Sytuacja ekonomiczna niepokoi Europejczyków
2006-07-26 12:10
Przeczytaj także: Kto chce rozszerzenia Unii
Respondenci zapytani o dwa największe problemy, z jakimi borykają się poszczególne państwa Unii Europejskiej wskazali przede wszystkim bezrobocie (49%) co oznacza wzrost o 4% w stosunku do poprzedniej fali badania. Jak wynika z badania Eurobarometr kwestia bezrobocia jest szczególnie istotna dla obywateli nowych państw członkowskich Unii – aż 63% spośród nich uznało brak pracy za najważniejszy problem w ich kraju w porównaniu z 46% mieszkańców „starej 15”. Również w Polsce aż 78% respondentów uznało ten problem za najbardziej istotny co oznacza 7% wzrost w porównaniu z rokiem ubiegłym. Na drugim miejscu w rankingu naszych największych narodowych bolączek znalazła się „kulejąca” służba zdrowia (30%).
fot. mat. prasowe
Natomiast na trzecim miejscu śród problemów, z którymi borykają się Europejczycy uplasowała się sytuacja ekonomiczna (23%) podczas gdy w poprzedniej fali badania ta sama kwestia uznana została za drugą istotną europejską bolączkę. Tymczasem na kolejnych miejscach znalazły się m.in. służba zdrowia (18%), imigracja (14%), inflacja (13) oraz terroryzm (1%).
fot. mat. prasowe
„Badanie Eurobarometr pokazuje, że Europejczycy, w tym również Polacy, są raczej sceptycznie nastawieni do tego, co czeka ich w najbliższych miesiącach. Niepokój wywołuje szczególnie sytuacja ekonomiczna w poszczególnych krajach oraz poziom bezrobocia. W Polsce obawy te niestety wzrosły w stosunku do roku ubiegłego.” – powiedziała Urszula Krassowska, Lider Sektora Badań Społecznych i Politycznych TNS OBOP.
Sondaż Eurobarometr został zrealizowany metodą wywiadu face-to-face w okresie 27.03.06 – 01.05.06 r. na próbie 29 220 mieszkańców 25 krajów należących do Unii Europejskiej, w dwóch krajach oczekujących na akces (Bułgaria, Rumunia) oraz w dwóch krajach kandydujących do Unii (Chorwacja, Turcja), a także na Cyprze.
Raport z wynikami sondażu Eurobarometr dostępny jest na stronie:
Przeczytaj także:
Polityka społeczna w UE niezadowalająca
![Polityka społeczna w UE niezadowalająca [© Scanrail - Fotolia.com] Polityka społeczna w UE niezadowalająca](https://s3.egospodarka.pl/grafika/Eurobarometr/Polityka-spoleczna-w-UE-niezadowalajaca-apURW9.jpg)
1 2
oprac. : Beata Szkodzin / eGospodarka.pl