Gospodarka Chin już wychodzi na prostą?
2020-03-13 10:31
Gospodarka Chin już wychodzi na prostą? © dolfvik - Fotolia.com
Przeczytaj także: Gospodarka Chin, czyli wzrost i wyzwania
W Euler Hermes szacujemy, że środki zapobiegania rozprzestrzenianiu się epidemii prawdopodobnie będą kosztować gospodarkę Chin -3 p.p. wzrostu PKB w I kw. r./r., w tym -1,8 p.p. ze względu na niższą konsumpcję prywatną. Drastyczne środki wciąż stosowane w prowincji Hubei (która odpowiada około 4,5% PKB Chin) wraz z ogólną ostrożnością i ograniczeniem kontaktów między ludźmi w pozostałej części Chin wpływają na konsumpcję gospodarstw domowych, zwłaszcza na wydatki nieobowiązkowe, o charakterze uznaniowym.fot. mat. prasowe
Wzrost handlu zagranicznego Chin (% r./r.)
Odbudowa ufności konsumenckiej i powrót ich wydatków do normalnego poziomu może zająć więcej czasu niż przywrócenie produkcji. Wciąż wolumen transakcji na rynku nieruchomości pozostaje około 70% poniżej zwykłego poziomu, jaki notowano o tej porze roku (oryg.: „w szóstym tygodniu po Księżycowym Nowym Roku”).
fot. mat. prasowe
Wolumen transakcji dotyczący nieruchomości (30 głównych miast)
Miesiąc po wprowadzeniu środków zapobiegania rozprzestrzenianiu się wirusa można było zaobserwować ich efekt - nastąpił punkt zwrotny w rozwoju epidemii w Chinach. Aktualnym priorytetem będzie prawdopodobnie wznowienie działalności gospodarczej. Szacujemy, iż gospodarka Chin jest obecnie około 25% poniżej swojego zwykłego poziomu. Liczba „aktywnych” przypadków choroby, tj. liczba ludzi nadal chorych i potencjalnie zarażonych, spada od 18 lutego (19016 w dniu 8 marca w stosunku do rekordowej liczby 58 016).
Dane dzienne dotyczące natężenia ruchu na drogach i zużycia węgla sugerują, że cała chińska gospodarka Chin wciąż pracuje około 25% poniżej swojego zwykłego poziomu dla tej pory roku.
fot. mat. prasowe
Wskaźnik zatorów drogowych (100 głównych miast)
fot. mat. prasowe
Zużycie węgla w głównych grupach produkcji energii elektrycznej
W Euler Hermes oczekujemy, iż gospodarki Chin do działalności w pełnym zakresie, na zwyczajowym poziomie produkcji i obrotów nastąpi do końca kwietnia. Władze będą uruchomiać gospodarkę stopniowo w celu ograniczenia ryzyka ponownego wzrostu zarażeń COVID-19, wraz z powrotem migrujących pracowników do swoich miejsc pracy, i wraz z pogorszeniem się epidemii w innych częściach świata.
fot. mat. prasowe
Dzienny wzrost liczby „aktywnych” przypadków COVID-19
Françoise Huang, Starszy Ekonomista, Dział Badań Ekonomicznych
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)