Uchodźcy w oczach Polaków
2006-07-27 00:04
Przeczytaj także: Uchodźcy w oczach Polaków 2008
Polacy nie chcieliby, aby uchodźcy pozostawali w naszym kraju na stałe, tylko niewielka część społeczeństwa popiera takie rozwiązanie – 17% zgodziłoby się na osiedlanie się uchodźców na stałe, a 7% przyznałoby im polskie obywatelstwo. Większość społeczeństwa jest natomiast za umożliwieniem uchodźcom czasowego pobytu w Polsce i zapewnieniem im pomocy w specjalnych ośrodkach.
Zdecydowana większość naszego społeczeństwa (72%) jest zdania, że Polska powinna przyjmować uchodźców, ponieważ kiedyś Polacy sami musieli opuszczać swój kraj z obawy przed prześladowaniami i byli wówczas przyjmowani przez inne państwa. Przyjmowanie uchodźców jest więc uważane za spłatę historycznie zaciągniętego długu. Warto zauważyć, że przekonanie to straciło w ciągu ostatniego roku na znaczeniu (spadek o 5 punktów proc.).
Zdecydowana większość Polaków (64%) uważa, że przyjmowanie uchodźców wpływa na wzrost bezrobocia, jednak pogląd ten wyraża o 3 punktów proc. mniej osób niż w 2005 r i o 9 punktów procentowych mniej niż w 2004 r.
Ponad połowa (58%) Polaków przekonana jest, że przybywanie uchodźców wzbogaca kraj, który ich przyjmuje, ponieważ uchodźcami są również ludzie zdolni i dobrze wykształceni, a co drugi respondent (48%) zgadza się z opinią, że wzbogacona zostaje również kultura przyjmującego uchodźców kraju.
Również ponad połowa (55%) badanych wyraża obawę, że napływ uchodźców powoduje wzrost przestępczości, nie zgadza się z tym 35% mieszkańców naszego kraju. Opinie w kwestii ewentualnego wpływu przybywania uchodźców na konflikty na tle narodowościowym czy rasowym są podzielone – 52% osób dostrzega między nimi związek, 38% - nie.
Do ściągnięcia: .
Przeczytaj także:
Hierarchia wartości Polaków: rodzina najważniejsza
oprac. : Beata Szkodzin / eGospodarka.pl