eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyPraca zdalna? Łatwa do zorganizowania i efektywna - mówią Polacy

Praca zdalna? Łatwa do zorganizowania i efektywna - mówią Polacy

2020-06-18 11:05

Praca zdalna? Łatwa do zorganizowania i efektywna - mówią Polacy

Praca zdalna © Minerva Studio - Fotolia.com

Praca zdalna, niegdyś ulubiony przez pracowników benefit pozapłacowy, stał się dziś swoistego rodzaju przymusem. Okazuje się jednak, że Polacy szybko się z tym pogodzili, a organizacja obowiązków zawodowych w systemie home office nie sprawia nam większych kłopotów. Tym lepiej, ponieważ połowa pracodawców już dziś deklaruje, że w przyszłości ich pracownicy całość lub część swojej pracy wykonywać będą zdalnie.

Przeczytaj także: Praca zdalna: pracujący rodzice narzekają na work-life balance

Jeśli praca zdalna, to z domu


Z badania zrealizowanego przez pracownię ARC Rynek i Opinia na zlecenie Gumtree.pl, przy współpracy z Randstad Polska, wynika, co też nie jest żadnym zaskoczeniem, że odsetek Polaków wykonujących pracę zdalną gwałtownie podskoczył wraz z wybuchem pandemii. Jeszcze przed marcem 2020 roku w systemie home office pracowało 41% pracowników umysłowych, dziś odsetek ten sięga 76%.

Pracę zdalną najczęściej świadczymy z domu. Tak było przed wybuchem pandemii (84%) i tak jest dzisiaj (95%). Prawie co piąty z obecnie badanych przyznaje, że udaje mu się pracować na świeżym powietrzu, przed koronawirusem takich wskazań było o 3 p.proc. więcej

Pracownik nie zawsze zorganizowany


Jak Polacy odnajdują się w pracy zdalnej? 69% pracowników uczestniczących w badaniu uważa ją za łatwą lub bardzo łatwą do zorganizowania. Nie dziwi, że najlepiej zorganizowani są ci pracownicy, którzy mają w pracy zdalnej doświadczenie jeszcze sprzed okresu pandemii (75%), choć nowi pracownicy zdalni też radzą sobie nieźle. Aż dwóch na trzech z nich uważa, że organizacja pracy zdalnej nie sprawia im większych kłopotów. Co ciekawe, zorganizowanie sobie dnia pracy zdalnej jako łatwe lub bardzo łatwe nieco częściej oceniają mężczyźni (74%) niż kobiety (65%).

fot. Minerva Studio - Fotolia.com

Praca zdalna

Niemal siedmiu na dziesięciu Polaków pracujących zdalnie ocenia ten sposób pracy jako łatwy lub bardzo łatwy do zorganizowania.


O tym, jak niektórzy polscy pracownicy postrzegają organizację pracy w domu, dobrze świadczą ich wypowiedzi uwzględnione w badaniu:
„Ponieważ jestem w domu, mam spokój, ciszę, nikt mi nie przeszkadza. Nawet czasami trzeba sobie przypominać, że trzeba wstać i rozprostować nogi. W pracy właśnie dzwonią telefony, przychodzą różne osoby. (…) A w domu zawsze (…) można się skupić i bardzo efektywnie pracować”. [kobieta, administracja publiczna]

„[Pracę zdalną] staram się zawsze wykonywać w tym samym miejscu tzn. przy biurku, w zamkniętym pokoju, żeby nie rozpraszali mnie jacyś inni domownicy, czy inne sytuacje. (…) Pracuję w jednym, tym samym pokoju, przy biurku (…) i zawsze staram się założyć, że są to te same godziny pracy”. [kobieta, firma finansowa]

„(…) Tak szczerze mówiąc, to ja sobie nie bardzo z tym radzę. (…) Trzeba być zmobilizowanym, być bardzo dobrze zorganizowanym. (…) Ja o tyle jestem w dobrej sytuacji, że nie mam małych dzieci w domu, więc mogę sobie sama wyregulować godziny pracy”. [kobieta, fundacja]

Nie tylko praca


Obecność w domu podczas pracy zdalnej stanowi dla Polaków dużą pokusę do wykonywania niezwiązanych z pracą czynności. Do dodatkowych aktywności w godzinach pracy przyznaje się 61% osób, które pracują zdalnie od momentu wybuchu pandemii oraz 76% pracowników, którzy pracowali w ten sposób już wcześniej. Wśród tych czynności, które mają największy wpływ na dezorganizację pracy, są surfowanie po internecie lub oglądanie telewizji, na co wskazuje 55% respondentów, oraz sprzątanie (43%). Co trzeci pracownik podczas pracy zdalnej zajmuje się swoimi dziećmi, a co piąty załatwia takie sprawy, jak wizyta u lekarza czy w urzędzie.

Mimo różnego rodzaju „przeszkadzaczy”, które czyhają na pracowników zdalnych, wielu pracodawców nie miało obaw przed udzieleniem im zgody na taką formę działania. Tylko niewielki odsetek polskich szefów obawiał się, że ich podwładnym w czasie home office będzie brakować rzetelności.
– Jak pokazują wyniki naszego badania, blisko połowa pracodawców (49%) umożliwiających swoim podwładnym całkowitą lub częściową pracę zdalną, nie miała przed podjęciem tej decyzji żadnych powodów do niepokoju. Ci z przedsiębiorców, którzy obawy mieli, najczęściej jako problem w organizacji pracy zdalnej wskazywali brak bezpośredniego kontaktu z pracownikiem (19%) oraz brak pewności co do rzetelnego wypełniania zleconych zadań w godzinach pracy (14%). Okazuje się, że obawy te nie były zupełnie bezpodstawne – wielu pracowników przyznaje bowiem, że ma kłopot ze skupieniem się wyłącznie na obowiązkach zawodowych, kiedy pracują z domu – tłumaczy Katarzyna Merska, Koordynator ds. Komunikacji Gumtree.pl.

Jakie pozytywne strony pracy zdalnej widzą polscy pracownicy? Co trzeciego cieszą elastyczne godziny pracy, co piątego oszczędności związane z dojazdem do biura oraz możliwość pracy w dowolnym miejscu. Najmniej osób wskazuje jako plus możliwość spędzenia większej ilości czasu z bliskimi (7%) oraz brak dress code (4%).

Praca zdalna ma też jednak swoje minusy – tym, co najbardziej doskwiera polskim pracownikom, jest ograniczony kontakt ze współpracownikami (26%) oraz wspomniana już duża liczba rozpraszających bodźców, takich jak np. telewizor – na ten aspekt wskazało 21% osób.

Przyszłość maluje się w kolorowych barwach


Wybuch pandemii i pojawienie się możliwości pracy zdalnej sprawiły, że ten rodzaj pracy zyskał swoich zagorzałych zwolenników. Jak wskazuje aż 89% respondentów, praca zdalna w najbliższej przyszłości będzie ich zdaniem zyskiwać na znaczeniu, a ponad połowa (52%) jest przekonana, że po uspokojeniu się obecnej sytuacji, będzie mogła wykonywać część obowiązków zdalnie. Z kolei na całkowite przejście na zdalną formę pracy liczy co piąty pracownik.
- Są już pierwsi pracodawcy, którzy rezygnują z części swoich przestrzeni biurowych. To jasny sygnał, że niektórzy pracownicy do biur już w ogóle nie wrócą. Bardziej prawdopodobny jednak będzie scenariusz hybrydowy, który uwzględni oczekiwania nowych entuzjastów pracy zdalnej. Na pewno możemy się go spodziewać w najbliższych miesiącach, bo firmy będą dążyły do minimalizowania ryzyka związanego z COVID-19 – podkreśla Mateusz Żydek, ekspert rynku pracy Randstad Polska.

W efekcie może się okazać, że część przedsiębiorstw pozostanie przy tego typu zmianowym systemie, dzieląc pracę w firmie na część zdalną i stacjonarną, a podział ten w wielu miejscach stanie się standardem. Wielu pracowników, jak i pracodawców widzi bowiem, że przynajmniej częściowa praca zdalna to na dłuższą metę więcej korzyści niż wyzwań.

Ilościowe badanie na zlecenie Gumtree.pl, przy współpracy z Randstad Polska, zostało przeprowadzone przez ARC Rynek i Opinia w kwietniu i maju 2020 r. metodą CAWI (wywiady on-line) na reprezentatywnej grupie 518 polskich pracowników oraz metodą CATI (wywiady telefoniczne) na reprezentatywnej grupie 101 polskich pracodawców. Jakościowe badanie na zlecenie Gumtree.pl, przy współpracy z Randstad Polska, zostało przeprowadzone przez ARC Rynek i Opinia w kwietniu i maju 2020 r. metodą TDI (indywidualnych wywiadów pogłębionych) na 10 pracownikach umysłowych, posiadających możliwość pracy zdalnej w regularny sposób, minimum raz w miesiącu, oraz 6 pracodawcach (osoby odpowiadające w firmach za sposób zatrudniania pracowników), przedstawicielach firm, w których możliwa jest praca zdalna.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: