eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyFirmy z Warszawy pracują zdalnie, ale co 8. nie wie, czy wygra z pandemią

Firmy z Warszawy pracują zdalnie, ale co 8. nie wie, czy wygra z pandemią

2020-05-10 00:22

Firmy z Warszawy pracują zdalnie, ale co 8. nie wie, czy wygra z pandemią

Firmy z Warszawy pracują zdalnie © contrastwerkstatt - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Firmy z Warszawy w niezbyt optymistycznych nastrojach. 69% ich przedstawicieli jest przekonanych, że pandemia wywrze negatywny wpływ na kondycję finansową ich organizacji. Co ósmy z badanych nie jest w ogóle pewien czy zdoła przetrwać COVID-19. Badane firmy w największym stopniu obawiają się redukcji popytu na produkty lub usługi, problemów z płynnością, oraz konieczności redukcji etatów - wynika z badania zrealizowanego przez devire.

Przeczytaj także: Pandemia COVID-19 nie budzi już naszego niepokoju?

Prognozy Krajowej Izby Gospodarczej mówią, że w wyniku pandemii pracę stracić może nawet 1,3 miliona pracowników. Szacowane bezrobocie może sięgnąć nawet 13%.

Pewnym optymizmem może póki co napawać fakt, że podstawowe wskaźniki dla warszawskiego i mazowieckiego rynku pracy utrzymały się w marcu na dotychczasowym poziomie. Jak donosi devire, stopa bezrobocia w Warszawie sięgnęła 1,3% (spadek o 0,2 p. proc. rdr). W przypadku całego Mazowsza wskaźnik ten wyniósł 4,5% i obniżył się o 0,4 p. proc. w skali roku. Kosmetyczny spadek zanotowało natomiast przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw. Nie zmienia to jednak faktu, że zwolnienia pracowników już ruszyły, a ich efekty widoczne będą zapewne w kolejnych miesiącach.
- Wpływ kryzysu na spadek liczby zatrudnionych będzie jednak widoczny w późniejszych miesiącach. Częściowo wynika to z okresów wypowiedzenia osób, które otrzymały wypowiedzenie w marcu, dlatego ten efekt na pewno będzie rozciągnięty na cały drugi kwartał – podkreśla Michał Młynarczyk, Prezes Devire oraz Członek Zarządu Polskiego Forum HR.

Jakich konsekwencji boją się warszawscy przedsiębiorcy?


Z raportu Devire „Wpływ koronawirusa na polskie przedsiębiorstwa”, przeprowadzonego w połowie marca br., dowiadujemy się, że w firmy z Warszawy w największym stopniu obawiają się:
  • redukcji popytu na produkt/usługę (55%),
  • problemów z płynnością finansową (46%),
  • redukcji zatrudnienia (44%),
  • zagrożenia dla realizacji zobowiązań lub kontraktów (35%).

fot. mat. prasowe

Wpływ COVID-19 na rynek pracy

69% osób uważa, że koronawirus wpłynie negatywnie na kondycję ich firm.


Wszystko to w efekcie prowadzi do redukcji zatrudnienia. Pierwszą falę zwolnień obserwowaliśmy głównie w: transporcie, branży turystycznej, HORECA, w usługach, szkoleniach, eventach. Przez wprowadzenie ograniczeń w handlu ucierpiała gastronomia, rozrywka i handel inny niż spożywczy. Jak wynika z danych Devire - 44% respondentów będzie redukować zatrudnienie. W drugiej fali zwolnień ucierpią najbardziej pracownicy umysłowi. Zmniejszony popyt na usługi, zagrożenie dla realizacji zobowiązań i kontraktów, już przekładają się na cięcia kadrowe.

Warszawa najlepiej przygotowana na pracę zdalną


Przynajmniej tymczasowo praca zdalna stała się alternatywą dla uszczuplania kadr. Spośród największych miast w Polsce, to Warszawa okazała się najlepiej przygotowana na pracę zdalną – przejście w taki tryb pracy deklaruje aż 81% przedsiębiorców. W głównej mierze z domu operują pracownicy HR, Kadra Zarządzająca oraz pracownicy sprzedaży. Za stolicą na podium znajduje się Wrocław oraz Gdańsk.

fot. mat. prasowe

Praca zdalna w poszczególnych największych miastach w Polsce

W Warszawie na pracę zdalną przestawiło się 81% przedsiębiorców.


Tam, gdzie praca zdalna nie była możliwa, najczęściej barierą był charakter wykonywanych obowiązków – przyznaje 8. na 10. pracodawców. Co ciekawe w połowie z tych firm zabrakło sprzętu elektronicznego dla pracowników (np. odpowiedniej liczby laptopów). Niepokojący może być fakt, że 8% firm nie wprowadziło pracy zdalnej ze względu na decyzję Zarządu.
- Pomimo trudnej sytuacji w wielu branżach, przedsiębiorcy powinni mieć świadomość, że zbyt agresywne uszczuplanie kadr, może utrudnić im powrót do normalności, gdy sytuacja w Polsce się ustabilizuje – podkreśla Michał Młynarczyk z Devire.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: