Kto ma oferty pracy dla inżyniera?
2020-06-24 11:46
Inżynierowie © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Jest praca dla informatyków
Z tego tekstu dowiesz się m.in.:
- Jaka sytuacja panuje obecnie na rynku pracy inżynierów?
- Które z branż zgłaszają największe zapotrzebowanie na pracowników ?
- Które kompetencje inżynierów są dziś w szczególności poszukiwane?
Przeprowadzona przez Bergman Engineering obserwacja rynku pracy pozwoliła stwierdzić, że w II kwartale bieżącego roku rekrutacje inżynierów skurczyły się nawet o 90% rdr. Jeszcze rok temu inżynierów poszukiwała przede wszystkim motoryzacja oraz lotnictwo, ale ofert pracy nie brakowało również w sektorze maszynowym, budowlanym i chemicznym.
Obecnie sytuacja przedstawia się już inaczej. Jak wyjaśnia Tomasz Szpikowski, CEO firmy rekrutacyjnej Bergman Engineering, dziś pracę dla inżynierów mają przede wszystkim pracodawcy z sektora spożywczego, farmaceutycznego, kosmetycznego oraz elektrycznego. Oferty pracy dotyczą również szeroko pojętej automatyki przemysłowej.
- Obecnie pracowników szukają przede wszystkim firmy z branży spożywczej, farmaceutycznej, kosmetycznej, elektrycznej i szeroko pojętej automatyki przemysłowej. Wybuch pandemii w sposób naturalny ukształtował wzmożony popyt na ich produkty czy usługi. Dlatego przedsiębiorstwa działające w tych sektorach nie tylko nie ucierpiały na skutek pandemii, ale na niej zyskały. Dziś to właśnie one mają realną szansę na uzupełnienie braków kadrowych i pozyskanie specjalistów o najlepszych, topowych kompetencjach - mówi Tomasz Szpikowski.
Jak dodaje ekspert, nadal mocno rozwijają się usługi e-commerce, co jest związane z przeniesieniem wielu aspektów prowadzenia biznesu do świata online, a co za tym idzie - prężnie działają firmy specjalizujące się w nowoczesnych technologiach i cyberbezpieczeństwie.
fot. mat. prasowe
Zapotrzebowanie na pracowników w poszczególnych branżach
Pracodawcy podnoszą poprzeczkę
Pamiętajmy, że większa liczba kandydatów i mniej rekrutacji oznaczają większą konkurencję wśród osób walczących o utrzymanie posady lub zdobycie nowego miejsca pracy. A ze względu na sytuację światową i pandemię, wymagania pracodawców mogą być wyższe, bo tylko wysoki poziom kadry i świadczonych usług pozwoli przetrwać chwile kryzysu gospodarczego.
Przydatne linki:
Sprawdź średnie zarobki na wybranym stanowisku
Z badań przeprowadzonych przez Bergman Engineering wynika, że dziś aż 9 na 10 pracodawców poszukuje specjalistów potrafiących krytycznie myśleć. Dla ponad 70% z nich ważna jest z kolei posiadana przez pracownika wiedza ekspercka, umiejętność łączenia świata tradycyjnego z cyfrowym oraz łatwa adaptacja do zmieniających się warunków i środowiska pracy. Poza tym w ciągu ostatnich miesięcy o 15% wzrosło zapotrzebowanie na specjalistów, którzy mogliby pracować na zasadach projektu, czyli np. na kontraktingu, zamiast na umowie o pracę.
fot. mat. prasowe
TOP10 - kompetencje inżynierów
Portret inżyniera w dobie czwartej rewolucji przemysłowej wyłania się też z raportu „Smart Industry Polska 2019”. Z badań przeprowadzonych na zlecenie firmy Siemens oraz Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii dowiadujemy się, że inżynierskie kompetencje przyszłości, a właściwie już teraźniejszości, to połączenie twardych kwalifikacji technicznych z ich „miękkimi” odpowiednikami, a kluczem do sukcesu jest umiejętność pracy zespołowej połączona z efektywną komunikacją procesów.
Najbardziej poszukiwani inżynierowie w Polsce
Dane Bergman Engineering pokazują też, jacy specjaliści są obecnie najbardziej poszukiwani. W ubiegłym roku zdecydowana większość rekrutacji dotyczyła pracy na takich stanowiskach, jak: inżynier projektu, inżynier procesu, inżynier utrzymania ruchu, automatyk, inżynier ds. nowych uruchomień, specjalista ds. zakupów, inżynier dostaw. Dziś wśród najbardziej pożądanych specjalizacji znajdują się: programista PLC, elektryk, inżynier sprzedaży, inżynier testów i inżynier produkcji.
fot. mat. prasowe
Najbardziej poszukiwani specjaliści w Polsce
Jak podkreślono w komunikacie, rynek pracodawcy nie będzie trwał wiecznie. Bo choć zamrożenie gospodarcze w wielu sektorach oraz zwolnienia w części firm spowodowały, że właściwie z tygodnia na tydzień zwiększyła się liczba pracowników dostępnych na rynku, to jednak sytuacja ma diametralnie zmienić się już w III kwartale 2020 r. Wtedy spadek rekrutacji wynosić będzie już nie 90 a 40% (w stosunku do roku ubiegłego). Jeżeli więc firmy myślą o zwiększeniu swojej kadry o specjalistów, teraz jest na to najlepszy czas - bo jest ich najwięcej, a wśród nich są osoby o najbardziej pożądanych obecnie kompetencjach.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)