Uchodźcy w oczach Polaków
2006-07-27 00:04
Przeczytaj także: Uchodźcy w oczach Polaków 2008
Pozostałe definicje określenia „uchodźca” są wskazywane przez znacznie mniejszy odsetek respondentów: zdaniem 15% z nich uchodźcami są Polacy ze Wschodu, np. z Kazachstanu, 10% sądzi, że są to członkowie mniejszości narodowych zamieszkałych w Polsce, a tylko co setny ankietowany (3%) za uchodźców uważa Cyganów na ulicach polskich miast.
Największy odsetek Polaków - prawie połowa (44%) - opowiada się za umożliwieniem uchodźcom pozostania w Polsce przez dłuższy czas. Inne rozwiązania cieszą się już znacznie niższym poparciem. Drugie w kolejności, które uzyskało aprobatę prawie jednej piątej (17%) społeczeństwa, jest umożliwienie uchodźcom pozostania w Polsce na stałe. Znikomym poparciem cieszą się natomiast pozostałe rozwiązania: 14% opowiada się za odesłaniem uchodźców z powrotem do ich państw, 7% Polaków chciałoby, aby uchodźców wysyłano do innych krajów, a 5% - aby pozostawiano ich samym sobie. Co dziesiąty (10%) Polak nie ma w tej kwestii wyrobionej opinii.
Otwartość Polaków wobec uchodźców – wyrażająca się przyzwoleniem na osiedlanie się uchodźców w naszym kraju, na stałe lub na dłuższy czas – utrzymuje się na wysokim poziomie i jest obecnie udziałem 61% społeczeństwa, podczas gdy jeszcze w 1998 r. charakteryzowała tylko 42% badanych.
Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jakie może zastosować państwo wobec uchodźców, jest zdaniem większości Polaków (59%) zapewnienie im pobytu w ośrodkach dla uchodźców do czasu ich usamodzielnienia się. Inne rozwiązania cieszą się znaczenie mniejszym poparciem. 16% mieszkańców Polski zgadza się na publiczną pomoc w znalezieniu pracy uchodźcom. Jeszcze mniej osób aprobuje organizowanie dla uchodźców kursów nauki języka polskiego (8%), przyznawanie im polskiego obywatelstwa (7%) czy zapewnienie mieszkania (4%). 6% osób podaje inne odpowiedzi, w tym część z nich twierdzi, że nie należy udzielać uchodźcom żadnej pomocy.
Przeczytaj także:
Hierarchia wartości Polaków: rodzina najważniejsza
![Hierarchia wartości Polaków: rodzina najważniejsza [© Scanrail - Fotolia.com] Hierarchia wartości Polaków: rodzina najważniejsza](https://s3.egospodarka.pl/grafika/badania-spoleczne/Hierarchia-wartosci-Polakow-rodzina-najwazniejsza-apURW9.jpg)
oprac. : Beata Szkodzin / eGospodarka.pl