Optymizm w biznesie strefy euro
2006-07-31 00:03
Optymistyczne wyniki badania wskaźnika zaufania wśród przedsiębiorców wskazały na to, że wzrost gospodarczy strefy euro pozostał silny w trzecim kwartale tego roku, chociaż przedtem pojawiały się lekkie oznaki przyhamowania.
Przeczytaj także: Strefa euro: pierwszy od 3 lat spadek stabilności gospodarczej
Dane dotyczące inflacji w Niemczech pokazały zwiększanie nacisków cenowych. Średnioroczny wskaźnik inflacji zwiększył się niespodziewanie z 2 proc. w czerwcu do 2,1 proc. w lipcu – wskazując na to, że inflacja w strefie euro prawdopodobnie pozostanie znacznie wyższa niż zaplanowany przez Europejski Bank Centralny poziom „poniżej, ale blisko” 2 proc.Francuski i holenderski wskaźnik zaufania polepszył się znacząco w tym miesiącu, według krajowych biur statystycznych. Indeks nastroju w biznesie (business climate index) zwiększył się z powrotem do poziomu z kwietnia, najwyższego od marca 2001 roku. Wskaźnik zaufania wśród holenderskich producentów dotyczący perspektyw na przyszłość był najwyższy od 1985 roku.
Chociaż wciąż spowalniany przez światowe standardy, wzrost gospodarczy strefy euro przyśpieszył w pierwszej połowie tego roku. Jednak oznaki, że ogólny wskaźnik zaufania wśród przedsiębiorców może osiągać najwyższe wartości, pochodziły z podobnego badania przeprowadzonego we Włoszech, gdzie odnotowano nieoczekiwanie gwałtowny spadek tego wskaźnika.
Wskaźnik zaufania wśród przedsiębiorców w Belgii – uważanej przez europejskie banki centralne za niezwodnego przewodnika dwunastu państw strefy euro – także spadł w lipcu, chociaż bank centralny Belgii poinformował, że wskaźnik pozostał na “wyjątkowym” poziomie, który wcześniej został osiągnięty tylko podczas cyklicznych szczytów w 1999 i 2000 roku.
Dalsze wskazówki dotyczące prawdopodobnych trendów w strefie euro pochodzą z badania niemieckiego wskaźnika zaufania wśród przedsiębiorców, który w ubiegłym miesiącu osiągnął najwyższy do 15 lat poziom, ale oczekuje się, że zacznie spadać.
Elga Bartsch, ekonomistka z Morgan Stanley, powiedziała, że spowolnienie wzrostu w strefie euro w drugiej połowie roku jest prawdopodobnie efektem wolniejszego wzrostu na świecie, wyższych stóp procentowych oraz wpływu kryzysu na Bliskim Wschodzie na ceny ropy. Najnowsze dane wskazują jednak, że “jest możliwe, że trzeci kwartał będzie również dość dobry”.
Przeczytaj także:
Strefa euro przejdzie wstrząsy, ale przetrwa
oprac. : Marta Kamińska / eGospodarka.pl