GUS: koniunktura gospodarcza VII 2006
2006-07-25 01:23
Przeczytaj także: GUS: koniunktura gospodarcza VI 2006
W lipcu producenci sprzętu i urządzeń rtv oceniają koniunkturę optymistycznie i lepiej niż przed miesiącem. Wpływają na to korzystne (lepsze niż w czerwcu) oceny dotyczące zarówno bieżącego jak i przyszłego portfela zamówień i produkcji. Stan zapasów wyrobów gotowych jest uznawany za wystarczający. Przedsiębiorcy nie sygnalizują trudności w ściąganiu należnych im płatności, co powoduje, że regulują swoje zobowiązania finansowe z nieznacznymi tylko opóźnieniami. W najbliższych miesiącach przewiduje się niewielką poprawę sytuacji finansowej badanych jednostek. Poziom zatrudnienia w tej grupie podmiotów może nieznacznie wzrosnąć. Ceny sprzętu i urządzeń rtv mogą się znacznie obniżyć.
Producenci mebli oceniają koniunkturę korzystnie, lepiej niż w czerwcu. Spowodowane to jest poprawą optymistycznych przewidywań dotyczących przyszłego portfela zamówień i produkcji. Oceny dotyczące bieżącej sytuacji w tym zakresie nadal pozostają negatywne. Stan zapasów wyrobów gotowych zwiększa się do uznawanego przez producentów za nadmierny. Dzięki terminowemu ściąganiu należności od kontrahentów, producenci sygnalizują mniejsze niż w ubiegłym miesiącu trudności przy regulowaniu swoich bieżących zobowiązań finansowych. Prognozy sytuacji finansowej charakteryzują się większym optymizmem od zgłaszanych w czerwcu. Dyrektorzy zamierzają zwiększyć liczbę zatrudnionych pracowników. Ceny mebli mogą wzrosnąć w stopniu większym niż przewidywała prognoza sprzed miesiąca.
Dyrektorzy firm produkujących wyroby włókiennicze oceniają koniunkturę w lipcu pozytywnie, nieznacznie lepiej niż w zeszłym miesiącu. Spowodowane to jest poprawą przewidywań dotyczących przyszłego portfela zamówień i produkcji. Mniejszy niż przed miesiącem wzrost bieżącego portfela zamówień powoduje utrzymujące się niewielkie ograniczenia bieżącej produkcji. Nieznacznie zmniejszają się nadmierne zapasy wyrobów gotowych. Mimo braku opóźnień w ściąganiu należności od kontrahentów, rosną trudności przedsiębiorców w regulowaniu zobowiązań finansowych. Oceny przyszłej sytuacji finansowej są optymistyczne. Redukcje personelu mogą być znacznie mniejsze niż przewidywano w prognozie z czerwca. Ceny wyrobów włókienniczych mogą w niewielkim stopniu ulec obniżeniu.
W lipcu 2006 r. 7,3% badanych przedsiębiorstw deklaruje, że nie napotyka na bariery w prowadzeniu swojej bieżącej działalności (w II kwartale 2006 r. odsetek ten wyniósł 5,0%, a przed rokiem 4,2%). W pozostałych firmach najsilniej odczuwanymi barierami są: wysokie obciążenia na rzecz budżetu (58% przedsiębiorstw w III kwartale br. i przed rokiem wobec 57% w II kwartale 2006 r.), niedostateczny popyt na rynku krajowym (barierę tę zgłasza 50% przedsiębiorstw wobec 57% w II kwartale br. i 61% - przed rokiem, co oznacza, że uciążliwość tej bariery systematycznie zmniejsza się), niejasne i niespójne przepisy prawne (45% przedsiębiorstw w III kwartale br. i przed rokiem wobec 42% w II kwartale br.), niepewność ogólnej sytuacji gospodarczej (44% przedsiębiorstw wobec 45% w II kwartale br. i 47% przed rokiem), niedostateczny popyt zagraniczny (29% przedsiębiorstw wobec 32% w II kwartale br. i 36% przed rokiem). Częściej niż przed rokiem przedsiębiorcy sygnalizują też uciążliwość bariery wynikającej z niedoboru wykwalifikowanych pracowników (18% wobec 10% przed rokiem).
oprac. : Beata Szkodzin / eGospodarka.pl