eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyKoronawirus a sytuacja kobiety na rynku pracy. 12% Polek już na bezrobociu

Koronawirus a sytuacja kobiety na rynku pracy. 12% Polek już na bezrobociu

2020-06-04 12:22

Koronawirus a sytuacja kobiety na rynku pracy. 12% Polek już na bezrobociu

12% Polek już na bezrobociu © Suchota - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Niespodziewany wybuch pandemii wywarł przemożny wpływ na niemal wszystkie dziedziny życia i gospodarki, nie pozostając oczywiście obojętnym dla sytuacji na rynku pracy. Z badania Fundacji Sukcesu Pisanego Szminką wynika, że odcisnął również swoje piętno na pracujących Polkach. W wielu przypadkach awans i rozwój kariery musiały zostać odsunięte na drugi plan, ale równocześnie okazuje się, że nie znikła determinacja i chęć samodoskonalenia.

Przeczytaj także: O warunkach zatrudnienia kobiety mają lepsze zdanie niż mężczyźni

PRACA KOBIET A KORONAWIRUS


Wybuch pandemii nie pozostał bez znaczenia dla sytuacji kobiet na rynku pracy. Jak czytamy w komunikacie z badania Fundacji Sukcesu Pisanego Szminką, blisko 12 proc. Polek deklaruje, że koronawirus wysłał je na bezrobocie. Obawy o utratę pracy towarzyszą co piątej z ankietowanych, a co dziesiąta nie jest pewna, czy nie stanie się to w najbliższej przyszłości.

Powyższe deklaracje warto porównać ze statystykami prowadzonymi przez GUS. Z tych wynika, że w kwietniu br. na bezrobociu pozostawało 960 tys. Polaków (5,8 proc.), spośród których około połowę stanowiły kobiety. Względem marca rzesza bezrobotnych powiększyła się o 56,4 tys. osób obu płci.

Jak jednak podkreślono w komunikacie, GUS prezentuje jedynie dane o bezrobociu rejestrowanym, nie bierze pod uwagę małych firm i dotyczą one zatrudnionych na umowach o pracę. Tymczasem z powodu zapaści w turystyce, branży beauty, gastronomii czy eventowej wiele kobiet pracujących na umowach zlecenie czy o dzieło jest obecnie w trudnej sytuacji. Jednak według Polskiego Instytutu Ekonomicznego bezrobocie w Polsce może wynieść 14%, jeśli do lipca gospodarka nie zostanie całkowicie odmrożona.

Z raportu wynika też, że 4,6 proc. najbliższych ankietowanym kobietom już straciło pracę, a 38,4 proc. boi się, że nastąpi to niedługo. Cieszy jednak fakt, że ponad połowa takich obaw nie wyraża.

fot. mat. prasowe

Utrata pracy

12% ankietowanych kobiet już straciło pracę.


Wiele firm, które stara się przetrwać, składa wnioski o pomoc rządową w ramach tarcz antykryzysowych. Aby nie przeprowadzać zwolnień zdecydowało się na obniżki wynagrodzeń. Aż 36,5 proc. Polek ankietowanych przez Fundację przyznało, że spotkała je ta sytuacja. Szczegółowe wyniki pokazują, że u 12,8 proc. kobiet zarobki spadły o 10-20 proc., a u 11 proc. o 20-50 proc.. Prawie 1/10 przyznała, że w wyniku pandemii zarabia mniej aż o połowę. Pociesza fakt, że 42 proc. ankietowanych odpowiedziało, że ich pensja się nie zmieniła. Tylko niewielki odsetek badanych - ok. 5 proc. - dostało jakąkolwiek podwyżkę.

fot. mat. prasowe

Zarobki

Aż 36,5% kobiet otrzymuje zmniejszone wynagrodzenie.


Zmiana w dochodach Polek nie oznacza, że pracują one mniej. Prawie 1/3 ankietowanych przez Fundację Sukcesu Pisanego Szminką odpowiedziała, że od czasu rozpoczęcia pandemii w Polsce pracuje więcej niż wcześniej. Co więcej u ok. 29,5 proc. kobiet czas pracy wydłużył się od 1 do ponad 3 godzin.

Ile czasu w ciągu dnia Polki poświęcają teraz na obowiązki zawodowe? Okazuje się, że prawie 34 proc. kobiet pracuje między 8 a 11h dziennie. Nie wynika to jednak ze złej organizacji czasu - ponad 1/3 (32 proc.) przyznaje, że ma obecnie więcej obowiązków zawodowych niż przed koronawirusem.

fot. mat. prasowe

Czas pracy

Co 3. Polka deklaruje, że pracuje ponad 11 h dziennie.


Warto zauważyć, że kiedy po 12 marca zamknięto szkoły, przedszkola i żłobki, wiele kobiet musiało wziąć tzw. zasiłek opiekuńczy na dzieci (do 8 lat) albo urlop (opieka nad dziećmi w starszych klasach, przestoje firm, zamknięcie zakładów fryzjerskich, restauracji, hoteli, galerii handlowych i wielu punktów usługowych). Prawie co 5. ankietowana przez Fundację została zmuszona, aby wziąć przysługujące jej „wolne”. Ale co gorsza 12,5 proc. kobiet (co 10. ankietowana!) przyznało, że pracodawcy wymagali od nich pracy na urlopie.

RODZINA I ZWIĄZEK A KORONAWIRUS


Pogodzenie kariery zawodowej z obowiązkami rodzinnymi, w tym opieką nad dziećmi, zakupami, gotowaniem, nauką online czy zadbaniem o dobre relacje rodzinne - to chyba najtrudniejsze zadanie Polek w obecnych czasach.

Prawie 39 proc. ankietowanych przez Fundację Sukcesu Pisanego Szminką przyznało, że musi obecnie pracować i jednocześnie opiekować się rodziną. Co prawda drugie tyle kobiet odpowiedziało, że nie musi, 23 proc. sytuacja ta nie dotyczy.

Pozytywnym wydaje się fakt, że mężczyźni (prawie 60 proc.) dzielą się obowiązkami domowymi z partnerkami i żonami. Nie zmienia to faktu, że główny ciężar spada tu i tak na kobiety - 44,7 proc. kobiet przyznało, że ma obecnie więcej obowiązków domowych.

Co ciekawe ponad 80 proc. Polek pytanych o chęć powiększenia rodziny nie planuje tego w najbliższym czasie. Chciałoby tego zaledwie 11 proc. z nich.

Kobiety - ponad połowa ankietowanych - nie zamierzają jednak rezygnować z planów wakacyjnych, choć i te mocno uległy zmianom z powodu obaw o zdrowie, zamknięcia granic czy niepewnej sytuacji w krajach czy miejscach, w których do tej pory chętnie wypoczywały.

KARIERA I ROZWÓJ OSOBISTY


Polki, choć boją się o utratę pracy i przyszłość finansową swoją i swoich rodzin, nie zamierzają spocząć na laurach, a sytuację związaną z koronawirusem traktują przejściowo. Prawie 65 proc. ankietowanych zapytana przez Fundację, czy wierzy w rozwój zawodowy odpowiedziała twierdząco. To jedna z bardzo dobrych informacji, jakie płyną z Raportu „Sytuacja kobiet w czasie pandemii”.

Niestety w możliwość awansu i podwyżki w najbliższym czasie nie wierzy aż 58,8 proc. ankietowanych, a 15,5 proc. nie wie, czy może na to teraz liczyć. Aż 1/3 uważa, że przez sytuację związaną z koronawirusem straciła możliwość uzyskania lepszego stanowiska w firmie, rozwoju zawodowego czy udziału w nowym projekcie. Cieszy fakt, że w czasie pandemii większość Polek nie czuje się dyskryminowana - jednak odsetek pań, które tego doświadczają nie jest mały i wynosi 13,5 proc.

Warto zaznaczyć, że nawet będąc niepewne co do przyszłości zawodowej ponad 71 proc. kobiet sięga po nowoczesne narzędzia online by rozwijać swoje kompetencje.

*Ankieta została przeprowadzona metodą CAWI w dniach 14-25 maja 2020 na próbie 1003 osób - w tym 672 Polek aktywnych zawodowo z dużych (56,5%), średnich (21,8%) i małych miast(21,6%), w wieku 26-45 lat (75,9%) i będących głównie w związkach partnerskich (74,6%).

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: