W 2020 r. na nowe biurowce w Lublinie nie ma co liczyć
2020-04-01 10:34
Biuro © Andriy Bezuglov - Fotolia.com
U schyłku 2019 roku zlokalizowane w Lublinie biurowce liczyły sobie 191 200 mkw. powierzchni, co oznacza, że na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy rynek nie powiększył się o ani jeden projekt. Ta ograniczona aktywność będzie kontynuowana również w pierwszej połowie bieżącego roku. Drugie półrocze powinno już jednak przynieść pierwsze transakcje przednajmu w obiektach, których oddanie do użytkowania zaplanowane jest na nadchodzący rok.
Przeczytaj także: Łódź: 90 000 mkw. biurowców w budowie
Brak aktywności na lubelskim rynku wynika przede wszystkim z tego, że wzmożone inwestycje prowadzone były tam w latach 2017-2018 - czytamy w komunikacie opublikowanym przez Cushman & Wakefield.Jak wylicza Michał Grabowiecki, Negotiator, Cushman& Wakefield, w 2017 roku, który okazał się najlepszym okresem w całej historii lubelskich biur, oddano do użytkowania cztery biurowce o łącznej powierzchni 30 455 mkw. Prace zakończone w kolejnym roku powiększyły rynek o kolejne 25 354 mkw. Dwa lata wystarczyły, aby powierzchnia zajmowana przez biurowce urosła o pokaźne 40%.
Popyt na biurowce
Całkowita aktywność najemców w 2019 roku wyniosła 8 900 mkw. Do największych transakcji na rynku możemy zaliczyć umowy zawarte przez Santander Bank Polska (4 700 mkw.) i Lingaro (650 mkw.) w budynku CZ Office Park A, przedłużenie umowy Predica w budynku Gray Office (1 000 mkw.) oraz umowę Strabag (920 mkw.) w budynku Point 75.
Co roku obserwujemy kolejnych najemców, którzy decydują się na rynek biurowy w Lublinie. Wśród nowych firm, które otworzyły w 2019 biuro w naszym mieście warto wymienić: PWC, Capgemini, czy Lingaro. Na wybór wpływ mają takie czynniki jak dostęp do wykwalifikowanych pracowników, nowoczesna powierzchnia biurowa, czy niższe niż na największych rynkach biurowych koszty prowadzenia działalności – mówi Agnieszka Gułaś, Negotiator, Cushman & Wakefield.
fot. Andriy Bezuglov - Fotolia.com
Biuro
Czynsze
Stawki za biurowce w Lublinie w 2019 roku pozostały na stabilnym poziomie i kształtowały się na średnim poziomie 12,00 EUR/ mkw./ miesięcznie w najnowszych budynkach klasy A. W pozostałych budynkach ceny oscylowały w okolicach 10,00 EUR/ mkw./ miesięcznie.
Stopa pustostanów
W ostatnich trzech latach mogliśmy obserwować wzmożoną aktywność najemców, co doprowadziło do kompresji wskaźnika powierzchni niewynajętej, który w kulminacyjnym momencie wynosił 20,2%, a na koniec 2019 spadł do poziomu 9,3%. Obecnie w Lublinie znajduje się blisko 17 700 mkw. powierzchni biurowej dostępnej od zaraz. Na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy dostępność powierzchni biurowej w Lublinie spadła o ponad 41%.
Prognozy
Pierwsza połowa 2020 roku będzie charakteryzować się ograniczoną aktywnością na rynku najmu ze względu na ograniczoną dostępność biurowców w Lublinie. Z kolei w drugiej połowie roku będziemy mogli obserwować pierwsze transakcje przednajmu w biurowcach planowanych do oddania do użytku w na początku 2021 roku – mówi Jan Szulborski, Senior Consultant, Cushman & Wakefield.
Wraz ze spadkiem dostępnej powierzchni i rosnącym zainteresowaniem najemców z sektora usług dla biznesu już w 2021 roku całkowity zasób powierzchni biurowej powiększy się o blisko 40 000 mkw. w trzech projektach, które są obecnie w budowie. W kolejnym roku do użytku zostaną oddane takie projekty jak: CZ Office Park II (16 500 mkw. – Centrum Zana), Gęsia 7 (14 800 mkw. – JBU Sp. z o.o. Sp. K.) oraz Wojciechowska 9 (6 300 mkw. – W9 Investments S.C.).
Przeczytaj także:
Popyt na biura w Warszawie jest stabilny
oprac. : eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
rynek nieruchomości, rynek biurowy, rynek powierzchni biurowych, powierzchnie biurowe
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)