eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyŚmierć robaków komunikatorów internetowych?

Śmierć robaków komunikatorów internetowych?

2006-07-24 00:35

Kaspersky Lab, producent oprogramowania antywirusowego i służącego do ochrony danych, opublikował analizę ewolucji robaków komunikatorów internetowych (IM-Worm) od początku 2005 roku.

Przeczytaj także: Inteligentny robak

Tekst został napisany z europejskiego punktu widzenia: oznacza to, że nie zawiera informacji o niektórych robakach, które nie były szeroko rozpowszechnione w Europie. Nie uwzględnia również złośliwych programów dla pewnych komunikatorów, takich jak ICQ, które nie są szczególnie popularne w Europie.

Chociaż pierwszy robak komunikatorów internetowych pojawił się w 2001 roku, szkodniki tego typu rozpowszechniły się dopiero na początku 2005 roku. Przyglądając się temu okresowi, przekonamy się, jak ważne jest rozróżnienie robaków komunikatorów internetowych ze względu na cel, w jakim zostały napisane.

Robaki, takie jak Sumom, wywołały duże epidemie i dlatego przyciągnęły uwagę mediów. Tego typu robaki pisane były przez cyberwandali, którzy chcieli wyrządzić szkody i zwrócić na siebie uwagę. Ten rodzaj robaków stworzył ogólne wrażenie, że robaki komunikatorów internetowych są domeną cyberwandali, którzy chcą się wyróżnić. Całkiem niesłusznie. Dwie z najsławniejszych rodzin robaków komunikatorów internetowych Bropia oraz Kelvir motywowane były chęcią osiągnięcia zysków finansowych.

Pojawienie się robaków Bropia, Kelvir i Prex

Bropia, Kelvir i Prex rozprzestrzeniają się za pośrednictwem komunikatora MSN Messenger jako odnośniki do plików zlokalizowanych na serwerze http. Wraz z pojawieniem się w lutym 2005 roku rodziny Bropia nastąpił kolejny etap w ewolucji robaków komunikatorów internetowych. Chociaż z programistycznego punktu widzenia Bropia nie był szczególnie interesujący, wybierając nieznany wtedy program pakujący autor robaka pokazał, że jest poważnym przeciwnikiem. Wczesny wariant tego robaka został spakowany przy pomocy PEspin 1.1; żaden z głównych skanerów antywirusowych dostępnych w tym czasie nie obsługiwał tego typu pakowania. Po tym jak zauważyliśmy, że autor robaka Bropia wciąż używa tej metody, szybko dodaliśmy do antywirusowych baz danych odpowiednią technologię rozpakowującą

 

1 2 ... 8

następna

oprac. : Joanna Kujawa / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: