eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycjePopyt na magazyny o ¼ wyższy niż rok temu. Nowy rekord

Popyt na magazyny o ¼ wyższy niż rok temu. Nowy rekord

2020-08-06 10:54

Popyt na magazyny o ¼ wyższy niż rok temu. Nowy rekord

Magazyn © markobe - Fotolia.com

Najnowszy raport CBRE „Rynek powierzchni magazynowych w Polsce” to kolejne potwierdzenie, że polskie magazyny to dynamiczny i wyjątkowo odporny na koronawirusa rynek. Całkowity zasób tego rodzaju powierzchni sięga już 19,5 mln mkw. i wszystko wskazuje na to, że jeszcze w tym roku przebije on granicę 20 mln mkw. Na szczególne podkreślenie zasługuje jednak także popyt, który w I połowie br. sięgnął rekordowych 2,43 mln mkw.

Przeczytaj także: Magazyny: 19 mln mkw. i odporność w dobie pandemii

Wybuch pandemii odcisnął swoje piętno również na rynku nieruchomości komercyjnych. W przypadku magazynów jego oddziaływanie okazało się jednak pozytywne. Zamrożenie gospodarki i związane z nim zamknięcie sklepów stacjonarnych zdecydowanie bowiem zwiększyło zainteresowanie zakupami online. Przerwa w handlu, a także niepewność odnośnie dostaw produktów sprawiła z kolei, że firmy postanowiły zabezpieczyć większą ilość powierzchni. W następstwie tego popyt na magazyny mocno wspiął się w górę.

Jak podaje CBRE, w I połowie 2020 r. wynajętych zostało niemal 2,43 mln mkw. powierzchni magazynowej. Jest to historyczny wynik, o 25% wyższy aniżeli w analogicznym okresie poprzedniego roku i o 6% wyższy, aniżeli w najbardziej intensywnym dotychczas półroczu w 2018 roku.

Całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni przemysłowo-logistycznej w I półroczu 2020 r. przekroczyły 19,5 mln mkw., co świadczy o tym, że w ciągu ostatnich pięciu lat przybyło tyle samo powierzchni magazynowej, co przed rokiem 2015 r. W budowie znajduje się obecnie ponad 1,9 mln mkw. nowoczesnej powierzchni przemysłowo-logistycznej w całej Polsce, co jest poziomem porównywalnym do tych z końca roku zarówno 2019 r., jak i 2018 r.

fot. markobe - Fotolia.com

Magazyn

Wynajęto o jedną czwartą magazynów więcej niż rok temu.


Dodatkowo, niemal 244 tys. mkw. powierzchni magazynowej wynajęto krótkookresowo. Widać jednak większą ostrożność przy rozpoczynaniu nowych inwestycji przez deweloperów – w drugim kwartale rozpoczęła się budowa 345 tys. mkw., czyli o połowę mniej niż w trzech pierwszych miesiącach roku.
- Wbrew obawom, wyniki za pierwszą połowę roku na rynku magazynowym okazały się bardzo dobre. Umowy są nadal podpisywane, a ich liczba w pierwszym półroczu była większa niż w latach ubiegłych. Widzimy silne zainteresowanie ze strony klientów z branży e-commerce, ale także ze strony firm produkcyjnych różnych sektorów. Można powiedzieć, że w magazynach i logistyce wirusa nie ma. Wśród deweloperów widać większą ostrożność przy rozpoczynaniu nowych inwestycji magazynowych. Nadal zabezpieczają działki w tych sprawdzonych, jak i mniej popularnych lokalizacjach, ale rozpoczęcie budowy jest silniej uwarunkowane znalezieniem najemcy - mówi Beata Hryniewska, szefowa Działu Powierzchni Magazynowych i Logistyki w CBRE.

Magazyny powstają na Śląsku i na Mazowszu


Najwięcej magazynów przybędzie w miejscach, które już od kilku lat wiodą prym pod względem dostępnej powierzchni. To województwa śląskie i mazowieckie, w których powstaje po ponad 400 tys. mkw. przestrzeni logistycznej. Wyjątkowo intensywnie rozwija się sama Warszawa gdzie buduje się dwa razy więcej niż jeszcze rok temu – aż 125 tys. mkw. Zdaniem ekspertów CBRE to efekt rosnącego znaczenia magazynów miejskich, tzw. „ostatniej mili” i trendu dopasowania inwestycji do konkretnych potrzeb najemcy. Dużo przestrzeni przybędzie także w województwach lubuskim i pomorskim, w których w sumie powstaje prawie 500 tys. mkw. budynków magazynowych.
- Dotychczasowa stabilna pozycja rynku magazynowego oraz jego dynamiczny rozwój w ostatnich latach, napędzany stale przez sprzedaż internetową, pozwolił zminimalizować negatywne skutki koronawirusa. Praca w centrach logistycznych nie została zakłócona i dotknięta skutkami lockdownu, a branże takie jak firmy logistyczne czy kurierzy od końca pierwszego kwartału notowały większą aktywność w związku z zamknięciem tradycyjnych centrów handlowych oraz ograniczeniem wychodzenia ludzi z domów. Widać również większą aktywność najemców z sektora centrów danych i przewidujemy, że będzie ona jeszcze przybierała na sile – mówi Beata Hryniewska, szefowa Działu Powierzchni Magazynowych i Logistyki w CBRE.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: