eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyGUS: koniunktura gospodarcza VII 2006

GUS: koniunktura gospodarcza VII 2006

2006-07-25 01:23

Przeczytaj także: GUS: koniunktura gospodarcza VI 2006


3. Handel detaliczny

W lipcu ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym oceniany jest negatywnie (minus 2), nieznacznie lepiej niż w czerwcu (minus 3). Wśród badanych przedsiębiorstw 18% sygnalizuje poprawę koniunktury, a 20% - jej pogorszenie (w czerwcu odpowiednio 19% i 22%). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

Odnotowywany w lipcu wzrost bieżącej sprzedaży powoduje, że sytuacja finansowa przedsiębiorstw oceniana jest lepiej niż w czerwcu, choć nadal negatywnie. Przewiduje się, że w najbliższych miesiącach sprzedaż i sytuacja finansowa przedsiębiorstw mogą ulec pogorszeniu. Przy utrzymującym się nieznacznie nadmiernym poziomie zapasów, ilość towarów zamawianych u dostawców w najbliższych miesiącach może być w niewielkim stopniu ograniczana. Dyrektorzy firm sygnalizują nieco wolniejszy niż przed miesiącem wzrost bieżących i przyszłych cen towarów. Należy też oczekiwać dalszych niewielkich redukcji zatrudnienia.

Oceny koniunktury w poszczególnych branżach handlu detalicznego są zróżnicowane. Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury dla branży: włókno, odzież, obuwie kształtuje się na poziomie minus 8 (minus 9 przed miesiącem), a dla branży samochodowej - minus 4 (minus 6 przed miesiącem). W przedsiębiorstwach sprzedających żywność notuje się wskaźnik na poziomie - 0 (minus 4 w czerwcu). Jedynie w branży: meble, rtv, agd, tak jak przed miesiącem, zgłaszany jest pozytywny wskaźnik koniunktury - plus 2.

Jednostki branży: włókno, odzież, obuwie sygnalizują w lipcu znaczny spadek sprzedaży. Przedsiębiorcy nadal zgłaszają trudności przy regulowaniu zobowiązań finansowych, chociaż są one mniejsze niż w czerwcu. Na najbliższe miesiące przewiduje się niewielki wzrost sprzedaży. Sytuacja finansowa przedsiębiorstw będzie nadal niezadowalająca. Nadmierny poziom zapasów towarów, choć nieznacznie mniejszy niż przed miesiącem powoduje, że przedsiębiorcy przewidują ograniczać przyszłe zamówienia na towary u dostawców. W lipcu przedsiębiorcy notują wolniejszy niż w ubiegłym miesiącu spadek zarówno bieżących jak i przewidywanych cen oferowanych towarów. Należy oczekiwać niewielkich redukcji zatrudnienia.

W lipcu przedsiębiorstwa branży pojazdy samochodowe sygnalizują spadek sprzedaży. Nieznacznie poprawia się mimo to – wciąż trudna sytuacja finansowa przedsiębiorstw. W najbliższych miesiącach może utrzymać się spadek sprzedaży. W związku z tym mogą pogłębiać się trudności finansowe przedsiębiorstw. Zwiększa się nadmierny poziom zapasów towarów, wobec czego w najbliższych miesiącach ilość zamawianych towarów może być ograniczana bardziej niż przewidywano przed miesiącem. W lipcu ceny pojazdów samochodowych są obniżane w takim samym stopniu jak w czerwcu. Spadek cen przewiduje się też na najbliższe miesiące. Prognozy wskazują na możliwość redukcji zatrudnienia.

Przedsiębiorcy sygnalizują wzrost sprzedaży żywności. Sytuacja finansowa przedsiębiorstw oceniana jest mniej pesymistycznie niż przed miesiącem. W najbliższych miesiącach sprzedaż żywności nie ulegnie zmianie. Prognozy sytuacji finansowej przedsiębiorstw są nieznacznie lepsze od przewidywań z czerwca, choć nadal pesymistyczne. Nieco zwiększa się stan nadmiernych zapasów towarów. W najbliższych miesiącach zamówienia na towary pozostaną na obecnym poziomie. Ceny żywności rosną nieco wolniej niż przed miesiącem. Tendencja taka może utrzymać się również w najbliższych miesiącach. Przewidywane redukcje zatrudnienia mogą być nieco mniejsze niż prognozowano w czerwcu.

poprzednia  

1 ... 4 5 6

następna

oprac. : Beata Szkodzin / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: