eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyRynek nieruchomości w Polsce 2005

Rynek nieruchomości w Polsce 2005

2006-08-01 12:23

Rynek nieruchomości w Polsce 2005

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Jak podaje Główny Urząd Statystyczny w 2005r. zawarto ok. 213 tys. transakcji kupna/sprzedaży nieruchomości. Wśród zawartych transakcji dominowały transakcje lokalami mieszkalnymi (33,3 %), gruntami zabudowanymi (24,4 %) oraz obrotu użytkami rolnymi (38,0 %). Średnia cena (na poziomie kraju) za 1m2 powierzchni użytkowej lokali mieszkalnych kształtowała się na poziomie 1 390 zł i była w stosunku do roku ubiegłego wyższa o ok 20%.

Przeczytaj także: Wartość mieszkania - oczekiwania nabywców

Zebrane od starostw informacje opisały ok. 213 tys. transakcji kupna/sprzedaży nieruchomości ogółem.

Transakcje te zostały dokonane na wolnym rynku, w wyniku sprzedaży poprzedzonej przetargiem lub sprzedaży bezprzetargowej, gdzie stroną sprzedającą może być Skarb Państwa, Gmina, Powiat, Województwo, osoba fizyczna lub osoba prawna.

Wśród zawartych transakcji na rynku dominowały transakcje lokalami mieszkalnymi, (co stanowi 33,3 % transakcji ogółem), gruntami zabudowanymi (24,4 %) oraz obrotu użytkami rolnymi (38,0 %). Te trzy kategorie stanowią praktycznie ok. 96 % wszystkich transakcji zawartych na rynku nieruchomości.

W 2005 r. generalnie odnotowano w stosunku do roku ubiegłego ok. 11% spadek wszystkich zawartych transakcji. W zjawisku tym największy udział przypadł lokalom
i budynkom mieszkalnym. Jest to wynik wydłużających się procedur uregulowania stosunków własnościowych nieruchomości będących w zarządzie Skarbu Państwa i Gminy, co wpływa na spowolnienie tempa prywatyzacji i sprzedaży nieruchomości - w trybie bezprzetargowym na preferencyjnych warunkach. Ponadto na uwagę zasługuje również fakt kończącego się procesu prywatyzacji zasobów mieszkaniowych będących we władaniu zakładów pracy.

W efekcie nastąpił spadek z ok. 81,5 tys. transakcji lokalami mieszkalnymi (w 2004 r) na ok. 70,8 tys. w 2005 r. a budynków mieszkalnych z ok. 2,6 tys. na ok. 2,2 tys.

W 2005 r. najwięcej transakcji sprzedaży lokali mieszkalnych zaobserwowano w trzech województwach: śląskim, mazowieckim i dolnośląskim, co stanowi w sumie ok. 40 % zrealizowanych transakcji w kraju dla tej kategorii.

 

1 2 3

następna

oprac. : Joanna Kujawa / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: