eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyLewiatan: zwolnienie ze składek ZUS pomogło najbardziej

Lewiatan: zwolnienie ze składek ZUS pomogło najbardziej

2020-07-30 12:41

Lewiatan: zwolnienie ze składek ZUS pomogło najbardziej

ZUS © Maciej - Fotolia.com

Z badania zrealizowanego dla Konfederacji Lewiatan przez Instytut Badań Spraw Publicznych wynika, że tym rozwiązaniem tarczy antykryzysowej, które przydało się polskim firmom najbardziej, było zwolnienie ze składek ZUS. Skorzystało z niego niemal 43% przedsiębiorców, spośród których aż 61% wskazało na najwyższą przydatność tego rozwiązania.

Przeczytaj także: Lewiatan: zwolnienie ze składek ZUS wybierane najczęściej

Z tego tekstu dowiesz się m.in.:


  • Które z zaoferowanych przez rząd metod wsparcia przedsiębiorcy uznali za najbardziej przydatne?
  • Jakie trudności pojawiały się przy ubieganiu się o pomoc z tarczy antykryzysowej?


Badanie zrealizowane na zlecenie Konfederacji Lewiatan wyraźnie potwierdza, że tym rozwiązaniem tarczy antykryzysowej, które znalazło największe uznanie w oczach największej rzeszy przedsiębiorców, okazało się zwolnienie ze składek ZUS. Jego przydatność doceniło 63% przedsiębiorców, z czego dla prawie 20% pomoc ta była niezbędna, aby utrzymać firmę.

42% przebadanych dla Konfederacji Lewiatan przedsiębiorstw wskazało na przydatność odroczenia płatności podatków i dofinansowania przestojowego. To ostatnie okazało się szczególnie istotne dla dużych firm - 29% z nich uznało, że ta forma była wręcz niezbędna dla ich utrzymania się na rynku.

Zdaniem 36% przedsiębiorców przydatne dla ich działalności było dofinansowanie wynagrodzeń z urzędu pracy. Pomoc płynnościową z BGK doceniło natomiast 24% firm.

fot. Maciej - Fotolia.com

ZUS

Przedsiębiorcom najbardziej pomogło zwolnienie ze składek ZUS.


Przedsiębiorców zapytaliśmy również o wskazanie trudności, które napotkali starając się o pomoc z tarczy. Najczęściej wskazywaną barierą okazała się niejasna interpretacja przepisów, którą podało 43% badanych. Na drugim miejscu znalazł się zbyt długi czas oczekiwania na rozpatrzenie wniosku (40%), a po 31% wskazań uzyskały zbyt wąskie kryteria dostępu oraz zbyt skomplikowana procedura. 30% firm miało problemy z uzyskaniem szczegółowej informacji - czytamy w komunikacie Konfederacji Lewiatan.

Badanie przeprowadził w połowie lipca br. Instytut Badań Spraw Publicznych, na zlecenie Konfederacji Lewiatan na próbie 300 przedsiębiorców.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: