eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościPublikacjeJak stworzyć biznesplan - część 1

Jak stworzyć biznesplan - część 1

2003-04-25 00:56

Biznesplan przedstawia szczegółowo zarys planowanej działalności, lub biznesu. Niejako podsumowuje warunki gospodarcze i rynkowe. Mówi o wyznaczonych celach i środkach potrzebnych do ich realizacji. Zmusza do ciągłego myślenia, analizy własnych koncepcji.
Dzięki dobremu biznesplanowi przedsiębiorcy są w stanie uzyskać inwestorów, pożyczkę. Biznesplan świadczy o opłacalności danego przedsięwzięcia. To na jego podstawie zarówno małe firmy, jak i wielkie korporacje podejmują ostateczne decyzje w wielu kwestiach.

W przypadku e-biznesów biznesplan również pozwala ocenić opłacalność przedsięwzięcia. Jeżeli jednak z działalnością nie wiąże się wielkie ryzyko - ułatwia dążenie do celu i realizację postawionych sobie zadań.

Dobry biznesplan?

Dobry biznesplan musi być przejrzysty. Co to oznacza? Że musi mieć czytelną strukturę i nie nastręczać trudności w odnalezieniu konkretnych informacji.

Do całego pomysłu należy podchodzić obiektywnie. Nie może brzmieć jak reklama, ale też nie można podchodzić do całej sprawy zbyt krytycznie.

Kolejna cecha to prostota. Staraj się nie szokować czytelnika górnolotnymi frazesami i setkami żargonowych określeń. Niech wszystko będzie jasne i zrozumiałe.

Oczywiste jest chyba, że całość powinna mieć ujednolicony wygląd - jednakowe czcionki, nagłówki.

Tworzenie biznesplanu nie jest łatwym procesem, dlatego ciągle analizuj swój plan. Bierz pod uwagę zmieniające się warunki.

Co ma kluczowe znaczenie dla projektu? Wyłuskaj te cechy i ułóż z nich pytania. Postaraj się opisać je jak najdokładniej.

A więc zaczynamy...

Dobry biznesplan powinien być tworzony biorąc pod uwagę co najmniej kilka najbliższych lat. 2,3 to minimum, natomiast optymalna wartość to 5.

Pierwszym elementem jest streszczenie. Ma ono za zadanie wzbudzić ciekawość czytającego. Powinno tez opisać podstawowe założenia projektu, zwracać uwagę na produkt, usługę, itp., oraz ich wartości dla potencjalnego klienta. Dobrze jest wspomnieć o sposobach realizacji biznesplanu, z kim będziesz współpracował i jak będą rozłożone obowiązki, jaka jest Twoja konkurencja, jakiej inwestycji potrzebujesz, jakie przewidujesz niebezpieczeństwa.

Powinien być to opis przejrzysty, zwięzły, a zarazem wyczerpujący. Musi być czytelny dla laika nie znającego szczegółów technicznych.

Uwaga. Nie należy mylić streszczenia z wprowadzeniem. Streszczenie to samodzielny element biznesplanu.

Czas jaki czytelnik powinien poświęcić na przeczytanie dobrego streszczenia to nie więcej niż 10 minut.

Opis produktu, lub usługi

Opis produktu, usługi, lub innej działalności to punkt wyjściowy dla Twojego biznes planu.

Jak opisać dobrze produkt/usługę? Zastanów się dlaczego może to być przydatne dla klienta, jakie będzie miał z tego korzyści. To niezwykle ważne. Skup się na KORZYŚCIACH.

Niech Twój produkt/usługa będzie im potrzebny. Nie można tworzyć czegoś i potem szukać klientów, należy stworzyć coś dla ludzi, którzy tego właśnie potrzebują.

A może na rynku istnieją podobne produkty/usługi? Opisz, czym Twój będzie się od nich różnił i dlaczego będzie lepszy. Postaw się przez chwilę na miejscu klienta i oceń wszystkie produkty/usługi według takich samych kryteriów.

W przypadku większej ilości produktów/usług, pogrupuj je w logiczne całości.

A jak wyjaśnić kwestie techniczne? Jak najprościej. Wciel się w osobę, która nie ma o twoim produkcie/usłudze zielonego pojęcia. Jakbyś jej wytłumaczył działanie takiego produktu/usługi?

Jeżeli możesz, to postaraj się dołączyć do biznesplanu prototyp, zdjęcie, lub szkic.

 

1 2 ... 4

następna

oprac. : Bartek Dymecki / e-sukces.net e-sukces.net

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: