Praca za granicą znowu popularna. 2/3 Polaków chce wyjechać jak najszybciej
2020-07-27 13:39
Praca za granicą znowu popularna © Michail Petrov - Fotolia.com
Przeczytaj także: Bezrobocie spada, a chętni do pracy za granicą ciągle są
Jeszcze do niedawna o rodzimym rynku pracy mówiło się głównie w kontekście historycznie niskiej stopy bezrobocia i podwyżek wynagrodzeń. Sytuację w znacznym stopniu zmienił wybuch pandemii. Dziś wielu Polaków musi na nowo poszukiwać pracy albo mierzyć się z obniżką wynagrodzenia. To z kolei przekłada się na wzrost zainteresowania ofertami pracy za granicą.Jak wynika z raportu OTTO Work Force, większość zainteresowanych pracą za granicą Polaków wcześniej pracowała na terenie naszego kraju (60% względem 40% zatrudnionych wcześniej poza granicami Polski). Warto podkreślić, że respondenci, którzy wcześniej pracowali za granicą, nie wskazali jednego, wiodącego powodu powrotu do Polski. 30% wskazało na utratę pracy, 29% na obawy przed zachorowaniem, a 27% ma chęć powrotu do rodziny.
fot. mat. prasowe
Dlaczego osoby pracujące za granicą, w czasie pandemii, wróciły do Polski?
69% badanych chce jak najszybciej wyjechać do pracy za granicę
Spośród respondentów, którzy odpowiedzieli na ogłoszenia rekrutacyjne aż 92% jest zdecydowanych na wyjazd do pracy za granicę. Wśród nich 81% udzieliło odpowiedzi „tak”, a 11% „raczej tak”. Tylko 5% jeszcze nie podjęło decyzji co do wyjazdu, a 3% zrezygnowało z procesu rekrutacyjnego i wyjazdu.
“Zainteresowanie Polaków wyjazdami do pracy do Holandii i Niemiec widocznie wzrasta. Szacujemy, że chętnych do pracy sezonowej za granicą jest niemal o 30% więcej niż w poprzednim roku. Wśród osób, które wstępnie odpowiadają na nasze oferty pracy, aż 92% jest rzeczywiście zdecydowanych na wyjazd. Wynika to przede wszystkim ze stagnacji gospodarczej i trudnej sytuacji na rynku pracy w Polsce. Holandia także walczy teraz ze skutkami koronawirusa, ale wpływ pandemii na rynek pracy jest znacznie mniejszy niż w Polsce” – mówi Patrycja Liniewicz, Managing Director w OTTO Work Force.
Spośród Polaków, którzy są zainteresowani wyjazdem do pracy za granicę, 69% chce jak najszybciej opuścić Polskę. Kolejne 19% planuje wyjazd w ciągu najbliższych tygodni.
fot. mat. prasowe
Kiedy pracownicy z Polski chcą wyjechać za granicę?
“Plany migracyjne Polaków pokazują, że jako społeczeństwo aktywnie poszukujemy wyjścia z trudnej ekonomicznie sytuacji i szansy na zarobek za granicą. W związku z zamrożeniem gospodarki pracownicy musieli zmierzyć się z redukcją miejsc pracy lub obniżką wynagrodzenia. Stąd tak duże zainteresowanie szybkim wyjazdem i odrobieniem strat finansowych. Trzeba zaznaczyć, że obecnie w Holandii jest duże zapotrzebowanie na pracowników, więc łatwo o zatrudnienie. Szczególnie wrażliwym sektorem gospodarczym jest logistyka spożywcza, ze względu na konieczność utrzymania ciagłości dostaw. Branżą, która intensywnie się rozwija w czasie pandemii jest e-commerce, co generuje dodatkowy popyt na pracowników” – wyjaśnia Patrycja Liniewicz, Managing Director w OTTO Work Force.
Główne powody gotowości do pracy za granicą
Według raportu OTTO Work Force główną motywacją dla Polaków wyjeżdżających do pracy za granicę są uwarunkowania ekonomiczne. 77% badanych wskazało, że do wyjazdu zachęcają ich wyższe zarobki niż w ojczyźnie. Spośród respondentów aż 54% wskazało, że powodem wyjazdu jest utrata zatrudnienia lub czasowe zamknięcie zakładu pracy, a 29% chce wyjechać z powodu obniżki wynagrodzenia w Polsce.
fot. mat. prasowe
Co spowodowało, że chce Pan(i) podjąć pracę za granicą?
“Pracowników z Polski motywuje do wyjazdu do pracy za granicę przede wszystkim poziom wynagrodzenia, które jest ok 3 razy wyższy niż w Polsce. Jego atrakcyjność podnosi także stosunkowo wysoki kurs Euro, który rósł w czasie pandemii. Kolejną istotną kwestią jest niepewna sytuacja na rodzimym rynku pracy. Spośród ankietowanych aż 54% wskazało, że chce wyjechać do pracy za granicę z powodu stałej lub przejściowej utraty zatrudnienia. Czynnikiem, który ułatwia wyjazd i cały proces zatrudnienia jest bez wątpienia brak kwarantanny w Holandii. Dzięki temu pracownicy mogą od razu rozpocząć pracę i nie muszą dysponować dodatkowymi środkami na utrzymanie, które byłyby niezbędne w przypadku dwutygodniowej izolacji” – mówi Patrycja Liniewicz, Managing Director w OTTO Work Force.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)