Segregacja śmieci i długo, długo nic. Ochrona środowiska po polsku
2020-05-08 09:32
Trzech na czterech Polaków segreguje śmieci © Andrea Danti - Fotolia.com
Przeczytaj także: Ochrona środowiska: jakie działania proekologiczne podejmujemy najczęściej?
Opracowane przez Santander Consumer Bank badanie pochyla się między innymi nad kwestiami związanymi z działaniami, jakie Polacy podejmują na rzecz ochrony środowiska. Z odpowiedzi udzielonych przez ankietowanych wynika, że 73,5% naszego społeczeństwa segreguje odpady. Z jednej strony jest to dość wysoki odsetek, z drugiej trzeba pamiętać, że segregacja śmieci jest ustawowo nam narzuconym obowiązkiem. Na tym polu mamy zatem jeszcze trochę do nadrobienia.Okazuje się, że w segregacji śmieci przodują mieszkańcy dużych miast jak Gdańsk, Szczecin czy Bydgoszcz (aż 97 proc.) oraz osoby legitymujące się średnim wykształceniem (77 proc.). Dość zaskakujące jest, że mniej chętnie robią to posiadacze dyplomów wyższych uczelni (69 proc.). Przodownikami segregowania nie są także Polacy z małych miast do 50 tys. mieszkańców (66 proc.).
Omawiane badanie nie jest jedynym, które wykazało, że najczęściej podejmowanym przez Polaków działaniem na rzecz ochrony środowiska jest segregacja śmieci. Do podobnych wniosków prowadziło np. badanie zrealizowane przez Agencję Badań Rynku i Opinii SW Research w ramach projektu EKOBAROMETR.
fot. mat. prasowe
Działania związane z ekologią podejmowane na co dzień
Z analizy Santander Banku wynika, że kolejnymi, najpopularniejszymi działaniami na rzecz środowiska są:
- oszczędzanie wody (40,7 proc.);
- eliminacja plastiku (26,4 proc.);
- korzystanie z energooszczędnych sprzętów elektronicznych (25,5 proc.);
- korzystanie z produktów wielokrotnego użytku (22,7 proc.).
Jak podkreśla podkreśla Agnieszka Kociemska, zastępca dyrektora Pionu Kredytów Konsumenckich Santander Consumer Banku, jedynie nieco ponad 3 proc. badanych odpowiedziało, że na co dzień nie robi nic dla dobra środowiska.
Młodsi kupują żywność ekologiczną - starsi produkty wielorazowe
Innym wskazanym przez ankietowanych popularnym działaniem na rzecz ochrony środowiska naturalnego jest korzystanie z energooszczędnych sprzętów elektronicznych. Używa ich prawie 40 proc. najmłodszych badanych w wieku 18-29 lat oraz co ciekawe co czwarty senior powyżej 70 roku życia. Młodzi Polacy często zwracają również uwagę na pochodzenie kupowanych produktów spożywczych. Niemal co trzeci ankietowany z tej grupy wiekowej kupuje żywność z ekologicznych upraw i hodowli.
fot. mat. prasowe
Działania związane za ekologią podejmowane na co dzień wg wieku
Wyniki badania Santander Consumer Banku – banku od kredytów pokazują również, że Polacy chętnie kupują produkty wielokrotnego użytku. Korzysta z nich prawie połowa 60-latków. Po artykuły wielorazowe często sięgają również 30-latkowie (31 proc.) i 50-latkowie (22 proc.). Z kolei najtrudniej przekonać się do nich najmłodszym Polakom.
Badanie na potrzeby raportu „Polaków portfel własny – wiosenne wyzwania” na zlecenie Santander Consumer Banku wykonał Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS, na początku marca 2020 roku, na próbie reprezentatywnej dla ogółu Polaków. Badanie zrealizowane metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów telefonicznych (CATI). N=1000.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)