Warszawskie biurowce bez oznak pandemii. 765 000 mkw.w budowie
2020-05-08 09:18
![Warszawskie biurowce bez oznak pandemii. 765 000 mkw.w budowie [© piccaya - Fotolia.com] Warszawskie biurowce bez oznak pandemii. 765 000 mkw.w budowie](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/rynek-nieruchomosci/Warszawskie-biurowce-bez-oznak-pandemii-765-000-mkw-w-budowie-229257-200x133crop.jpg)
Warszawa © piccaya - Fotolia.com
Przeczytaj także: Home office i popyt na biurowce. W Warszawie to się nie wyklucza
Popyt
Jak czytamy w komunikacie z najnowszego badania Cushman & Wakefield, odnotowany w analizowanym okresie popyt brutto osiągnął 139 800 mkw. i był o zaledwie 0,5% niższy od popytu sprzed roku. Popyt netto wyniósł z kolei 95 200 mkw., co względem I kwartału 2019 oznaczało spadek rzędu 5%.
55% transakcji stanowiły nowe umowy, przy czym warto podkreślić, że aż 28% z nich było zabezpieczone umowami przednajmu, co na rynku biurowym jest coraz częstszą praktyką. Renegocjacje odpowiadały za 31% umów, a ekspansje - za 14%.
Jak podkreśla Jan Szulborski, Senior Consultant, Cushman & Wakefield, ilość zawartych w badanym okresie umów nie była w żaden sposób uzależniona od sytuacji panującej w naszym kraju. Pierwsze ograniczenia zmierzające do powstrzymania pandemii COVID-19 pojawiły się bowiem 18 marca, a więc w momencie, w którym większość zaplanowanych na I kwartał transakcji została już sfinalizowana lub osiągnęła ostatni etap procesu transakcyjnego.
Dopiero w kolejnych kwartałach zobaczymy realny wpływ obecnej sytuacji na stronę popytową rynku, ponieważ rynek nieruchomości reaguje z dużo większym opóźnieniem na wszelkie zmiany w gospodarce. Niemniej jednak mocne fundamenty sektora biurowego w Warszawie, przy jednoczesnym braku ryzyka nadpodaży i aktualnie niskich wskaźnikach pustostanów, powinny umożliwić rynkowi stosunkowo szybki powrót do równowagi po spowolnieniu – mówi Jan Szulborski, Senior Consultant, Cushman & Wakefield.
fot. piccaya - Fotolia.com
Warszawa
Warszawski rynek biurowy powinien stosunkowo szybko wrócić do równowagi po pandemii.
Podaż
Całkowite zasoby powierzchni biurowej w Warszawie w pierwszym kwartale 2020 roku powiększyły się o 6 700 mkw. i wyniosły 5,59 mln mkw. Jedynym projektem biurowym oddanym do użytku był pierwszy biurowiec wchodzący w skład kompleksu Varso Place. Poza powierzchnią biurową znajdzie się w nim czterogwiazdkowy hotel NYX należący do sieci Leonardo Hotels. Cały kompleks będzie oferował łącznie około 116 000 mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej do wynajęcia.
Według szacunków firmy Cushman & Wakefield na koniec marca 2020 r., w budowie znajdowało się ponad 765 000 mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej, z czego w samym 2020 roku planowanych do oddania jest 343 700 mkw.
Warto zaznaczyć, że aż 73% całkowitej powierzchni biurowców planowanych do oddania w 2020 roku jest już zabezpieczona umowami przednajmu. Dodatkowo, aż 12 z 16 tych projektów ma podpisane umowy przednajmu, co pozwala zakładać, że większość z nich zostanie ukończona. W dłuższej perspektywie obecna sytuacja wpłynie jednak na decyzje deweloperów o rozpoczęciu realizacji projektów planowanych do oddania na lata 2022-2023, co może doprowadzić do luki podaży w tym okresie – mówi Katarzyna Lipka-Nawrocka, Head of Consulting & Research, Cushman & Wakefield
Prognozy
Eksperci firmy Cushman & Wakefield zaznaczają, że ze względu na szybko zmieniającą się sytuację trudno jednoznacznie przewidzieć wpływ, jaki pandemia COVID-19 będzie miała na rynek nieruchomości w Polsce.
Polski rząd nie wprowadził do tej pory żadnych przepisów ograniczających prace budowlane. Niemniej jednak wydłużenie procesów administracyjnych, ograniczona dostępność pracowników, możliwość przerwania łańcucha dostaw, a co za tym idzie – wzrost kosztów budowy, mogą w krótkim okresie wpłynąć na nieznaczne przesunięcie terminów ukończenia części biurowców będących obecnie w budowie – dodaje Jan Szulborski.
Wskaźnik powierzchni niewynajętej
Po rekordowym pod względem aktywności najemców 2019 roku, wskaźnik powierzchni niewynajętej w pierwszym kwartale 2020 roku utrzymał trend spadkowy i wyniósł 7,5%, co odpowiada spadkowi o 0,3 pp. w ujęciu kwartalnym oraz 1,7% w ujęciu rocznym. Wskaźnik absorpcji netto, który pokazuje tempo absorpcji biurowców, wyniósł 22 800 mkw., co jest wartością ponad trzykrotnie wyższą niż podaż nowej powierzchni biurowej w tym okresie.
Czynsze
Stawki bazowe za najlepsze biurowce w Warszawie w strefie centralnej wyniosły 24 EUR/mkw./miesiąc, a w strefie Poza Centrum wyniosły 15 EUR/mkw./miesiąc i nie uległy zmianie w porównaniu do ubiegłego kwartału.
![Popyt na biura w Warszawie jest stabilny [© pixabay.com] Popyt na biura w Warszawie jest stabilny](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/rynek-biurowy/Popyt-na-biura-w-Warszawie-jest-stabilny-255634-150x100crop.jpg)
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)