eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyPandemia w sektorze MŚP: nie wszyscy liczą straty

Pandemia w sektorze MŚP: nie wszyscy liczą straty

2020-05-18 13:02

Pandemia w sektorze MŚP: nie wszyscy liczą straty

Jak sektor MŚP ocenia swoją bieżącą sytuację finansową? © Coloures-pic - Fotolia.com

Wybuch pandemii odbił się właściwie na wszystkich dziedzinach życia i gospodarki. Wielu przedsiębiorców liczy straty, ale są też i tacy, dla których koronawirus okazał się bardziej szansą niż zagrożeniem. Z opracowanego przez Krajowy Rejestr Długów „KoronaBilansu MŚP” wynika, że linia podziału pomiędzy firmami dotkniętymi negatywnymi skutkami kryzysu epidemicznego, a tymi, które ich nie odczuły lub wręcz na nich skorzystały, przebiega mniej więcej w połowie.

Przeczytaj także: Sektor MŚP: 50% firm w złej kondycji. Im mniejszy biznes, tym jest gorzej

Z tego tekstu dowiesz się m.in.:


  • Jak sektor MŚP ocenia swoją bieżącą sytuację finansową?
  • Komu towarzyszą najbardziej optymistyczne nastroje?
  • Na co przekładają się obawy o malejące dochody?


Jak czytamy w komunikacie z ogólnopolskiego, przekrojowego badania KRD, blisko połowa przedsiębiorców z sektora MŚP przyznaje, że ich bieżąca sytuacja jest zła. Biorąc pod uwagę, z jak potężnym kryzysem mamy do czynienia, tak wysoki odsetek pesymistów nie jest w zasadzie zaskakujący. Jednocześnie jednak warty podkreślenia jest fakt, że co czwarty z badanych przedsiębiorców ocenia swoją kondycję jako dobrą lub nawet bardzo dobrą. W tej grupie widać dominację średnich przedsiębiorstw, wśród których optymizm deklaruje blisko 36% respondentów. Ani dobrze, ani źle nie ocenia swojej kondycji ¼ badanych.

Jednocześnie okazuje się, że najgorsze opinie odnośnie swojej aktualnej sytuacji finansowej formułują właściciele najmniejszych firm, w przypadku których różnica miedzy ilością negatywów i pozytywów jest bardzo wyraźna.
Ponad połowa badanych mikrofirm przyznaje, że ich sytuacja finansowa jest zła. 16,7 proc. mówi, że jest dobra, a prawie 29 proc. ocenia, że ta sytuacja nie jest ani zła, ani dobra. A im większa firma, tym różnica w ocenach jest mniejsza – mówi Adam Łącki, prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej SA.

Mimo tego, że aktualną sytuację ekonomiczną najlepiej oceniają średnie przedsiębiorstwa, to z większym optymizmem patrzą w przyszłość mikroprzedsiębiorcy, choć te różnice są niewielkie. Na pytanie o zmianę sytuacji ekonomicznej w najbliższych trzech miesiącach, o poprawie lub zdecydowanej poprawie mówi 14% z nich. Trochę mniej optymistów jest wśród średnich przedsiębiorstw (13,3%) i w małych firmach (13%).

fot. Coloures-pic - Fotolia.com

Jak sektor MŚP ocenia swoją bieżącą sytuację finansową?

Choć aktualną sytuację najlepiej oceniają przedstawiciele średnich firm, to bardziej optymistycznie w przyszłość patrzą najmniejsi przedsiębiorcy.


Średnie firmy dostrzegają więcej pozytywów


Co dziesiąta badana firma przyznaje, że koronawirus nie wpływa na jej działalność. Wśród nich mikro działalności stanowią jedynie 4%. Ale wraz ze wzrostem firmy, wzrasta odsetek pozytywnych odpowiedzi. Do braku wypływu epidemii na funkcjonowanie przedsiębiorstwa przyznaje się 16% małych i 20% średnich firm.

W komunikacie czytamy również, że większość, bo 58% ankietowanych właścicieli firm z sektora MŚP mówi, że nie ma problemów z uzyskaniem od dostawców materiałów, półproduktów czy podzespołów niezbędnych do produkcji, sprzedaży bądź świadczenia usług. Najmniejszy problem z dostawami mają średnie firmy, wśród których 64% badanych mówi, że koronawirus na to nie wpływa.
- Każdy medal ma dwie strony, więc i epidemia dwojako wpływa na polskie przedsiębiorstwa. Widać jednak, że problem dostaw komponentów omija rodzime firmy. Jednak im przedsiębiorstwo mniejsze, tym zmartwienie większe, ale i tak nie jest źle. W małych zakładach 60% mówi, nie ma problemów z dostawami. Potwierdza to ponad połowa mikrofirm, dokładniej 54% – mówi Adam Łącki, prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów.

Zwiększenie produkcji, sprzedaży bądź świadczenia usług potwierdza co dziewiąty badany właściciel średniej firmy. W mikro firmach to zjawisko zauważa 2,4 proc. badanych. W małych przedsiębiorstwach, odsetek ten spada do 1,7 proc. badanych.

Malejące przychody MŚP zwiększają zainteresowanie windykacją


79% właścicieli firm podejrzewa, że w ciągu najbliższych trzech miesięcy przychody w ich przedsiębiorstwach zmaleją. O tym, że wzrosną bądź pozostaną na tym samym poziomie, przekonanych jest 11,5% badanych. Najbardziej optymistyczni w tych przewidywaniach są właściciele średnich firm (26,7%), zaraz za nimi są przedsiębiorcy z małych podmiotów (10%), a na końcu mikrofirmy (8,6%).
- Te obawy widać w zwiększonym zainteresowaniu windykacją. Rośnie świadomość przedsiębiorców, że utrzymanie płynności finansowej ma kluczowe znaczenie dla przetrwania w trudnych czasach. W porównaniu z lutym, który był ostatnim miesiącem, w którym gospodarka funkcjonowała normalnie, liczba zleceń windykacyjnych wzrosła o 50%. Firmy też znacznie szybciej decydują się na upominanie się o zapłatę. Nie czekają już miesiącami. O ile w lutym faktury przeterminowane do 30 dni stanowiły tylko 10% zleceń, to w marcu było to już 14,5%, a w kwietniu blisko 18%. Przedsiębiorcy przekazując sprawy do windykacji nie ukrywają, że potrzebują gotówki jak powietrza i nie mogą czekać jak jeszcze kilka miesięcy temu, bo inaczej firma upadnie - – zauważa Jakub Kostecki, prezes Zarządu firmy windykacyjnej Kaczmarski Inkasso.

Około 30% spraw zgłaszanych do windykacji przez sektor MŚP trafia do Kaczmarski Inkasso za pośrednictwem platformy WinGo.pl, co też jest znakiem obecnych czasów. Co ciekawe średnia wartość zlecenia zgłaszanego tą drogą wynosi 23, 3 tys. zł, podczas gdy w sposób tradycyjny 10,6 tys. zł.
Wśród firm, które zakładają wzrost przychodów, 43% szacuje, że będzie on stanowił ¼. 14% zakłada, że będzie to od połowy do ¾ obecnego przychodu. Tyle samo zakłada wzrost powyżej 100%.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: