Staże wakacyjne - sposób na budowanie doświadczenia zawodowego
2020-07-15 09:50
Stażyści © contrastwerkstatt - Fotolia.com
Przeczytaj także: Ostatni dzwonek na staż wakacyjny
Jak czytamy w komunikacie opublikowanym przez Personnel Service, u schyłku minionego roku aktywność zawodową podejmowało zaledwie 35% najmłodszych Polaków (15-24 lata). Ten wynik plasuje nas poniżej średniej unijnej, która według Eurostatu wynosi 42%. To także znacznie słabszy rezultat od notowanego w grupie wiekowej 25-29 lat (83%).Jak wskazuje Krzysztof Inglot, prezes Personnel Service i ekspert ds. rynku pracy, kontynuowanie nauki jako powód bierności zawodowej wskazuje aż 90% osób pomiędzy 15. a 24. rokiem życia. Są to przede wszystkim uczniowie i studenci, ciągle wspierani finansowo przez rodziców lub pobierający stypendia. Wielu reprezentantów tej grupy uważa, że do zdobycia dobrej pracy konieczne jest gruntowne wykształcenie.
- Okazuje się jednak, że takie myślenie może być pułapką. Wykształcenie jest co prawda istotne dla pracodawców, ale już od jakiegoś czasu zaczyna schodzić na drugi plan na rzecz doświadczenia zawodowego. Coraz częściej też firmy odchodzą od obowiązku okazywania dyplomu uczelni wyższych. Ważniejsza jest kreatywność, pasja i praktyczne umiejętności – podkreśla Krzysztof Inglot.
fot. contrastwerkstatt - Fotolia.com
Stażyści
Wakacyjne staże najlepsze do zdobywania doświadczenia
Wielu młodych ludzi zdaje sobie sprawę ze zmieniających się wymagań rynku pracy. Często już podczas studiów młodzi decydują się na zdobycie pierwszych doświadczeń zawodowych, np. w formie praktyk czy staży wakacyjnych.
Zgodnie z raportem „Student w pracy 2019” opracowanym przez Polską Radę Biznesu, aż 82% badanych studentów było chociaż raz zainteresowanych podjęciem stażu. Wśród największych motywacji wymieniali:
- zdobycie kwalifikacji zawodowych (43%),
- chęć zarobku (33%),
- możliwość podjęcia pracy w wybranej firmie lub branży (29%).
- Wakacje dla młodych osób są najbardziej dogodnym momentem na realizację stażu. Studenci mają ponad 3 miesiące, które mogą wykorzystać, aby zdobyć doświadczenie w interesującym ich zawodzie. Trzeba jednak przyznać, że wymagania finansowe młodych osób, już od jakiegoś czasu, są stosunkowo wysokie. A już na pewno młodzi nie chcą się podejmować bezpłatnych staży wakacyjnych, choć epidemia koronawirusa może te oczekiwania nieco zmienić – analizuje Krzysztof Inglot.
Z badania Polskiej Rady Biznesu wynika, że 3 główne oczekiwania studentów wobec staży wakacyjnych to:
- wynagrodzenie (35%),
- elastyczne godziny pracy (35%) oraz
- szansa na zatrudnienie po ukończeniu stażu (33%).
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)