Śmierć robaków komunikatorów internetowych?
2006-07-24 00:35
Przeczytaj także: Inteligentny robak
Na ewolucję złośliwych programów dla innych klientów komunikatorów internetowych wpłynął jeden istotny czynnik: analiza składniowa HTML. Komunikatory, takie jak AIM obsługują (podstawową) analizę składniową HTML, która oferuje twórcom wirusów stosującym socjotechnikę wiele opcji. Analizę składniową HTML można bardzo łatwo wykorzystać tworząc "fałszywe" odnośniki/adresy URL, które skłonią odbiorców do ich klikania.
To, że MSN nie obsługuje analizy składniowej HTML, jest jedną z trzech głównych przyczyn przejścia twórców wirusów z atakowania komunikatorów MSN na komunikatory AIM.
Drugi powód to taki, że niewiele osób wykorzystuje zarówno komunikatory MSN jak i AIM.
Trzecim i ostatnim według mnie powodem jest to, że podczas gdy twórcy wirusów mogli bez trudu zwieść użytkowników komunikatora AIM, oszukanie użytkowników MSN stało się o wiele trudniejsze. Nie dlatego, że społeczność użytkowników MSN jest bardziej świadoma potencjalnych zagrożeń, ale częściowo dlatego, że MSN podjął kilka drastycznych działań.
MSN blokował na przykład wszystkie wiadomości zawierające ".pif" na poziomie sieciowym. Blokowane były również wiadomości zawierające "gallery.php" i "download.php". Poza tymi zabezpieczeniami, późniejsze wersje komunikatora MSN Messenger nie przyjmują plików o rozszerzeniach, które mogą wskazywać na potencjalne niebezpieczeństwo, takich jak .pif, .scr i innych.
Chociaż istnieje wiele rodzin robaków komunikatorów internetowych, które atakują sieć AIM, obecnie nie są one tak istotne. Przykładem jest robak IM-Worm.Win32.Opanki: chociaż szkodnik ten stał się dość szeroko rozpowszechniony, posiada ograniczoną funkcjonalność IRCBota i może tylko pobierać pliki.
Niewidoczne robaki komunikatorów internetowych
Chociaż robaki komunikatorów internetowych wykorzystujących technologię rootkit w celu maskowania swojej aktywności zaczęliśmy wykrywać już w maju 2005 roku, sekcja ta poświęcona jest nieco innemu zagadnieniu.
![Komunikatory internetowe zagrożone [© stoupa - Fotolia.com] Komunikatory internetowe zagrożone](https://s3.egospodarka.pl/grafika/zagrozenia-internetowe/Komunikatory-internetowe-zagrozone-MBuPgy.jpg)
oprac. : Joanna Kujawa / eGospodarka.pl