GUS: koniunktura gospodarcza VII 2006
2006-07-25 01:23
Przeczytaj także: GUS: koniunktura gospodarcza VI 2006
2. Budownictwo
Ogólny klimat koniunktury w budownictwie jest oceniany w lipcu optymistycznie (plus 38) i lepiej niż w poprzednim miesiącu (plus 32). Wśród badanych przedsiębiorstw 43% sygnalizuje poprawę koniunktury, a 5% - jej pogorszenie (w czerwcu odpowiednio 38% i 6%). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.
W lipcu przedsiębiorstwa odnotowują znaczny wzrost portfela zamówień na roboty budowlano-montażowe. W większym stopniu niż przed miesiącem rozszerzana jest również bieżąca produkcja budowlano-montażowa.
Przewidywania na najbliższe trzy miesiące w zakresie portfela zamówień są nadal bardzo korzystne, zbliżone do prognoz z czerwca. Prognozy przyszłej produkcji są również optymistyczne i lepsze niż przed miesiącem. W konsekwencji należy oczekiwać dalszego wzrostu zatrudnienia w budownictwie.
Zdecydowanie poprawia się bieżąca sytuacja finansowa przedsiębiorstw budowlano-montażowych. Przewidywania dotyczące przyszłej sytuacji finansowej są bardzo korzystne, zbliżone do prognoz z ubiegłego miesiąca.
Na najbliższe trzy miesiące przedsiębiorcy sygnalizują wzrost cen realizacji robót budowlano-montażowych, nieco szybszy niż wskazywała prognoza z czerwca.
Spośród badanych jednostek 3,5% deklaruje, że nie odczuwa żadnych barier w prowadzeniu działalności budowlano-montażowej (3,3% w czerwcu br. i 2,2% w lipcu ub. roku). Największe trudności napotykane przez przedsiębiorstwa związane są z konkurencją ze strony innych firm (barierę tę zgłasza 66% przedsiębiorstw wobec 69% w czerwcu br. i 75% w lipcu ub. roku). Drugą najczęściej zgłaszaną barierą są koszty zatrudnienia (50% badanych przedsiębiorstw w lipcu br. wobec 49% w czerwcu br. i 46% w lipcu ub. roku). W porównaniu z lipcem ubiegłego roku w najbardziej znaczącym stopniu zmalała uciążliwość bariery związanej z niedostatecznym popytem (z 51% do 28%). Zdecydowanie wzrosło znaczenie bariery związanej z niedoborem wykwalifikowanych pracowników (z 14% do 39%).
W stosunku do oczekiwanego w okresie najbliższych dwunastu miesięcy portfela zamówień 7% przedsiębiorstw budowlano-montażowych ocenia swoje zdolności produkcyjne jako zbyt duże, 75% jako wystarczające, a 18% jako zbyt małe. W porównaniu z lipcem ubiegłego roku zmniejsza się udział jednostek oceniających swe zdolności jako nadmierne na rzecz przedsiębiorstw, które oceniają je jako wystarczające i zbyt małe.
oprac. : Beata Szkodzin / eGospodarka.pl