eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyEmigracja zarobkowa ciągle interesująca. Pracę za granicą rozważa co 10. Polak

Emigracja zarobkowa ciągle interesująca. Pracę za granicą rozważa co 10. Polak

2020-07-30 11:14

Emigracja zarobkowa ciągle interesująca. Pracę za granicą rozważa co 10. Polak

Polacy nadal zainteresowani wyjazdem do pracy za granicę © mirsad - Fotolia.com Emigracja zarobkowa

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Emigracja zarobkowa interesuje obecnie co dziesiątego Polaka - wynika z najnowszej, XIV edycji Badania Barometr Rynku Pracy. Pracę za granicą rozważają przede wszystkim przedstawiciele pokolenia Y, mieszkańcy zachodniej Polski oraz osoby, które straciły zatrudnienie. Oferty zagranicznych pracodawców wskazują na szczególne zapotrzebowanie na pracowników branży budowlanej, produkcji oraz logistyki i handlu detalicznego.

Przeczytaj także: Praca za granicą. Dlaczego Holandia?

Z tego tekstu dowiesz się m.in.:


  • Jak na przestrzeni ostatnich lat wyglądała gotowość Polaków na emigrację zarobkową?
  • Kto rozważa wyjazd do pracy za granicę?
  • Kogo poszukują zagraniczni pracodawcy?


Badanie zrealizowane przez Kantar Polska dla Work Service na przełomie czerwca i lipca br. wskazuje, że plany dotyczące emigracji zarobkowej formułuje obecnie 9,9 % Polaków. 87 % badanych nie planuje takiego kroku. Na uwagę zasługuje jednak istotny wzrost odsetka niezdecydowanych respondentów oraz spadek udziału osób definitywnie odrzucających taki pomysł.

fot. mat. prasowe

Rozważanie emigracji zawodowej w ciągu najbliższego roku

Emigrację zarobkową rozważa obecnie 9,9 % badanych.


Jak podkreśla Work Service, zainteresowanie pracą za granicą już od kilku lat utrzymuje się na względnie stałym poziomie. W lutym br. plany w zakresie emigracji zarobkowej formułowało 11,6 %, Polaków, we wrześniu 2019 - 8,6%, a w marcu 2018 - 11,8 %

fot. mat. prasowe

Rozważanie emigracji – porównanie wyników na przestrzeni ostatnich lat

Odsetek osób, które biorą pod uwagę podjęcie pracy poza granicami kraju, nie ulega dużym wahaniom.


Kto rozważa wyjazd w celach zarobkowych?


Jak wskazuje Iwona Szmitkowska, Prezes Zarządu Work Service, gotowość do emigracji zarobkowej deklarują przede wszystkim osoby, które:
  • straciły zatrudnienie,
  • poszukują lepszej pracy,
  • wraz ze spowolnieniem gospodarczym przyjechały do Polski i myślą o ponownym wyjeździe za granicę ze względu na wysokość oferowanych tam zarobków.

Bardziej przekonani do wyjazdu są mężczyźni, osoby mające wykształcenie średnie i zawodowe, rzadziej te z wykształceniem wyższym. Częściej to osoby bezrobotne. Chętniej wyjechaliby mieszkańcy regionu zachodniego - aż co piąty pytany. Mniej zainteresowani tą możliwością są mieszkańcy regionu południowo-zachodniego (16 %), wschodniego (10 %), centralnego i południowego (tylko 4 %). Z badania wynika, że wielkość miejscowości nie ma wpływu na decyzję.

fot. mat. prasowe

Rozważanie emigracji wg regionów

Najwięcej chętnych na emigrację zarobkową mieszka na zachodzie Polski.


- Istotnym argumentem oprócz finansowego jest możliwość zdobycia doświadczenia lub sprawdzenie swoich umiejętności. Osoby, które nie chcą rozstawać się z rodziną na dłużej, wybierają pracę sezonową – komentuje Iwona Szmitkowska.

