypervisor Linux