eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyPolscy seniorzy w czasie narodowej kwarantanny. Co im doskwiera?

Polscy seniorzy w czasie narodowej kwarantanny. Co im doskwiera?

2020-05-05 12:13

Polscy seniorzy w czasie narodowej kwarantanny. Co im doskwiera?

Seniorka © Unsplash

Kolejne badania tylko potwierdzają, że pandemia wywarła przemożny wpływ na zachowania konsumenckie i społeczne Polaków. Szczególnie dotkliwa okazała się dla wielu z nas narodowa kwarantanna. Fundusz Hipoteczny DOM postanowił przyjrzeć, ile zmieniła ona w życiu seniorów. Oto, co udało mu się ustalić.

Przeczytaj także: Pandemia COVID-19 nie budzi już naszego niepokoju?

Wprawdzie aż 4 na 10 seniorów przyznaje, że narodowa kwarantanna za wiele w ich życiu nie zmieniła, to jednocześnie co czwarty z badanych (25 proc.) wskazuje na doskwierający mu brak ruchu, rozrywki oraz ogólne przygnębienie. Dla 21 proc. badanych irytująca okazuje się z kolei konieczność chodzenia z zakrytą twarzą.

Co ciekawe, 17 proc. ankietowanych seniorów zadeklarowało, że w obecnej sytuacji nic im nie przeszkadza.

Dla 15 proc. emerytów najgorsze jest siedzenie w domu, a dla 14 proc. brak bezpośredniego kontaktu z bliskimi. Taka sama grupa badanych wskazała, że podczas narodowej kwarantanny najbardziej doskwierająca jest bezsilność, lęk i inne złe emocje.

Co dziesiąty z seniorów (12 proc.) narzekał na brak dostępu do lekarzy, a kolejne 10 proc. mówiło o tym, że kłopotliwy jest brak możliwości swobodnego przemieszczania się. Podobna liczba (9 proc.) zadeklarowała, że w dobie koronawirusa najbardziej brakuje im kontaktu z drugim człowiekiem.
– Są dwa wskaźniki, które mogłyby wskazywać, że seniorzy, mimo iż są grupą społeczną najbardziej narażoną na konsekwencje płynące z obecności koronawirusa, dość szybko przystosowują się do zmieniającej się sytuacji. Po pierwsze 43 proc. z nich przyznaje, że ich życie nie zmieniło się zbytnio w obliczu zachodzących zmian i samej kwarantanny, po drugie co piąty senior deklaruje, że nic mu w obecnej sytuacji nie przeszkadza. Od lat pracujemy w branży senioralnej, rozmawiamy z osobami starszymi, ale też je zatrudniamy. Widzimy, że z podobną pokorą i mądrością podchodzą do m.in. do swojej trudnej sytuacji materialnej, zadłużenia czy innych kwestii. Po prostu nie lubią narzekać, lecz brać sprawy w swoje ręce. Wielu z nich twierdzi, że żyło w gorszych czasach i też znajdowało w życiu radość – podsumowuje Robert Majkowski.

Z badania wynika również, że w czasach izolacji społecznej większość seniorów radzi sobie samodzielnie. Ponad 60 proc. ankietowanych deklarowało, że nie potrzebuje pomocy podczas kwarantanny.

fot. Unsplash

Seniorka

Większość badanych seniorów deklaruje, że kwarantanna nie daje im się we znaki

– Trzeba pamiętać, że emeryci zazwyczaj twierdzą, że radzą sobie w życiu dobrze i nie potrzebują żadnej pomocy. To grupa społeczna doświadczona życiowo, która wychodzi z założenia, że nie ma sensu obarczać swoimi problemami, czy potrzebami bliskich, żeby ich nie martwić lub nie zajmować czasu. Deklaracjom o „radzeniu sobie” warto jednak przyglądać się z dużą uwagą, zwłaszcza w dobie koronawirusa, gdy wszyscy mierzymy się z niepewnością, strachem, przygnębieniem – mówi Robert Majkowski, Prezes Funduszu Hipotecznego DOM. – Co dziesiąta osoba biorąca udział w naszej ankiecie przyznawała wprost, że bardziej niż pomoc przydałoby się towarzystwo drugiego człowieka – dodaje Robert Majkowski. Tylko 8 proc. seniorów twierdziło, że potrzebna im pomoc w sprzątaniu np. myciu okien, załatwianiu spraw urzędowych lub zakupach (tak odpowiedziało 7 proc.) lub pomoc medyczna (7 proc.).

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: koronawirus, kwarantanna, seniorzy

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: