eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyZe zmianami klimatu chcemy walczyć nawet kosztem własnej wygody

Ze zmianami klimatu chcemy walczyć nawet kosztem własnej wygody

2020-03-12 09:07

Ze zmianami klimatu chcemy walczyć nawet kosztem własnej wygody

Segregacja śmieci © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Zmiany klimatu to ostatnimi czasy temat bardzo szeroko dyskutowany. Jakie odczucia wzbudza on w zwykłych obywatelach? Do jakich poświęceń są skłonni, aby przyczyniać się do ochrony środowiska? Odpowiedzi na te i inne pytania dostarczają wyniki drugiej już edycji ankiety zrealizowanej przez Europejski Bank Inwestycyjny (EBI).

Przeczytaj także: Polacy nie widzą konieczności redukcji emisji gazów cieplarnianych

Autorzy poświęconej zmianom klimatu ankiety przyjrzeli się opiniom obywateli Unii Europejskiej, Stanów Zjednoczonych i Chin. Główne wnioski, jakie płyną z odpowiedzi udzielonych przez polskich respondentów, można wypunktować następująco:
  • 94% Polaków mówi "tak" idei darmowego transportu publicznego,
  • 91% uważa, że w szkołach powinny być prowadzone zajęcia dotyczące zmian klimatu i segregowania odpadów,
  • 84% z nas opowiada się za wprowadzeniem zakazu używania tworzyw sztucznych jednorazowego użytku,
  • 3 na 4 Polaków uważa, że w centrach miast należy ograniczyć przestrzeń dostępną dla samochodów.

Okazuje się zatem, że Polacy charakteryzują się dużą gotowością na podjęcie i wspieranie działań służących przeciwdziałaniu zmianom klimatu i to nawet wówczas, gdy wpływać one będą na ich codzienne funkcjonowanie.

fot. mat. prasowe

Respondenci opowiadający się za zakazem lotów na krótkie odległości

Za zakazem lotów na krótkie odległości opowiada się 62% Europejczyków.


Gotowość tę przedstawiono w ramach poniższych kategorii:

Mobilność w miastach


76% polskich respondentów opowiada się za ograniczeniem przestrzeni dla samochodów w centrach miast, podczas gdy średnia w UE wynosi 67%. Polacy popierają również bezpłatny transport publiczny, za którym opowiada się aż 94% badanych, czyli nieco powyżej średniej unijnej wynoszącej 91%.

Ograniczenie wysokoemisyjnego transportu


68% Polaków opowiada się za stopniowym wprowadzeniem zakazu korzystania z samochodów z silnikiem Diesla (średnia w UE: 65%). Co więcej, 62% Polaków popiera zakaz lotów na krótkie odległości, co odpowiada średniej unijnej. Za wprowadzeniem zakazu lotów na krótkie odległości opowiedziało się 71% respondentów w wieku powyżej 65 lat, natomiast w grupie wiekowej 15–29 lat podobny pogląd wyraża jedynie 55% respondentów.

Odpady plastikowe


Obywatele polscy deklarują chęć ograniczenia stosowania tworzyw sztucznych jednorazowego użytku, takich jak plastikowe słomki czy sztućce – za wprowadzeniem zakazu ich używania opowiedziało się 84% respondentów, co odpowiada średniej unijnej wynoszącej 85%.

fot. mat. prasowe

Odsetek obywateli pobierających poszczególne rozwiązania

Obywatele Unii Europejskiej w większym stopniu niż Amerykanie opowiadają się za wprowadzeniem podatku od emisji CO2 przez samoloty.


Wzrost cen żywności i towarów o wysokim śladzie węglowym


Tylko 49% Polaków twierdzi, że popiera wzrost cen żywności i towarów o znaczącym śladzie węglowym, takich jak czerwone mięso i telefony komórkowe – to wynik o 10 punktów procentowych niższy od średniej unijnej wynoszącej 59%.

Edukacja


Polacy opowiadają się za wprowadzeniem w szkołach lekcji dotyczących zmian klimatu i segregowania odpadów – za tym rozwiązaniem jest 91% pytanych, co jest zgodne ze średnią w UE.

Wsparcie dla osób dotkniętych transformacją energetyczną


82% Polaków uważa, że społeczności i pracownicy najbardziej dotknięci przemianami sektora energetycznego powinni otrzymać wsparcie finansowe.

Obywatele w całej Unii Europejskiej, Stanach Zjednoczonych i Chinach popierają szeroki zakres inicjatyw politycznych na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatu. Badani wykazują na ogół pozytywny stosunek do wprowadzenia podatku od emisji dwutlenku węgla przez samoloty. Ankieta ujawnia jednak znaczne różnice w poziomie poparcia dla tego rozwiązania w poszczególnych regionach: aż 93% mieszkańców Chin opowiada się za podatkiem od emisji dwutlenku węgla przez samoloty, natomiast w Europie i Stanach Zjednoczonych odsetek ten wynosi odpowiednio 72% i 60%. Ponadto 82% respondentów w Unii Europejskiej, 69% w Stanach Zjednoczonych i aż 97% w Chinach popiera wprowadzenie zakazu wjazdu wysokoemisyjnych pojazdów do centrów miast.

fot. mat. prasowe

Polacy a zakaz lotów na krótkie odległości

Za zakazem lotów na krótkie odległości częściej opowiadają się starsi obywatela.


oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: