Koronawirus i niepewność destabilizują rynek lotniczy
2020-06-16 12:29
Samolot © kathijung - Fotolia.com
Przeczytaj także: 10 sposobów na komfortową podróż tanimi liniami
Polacy masowo odwołują planowane wcześniej loty
Rynek lotniczy może mieć powody do obaw. Z badania, które Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRIS zrealizował na zlecenie Portu Lotniczego Lublin, wynika, że blisko połowa Polaków (45%) już odwołała lub przełożyła swoją podroż samolotem. Takiej odpowiedzi najczęściej (63%) udzielali Polacy pomiędzy 40. a 49. rokiem życia. Co 10. z nas nosi się z zamiarem odłożenia lotu. Rezygnować z niego nie zamierza 15% respondentów, w tym przede wszystkim osoby w przedziale wiekowym 50-69 lat (23%) oraz co czwarty mieszkaniec miast zamieszkiwanych przez 50-250 tys.osób.
27% latających samolotem w ogóle nie planowało podróży lotniczej w tym roku.
Okazuje się również, że niemal co piąty z badanych zamierza na stałe zrezygnować z podróżowania samolotem. W tej grupie dominują seniorzy w wieku 70+ (33%). Siedmiu na dziesięciu respondentów nie zamierza porzucać latania – to głównie osoby w wieku 30-39 lat (78%) oraz mieszkańcy miast o populacji 250-500 tyś. (93%).
fot. kathijung - Fotolia.com
Samolot
- Polski rynek lotniczy czeka wstrząs. Nasza mobilność w najbliższych 12 miesiącach spadnie dramatycznie. Nic dziwnego, światowy kryzys gospodarczy, który nie ominie także Polski, oznaczać będzie miliony bezrobotnych, pozbawiając ludzi środków na podróżowanie. Z kolei firmy, które zdołają się utrzymać na rynku, z całą pewnością będą redukować swoje koszty, stawiając na prace zdalną i ograniczanie wyjazdów służbowych – mówi Krzysztof Wójtowicz, Prezes Portu Lotniczego Lublin.
Boimy się wirusa i zamkniętych granic
Niemal co drugi ankietowany (45%) pytany o bariery związane z lataniem w dobie pandemii wskazuje obawę przed zakażeniem się koronawirusem. Zachorowania boją się częściej kobiety (51%) niż mężczyźni (35%) oraz osoby w wieku 40-49 lat (55%), u których obawa ta występuje znacznie częściej niż u seniorów 70+ (25%). 38% respondentów niepokoi się zamknięciem granic i infrastruktury turystycznej oraz ewentualnym brakiem możliwości powrotu z zagranicy. Marek Serafin - ekspert rynku lotniczego z pasazer.com ocenia, że rynkiem rządzą teraz emocje pasażerów i niepewność co do rozmiarów kryzysu.
– Ten stan niepewności, z którym mamy do czynienia, jest czynnikiem dodatkowo destabilizujących sytuację na rynku lotniczym. Trudno w takim momencie o rzetelne prognozy, bez których żadna branża nie jest w stanie budować strategii działania – podsumowuje Marek Serafin.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)