Plany dotyczące emigracji zarobkowej – podział ze względu na pokolenie


Zdecydowanie najczęściej bierze pod uwagę emigrację zarobkową pokolenie Y (25-36 latkowie). Pokolenie X (37-59) najczęściej deklaruje, że nie bierze takiej perspektywy pod uwagę, za to pokolenie Z (18-24) jest najbardziej niepewne takiej decyzji.

fot. mat. prasowe

Rozważanie emigracji wg pokoleń

Zdecydowanie najczęściej bierze pod uwagę emigrację zarobkową pokolenie Y.


Dokąd?


Z badania wynika, że Polacy najchętniej wyjechaliby do pracy do Niemiec (33 % badanych), Holandii (21,5 %), Wielkiej Brytanii (12 %) i Belgii (8,3 %).

Najbardziej otwartym rynkiem pozostają Niemcy, które nie zamknęły granic dla pracowników z Unii Europejskiej w czasie epidemii. Chcąc przyciągnąć pracowników z Polski, niemieckie firmy proponowały im dodatki do wynagrodzenia na pokrycie kosztu noclegów i wyżywienia po niemieckiej stronie. O pracę trudniej we Francji, Hiszpanii i we Włoszech.

Oferty pracy


Z danych Work Service wynika, że pracownicy są potrzebni w pierwszej kolejności w branży budowlanej, produkcji oraz w logistyce (FMCG) i handlu detalicznym.

Duże zapotrzebowanie cały czas zgłasza sektor medyczny, w którym pandemia pogłębiła braki kadrowe. Szacuje się, że tylko na rynku niemieckim brakuje ok. 17 tys. pielęgniarek i 3,5 tys. lekarzy. Nadal potrzebne są opiekunki osób starszych, które wiosną tego roku często rezygnowały z pracy.
Na pracowników nadal czekają też rolnicy i sadownicy - co roku tylko niemieckie rolnictwo zgłasza zapotrzebowanie na około 300 tys. pracowników sezonowych. Jesienią dużymi zleceniodawcami są właściciele winnic.

Pozostałe branże zgłaszające zapotrzebowanie to nadal farmacja oraz IT, w którym na koniec 2019 roku w samych tylko Niemczech było 129 tys. nieobsadzonych miejsc pracy.

Wynagrodzenie


Z danych Work Service wynika, że płace pozostają na tym samym poziomie. W Niemczech średnio to 10 Euro (44 zł) dla prostych prac produkcyjnych i logistycznych, więcej w przypadku zawodów specjalistycznych. W zdecydowanej większości nie ma presji na obniżanie wynagrodzenia. Pracownicy mogą też liczyć na wyższy pułap dodatków płacowych zwolnionych z podatku dochodowego, ale to wszystko. W najbliższym czasie wynagrodzenia nie powinny rosnąć, co związane jest z pogorszeniem sytuacji ekonomicznej.

Metodologia badania
XIV edycja badania Barometr Rynku Pracy została przeprowadzona w dniach 25.06.2020-8.07.2020 przez Kantar Polska na zlecenie Work Service. Zostało zrealizowane metodą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych w ramach badania syndykatowego Kartezjusz. Próbę 500 pracowników do większości pytań dobrano z ogólnopolskiej reprezentatywnej próby dorosłych Polaków (18+ lat). Próba bazowa odpowiadała strukturze populacji pod względem płci, wieku, wykształcenia oraz klasy wielkości i województwa miejsca zamieszkania dzięki losowo-kwotowemu doborowi badanych oraz ważeniu wyników. W pytaniach dotyczących emigracji zarobkowej próbę tę uzupełniono o bezrobotnych, na urlopach macierzyńskich i wychowawczych oraz uczących się – próba wraz z pracującymi 640. Dokładność wyników zależy od liczebności analizowanej grupy i odsetka odpowiedzi. Maksymalny błąd pomiaru dla całej próby pracujących Polaków N=500 to +/-4,47%, a próby potencjalnych pracowników N=640 +/- 3,94%.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: