Kłamstwa w CV: czemu właściwie służą?
2020-05-13 11:41
Dlaczego kłamiemy w CV? © apops - Fotolia.com
Przeczytaj także: Ułańska fantazja kandydata, czyli jak kłamiemy w CV
Z tego tekstu dowiesz się m.in.:
- Dlaczego Polacy kłamią w CV?
- Jakie kłamstwa pojawiają się w życiorysach najczęściej?
- Dlaczego decydujemy się na ubarwianie rzeczywistości w CV?
Przeprowadzone przez LiveCareer Polska badanie rzuca światło na prawdomówność naszego narodu. Niestety odpowiedzi udzielone przez ponad 1200 respondentów nie dają powodów do specjalnej dumy.
Główne wnioski
- 99,9% badanych przyznaje, że zna przynajmniej jedną osobę, która w CV mijała się z prawdą.
- Co czwarty z respondentów otwarcie przyznaje się do kłamstw CV.
- Wśród osób, które zaręczają, że nie koloryzują życiorysu, niemal połowa przyznaje, że przynajmniej raz wpisała do życiorysu nieprawdę.
- Kłamstwa w CV pojawiają się najczęściej z powodu dłuższego i bezskutecznego poszukiwania pracy (30%).
-
Koloryzowanie najczęściej dotyczy doświadczenia zawodowego (44%) i znajomości języków obcych (41%).
- Niemal 45% badanych, którzy przyznali się do kłamstwa w CV, miało niezbędne kwalifikacje do pracy,
- Tylko 27% kandydatów, którzy kłamali w CV, zostało przyłapanych na gorącym uczynku.
- Osoby przyłapane na kłamstwie w CV zwykle nie były zatrudniane (41%) lub były zwalniane (25%).
Z badania wynika, że kłamstwa w CV najczęściej dotyczą posiadanego doświadczenia zawodowego (44%) oraz znajomości lub poziomu zaawansowania języków obcych (41%). Nieco rzadziej — posiadanych umiejętności specjalistycznych (28%) i zakresu obowiązków w pracy (25%). Co czwarty kandydat otwarcie przyznaje się do kłamania w życiorysie zawodowym. A 48% osób, które opisały się jako prawdomówne, w kolejnych pytaniach przyznało się przynajmniej do jednego kłamstwa w CV.
fot. mat. prasowe
TOP 5 najpopularniejszych kłamstw w CV
Małgorzata Sury, ekspertka ds. kariery w LiveCareer Polska, wyjaśnia:
Większość osób nie uważa się za kłamców, co jednak nie przeszkadza im zawyżać swoje kompetencje w CV czy sztucznie wydłużać daty zatrudnienia. Wśród niektórych kandydatów panuje przekonanie, że naciąganie informacji w CV to nie kłamstwo, a przejaw przedsiębiorczości i sprytu.
Najczęstszym powodem podawania nieprawdziwych lub naciągniętych informacji w CV jest długi okres bezrobocia (30% odpowiedzi wśród osób, które przyznały, że zdarzyło im się skłamać w CV). Kolejnym — niespełnianie wymagań podanych w ofercie pracy (24%). Prawie 14% respondentów kłamie w CV, ponieważ chce dostać wyższą pensję niż oferowana — w tej grupie przeważają mężczyźni.
fot. mat. prasowe
Dlaczego ludzie kłamią w CV?
Osoby, które aplikują do pracy, powinny pamiętać, że doświadczony rekruter dokładnie ich sprawdzi, np. w internecie lub podczas rozmowy telefonicznej — mówi Żaneta Spadło, ekspertka kariery LiveCareer i autorka badania. — Wpisanie do CV niepełnych dat zatrudnienia lub mało wiarygodnych osiągnięć często dyskwalifikuje kandydata już na początku procesu rekrutacyjnego.
Badanie pokazało również, że mimo iż duża część z nas kłamie w CV, to aż 40% Polaków mogłoby z tego zrezygnować, gdyż ma poczucie, że to nieuczciwe. Kolejne 29% badanych jako główny powód pisania prawdy wskazało strach przed byciem przyłapanym na gorącym uczynku.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)