eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyGalerie handlowe opustoszeją? Zamknięcie 1/5 sklepów planuje 40% firm

Galerie handlowe opustoszeją? Zamknięcie 1/5 sklepów planuje 40% firm

2020-06-19 11:45

Galerie handlowe opustoszeją? Zamknięcie 1/5 sklepów planuje 40% firm

Galerie handlowe opustoszeją? ©  fiphoto - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Czy galerie handlowe rzeczywiście mogą opustoszeć? Niewykluczone, że taki właśnie będzie jeden ze skutków pandemii. O tym, że prowadzenie sklepu w galerii przestało się opłacać, przekonanych jest ponad 52% firm. I nie ma w tym właściwie nic zaskakującego, skoro odwiedzalność placówek w maju okazała się o połowę niższa aniżeli rok wcześniej.

Przeczytaj także: Centra handlowe: odwiedzalność na minusie, sprzedaż o 1/4 niższa

Usytuowane w galeriach handlowych sklepy i punkty handlowe nie mają lekko. Respondenci badania przeprowadzonego przez Konfederację Lewiatan potwierdzają, że majowa sprzedaż okazała się o blisko połowę (46%) niższa od tej, którą notowano w styczniu i lutym br.

Nic zatem dziwnego, że 52,2% firm uważa bieżącą działalność za zupełnie nieopłacalną. 29% badanych potwierdza, że znajduje się poniżej progu opłacalności, ale jednocześnie przyznaje, że pojawiają się pierwsze oznaki poprawy. 15,9% badanych mówi z kolei, że jest na granicy opłacalności.

Efektem tego mogą okazać się zamknięcia placówek. Takie plany w odniesieniu do 20% swoich punktów handlowych ma 39,1% firm. 30,4% zamierza zamknąć od 20% do 40% sklepów. O likwidacjach nie myśli tylko 18,8% przedsiębiorców.

- Ruch w galeriach handlowych jest zdecydowanie mniejszy, a w dużych miastach (w najdroższych galeriach) jest dużo poniżej 50% sprzed pandemii. Jeżeli w najbliższych 2-3 miesiącach frekwencja w centrach handlowych nie będzie wracała do poprzedniego poziomu to Ochnik będzie musiał zmniejszyć liczbę salonów. W najbardziej pesymistycznym scenariuszu rozważamy zredukowanie sieci sprzedaży nawet o 30-40%. Część klientów nie wróci już do tradycyjnych zakupów – mówi Marcin Ochnik, prezes zarządu firmy Ochnik.

5,8% firm rozważa całkowite przeniesienie działalności do lokali znajdujących się poza galeriami handlowymi, natomiast 4,3% chce sprzedawać produkty tylko w Internecie.

fot. mat. prasowe

Zamknięcie placówek

O zamknięciu placówek w galeriach handlowych mówi blisko 40% firm.


26,1% respondentów uważa, że w dużych galeriach handlowych liczba klientów wróci do poziomu gwarantującego opłacalność biznesu, co najmniej za 12 miesięcy, 24,6% jest przekonanych, że potrzeba na to co najmniej 18 miesięcy, 17,4% sądzi, że stanie się to do końca roku. 17,4% firm twierdzi wręcz, że sprzedaż już nie wróci do poprzedniego poziomu opłacalności.

Trochę więcej optymizmu panuje wśród firm, które mają sklepy w małych i średnich galeriach handlowych. 21,7% uważa, że do końca roku liczba klientów wróci w nich do poziomu gwarantującego opłacalność biznesu, a 27,5% sądzi, że potrzeba na to co najmniej 12 miesięcy. 10,1% firm jest przekonanych, że już nie wróci do poprzedniego poziomu opłacalności.

Grzegorz Baczewski, dyrektor generalny Konfederacji Lewiatan, podkreśla, że obecnie potrzebne są decyzje, które pozwolą branży handlowej jak najszybciej nadrobić straty. Z tego względu Lewiatan apeluje m.in. o zniesienie zakazu handlu w niedziele.
Pozwoliłoby to ochronić większą liczbę miejsc pracy w handlu i branżach ściśle z nim współpracujących, zwiększyć sprzedaż oraz poprawić bezpieczeństwo sanitarne w czasie zakupów – mówi Grzegorz Baczewski.

Konfederacja Lewiatana badanie online przeprowadziła w dniach 2-6 czerwca 2020 r. na próbie 203 przedsiębiorców prowadzących działalność w galeriach handlowych.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: