Xilinx zmniejsza chipy FPGA
2003-04-18 00:05
Firma Xilinx poinformowała w trakcie odbywającej się w Tokio konferencji o rozpoczęciu sprzedaży próbnej serii układów Spartan-3, pierwszych programowalnych układów wytwarzanych w technologii 90 nanometrów.
"Niecałe dwa miesiące temu Texas Instruments sprzedało pierwszy układ elektroniczny wykonany w technologii 90 nanometrów. Xilinx jest drugą firmą półprzewodnikową, a pierwszą w branży układów PLD, która wprowadziła na rynek chipy produkowane w tej technologii" – powiedział Sandeep Vij, wiceprezes działu marketingu Xilinxa.
Spartan-3 jest tańszą wersją układu FPGA Virtex-II, który jest drugim flagowym produktem firmy. Podstawowa architektura obu układów jest taka sama, różnice zaś dotyczą wyposażenia dodatkowego. Między innymi Spartan-3 nie posiada szybkich bloków I/O, które są zintegrowane w chipie Virtex-II. Ale zróżnicowany jest także rynek, na który trafiają produkty Xilinxa. O ile Virtex-II przeznaczony był głównie dla szybkich urządzeń, jak routery czy switche, o tyle Spartan-3 dedykowany jest raczej dla segmentów rynku, które są dużo bardziej czułe jeżeli chodzi o ceny układów. "Przykładowe zastosowania naszego nowego układu to przede wszystkim urządzenia elektroniki konsumenckiej, m.in. DVD-RW, urządzenia do automatycznego otwierania bram wjazdowych, tanie routery oraz elektronika medyczna" - powiedział Vij.
Rodzina układów Spartan-3 składa się z ośmiu przedstawicieli. Najmniejszy chip posiada 1 728 cel logicznych, czyli 50 tys. bramek; największy układ ma 74 880 cel logicznych, co odpowiada 5 mln bramek logicznych. Chipy XC3S50 (wersja najmniejsza) i XC3S1000 (wersja średnia zawierająca 17 280 cel logicznych - 1 mln. bramek) są już dostępne w sprzedaży, pozostałe będą dostępne od połowy tego roku. Niestety, producent na razie wypuścił tylko próbną partię, a masowa dostępność układów Spartan-3 zapowiadana jest na początek przyszłego roku. Ceny urządzeń XC3S50 i XC3S1000 to odpowiednio poniżej 3,5 USD i poniżej 20USD za sztukę. Xilinx przyznał, że produkcją układów Spartan-3 zajmują się amerykański IBM i tajwańskie UMC.
W porównaniu z poprzednikiem - Spartan-IIE – nowy produkt Xilinx posiada kilka nowych rozwiązań, w tym kontrolę impedancji I/O, która eliminuje potrzebę montowania zewnętrznych elementów rezystancyjnych, czy wydajne układy mnożące, zapewniające funkcje procesorów DSP. Niestety, producent nie zapewnił kompatybilności pinów pomiędzy układami Spartan-3 a Spartan-IIE, a także Virtex-II.
oprac. : Beata Szkodzin / 4Press
Więcej na ten temat:
spartan-3