Telemedycyna bez szans na popularność? 50% Polaków nie chce jej po pandemii
2020-05-21 10:47
Telemedycyna © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Czy telemedycyna ma szanse na rozwój?
Jak wynika z raportu, podczas pandemii z telemedycyny skorzystało 30% Polaków, najczęściej była to teleporada przez internet lub telefon. W znakomitej większości przypadków (przeszło 70%) kontaktowano się z publicznymi placówkami. 16% badanych miało zdalną wizytę w ramach abonamentu w prywatnej służbie zdrowia, a 15% płatną wizytę w prywatnej służbie zdrowia, bez abonamentu.Wybuch pandemii telemedycynę niewątpliwie spopularyzował, ale zaufanie do niej ciągle pozostawia bardzo wiele do życzenia. 17% z nas deklaruje, że w teleporady po prostu nie wierzy, czego efektem stało się leczenie na własną rękę (6% wskazań) lub konsultowanie problemu z farmaceutą (9%).
Ponad 60% osób, które uznały, że wizyta zdalna nie ma takiego samego charakteru jak zwykła wizyta, wskazało, jako wadę brak możliwości prawidłowego zbadania przez lekarza. Co trzeci z tej grupy badanych wskazał, że miał trudności z przekazaniem lekarzowi, z czym ma problem, a co piąty ankietowany uznał, że lekarz nie przeprowadził pełnego wywiadu. Blisko 13% badanych wskazało, że nie dysponowało odpowiednim sprzętem i miejscem do odbycia wizyty on-line. Trzeba pamiętać, że rozwiązania telemedycyny pozwalają załatwić podstawowe potrzeby i są często tylko wstępem do dalszego leczenia.
70% respondentów, którzy korzystali ze zdalnej wizyty uznała, jednak że ma ona taką samą wartość jak zwykła wizyta w gabinecie lekarskim. Dużo częściej tego zdania były osoby korzystające z wizyt w ramach prywatnej służby zdrowia. Jak wynika z badania znacznie więcej pacjentów korzystających z płatnych porad w klinikach i gabinetach prywatnych chciałoby je kontynuować po zakończeniu izolacji.
fot. mat. prasowe
Telemedycyna
Podzielone są opinie badanych, co do tego, czy po zakończeniu izolacji domowej będą korzystać z telemedycyny, w tym ze zdalnej konsultacji z lekarzami. Deklaracje kontynuacji korzystania ze zdalnych porad lekarskich częściej składają pacjenci, którzy skorzystali z wizyt zdalnych, w prywatnych placówkach zdrowia, w ramach abonamentu. Warto jednak zaznaczyć, że implementacja telemedycyny była szybka i bardzo gwałtowna.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)