eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycjeBiurowce w Trójmieście: blisko 1 mln mkw. i to bez pustostanów

Biurowce w Trójmieście: blisko 1 mln mkw. i to bez pustostanów

2020-08-11 11:00

Biurowce w Trójmieście: blisko 1 mln mkw. i to bez pustostanów

Biuro © fot. mat. prasowe

Trójmiasto to czwarty pod względem wielkości rynek biurowy i zdecydowanie najsilniejsza lokalizacja północy naszego kraju. Z szacunków firmy Walter Herz wynika, że obecnie dysponuje ono już blisko 870 tys. mkw. powierzchni biurowych, a po ukończeniu trwających właśnie realizacji jego całkowite zasoby biurowe zdołają przekroczyć 1 mln mkw. Co więcej, jest to region, który może pochwalić się najniższym w całym kraju wskaźnikiem pustostanów.

Przeczytaj także: Trójmiasto: jest potencjał i miejsce na nowe inwestycje biurowe

Biurowce na terenach postoczniowych


Jak donosi Walter Herz, najwięcej inwestycji biurowych realizowanych jest przy al. Grunwaldzkiej, czyli jednej z głównych arterii komunikacyjnych stolicy Trójmiasta oraz w centrum, w obrębie tzw. Młodego Miasta. To tu Cavatina prowadzi właśnie prace związane z I fazą kompleksu biurowego Palio Office Park, a Inopa stawia biurowiec C300.

Z kolei na postoczniowym terenie Młodego Miasta, w bezpośrednim sąsiedztwie Europejskiego Centrum Solidarności i historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej ruszają pracę związane z realizacją kompleksu DOKI. To dwa biurowce o łącznej powierzchni 37 tys. mkw., a także część mieszkaniowa z przeszło 1000 lokali oraz kilkadziesiąt lokali usługowych. Plany związane z tą inwestycją zakładają również odrestaurowanie ulokowanego w jej centrum budynku Montowni, w którym znajdzie się miejsce dla loftów serwisowanych, food hall'u oraz sal konferencyjnych.

Na terenie gdańskiej Stoczni Cesarskiej remontowany jest też aktualnie zabytkowy budynek Dyrekcji, który przyjmie funkcję biurową, oferując 4 tys. mkw. powierzchni.
- Od ponad roku ilość niewynajętej powierzchni biurowej na rynku trójmiejskim utrzymuje się na najniższym poziomie w kraju, nie przekraczając 6 proc. Świadczy to dużym potencjale tej lokalizacji, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę dynamikę rozwoju tego rynku w ostatnim czasie. W realizacji i przygotowaniu do budowy jest w Trójmieście kilkanaście inwestycji biurowych, które w ciągu najbliższych 36 miesięcy przyniosą prawie 150 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni – mówi Mateusz Strzelecki, Partner w Walter Herz.

Największe projekty 2020 roku to dwa gdańskie biurowce, o powierzchni po które 25 tys. mkw. biur: budynek Olivia Prime B w kompleksie Olivia Business Center i biurowiec Wave firmy Skanska.

Pierwsze w Polsce centrum biurowe na lotnisku


Ponadto, przy ulicy Droszyńskiego w Gdańsku firma Torus prowadzi budowę biurowca Format o powierzchni 16 tys. mkw., który ma być gotowy w drugim kwartale przyszłego roku. W tym samym czasie inwestor planuje również oddanie budynku biurowego z 7,3 tys. mkw. powierzchni najmu, który powstaje w drugim etapie inwestycji Officyna usytuowanej przy alei Grunwaldzkiej.

W drugim kwartale przyszłego roku ukończony ma być z kolei pierwszy z siedmiu biurowców, które stanąć mają na terenie Portu Lotniczego Gdańsk. Pod budynek Alpha, który dostarczy 8,5 tys. mkw. powierzchni biurowych, wmurowano niedawno kamień węgielny. Realizacja ta daje początek pierwszemu w Polsce centrum biurowemu, które zlokalizowane będzie na lotnisku.

Powstała również koncepcja zagospodarowania terenów PKS przy ulicy 3 Maja w Gdańsku. W jego miejscu powstać miałby plac miejski z zielenią oraz nowym biurowcem i hotelem. A dworzec i perony autobusowe miałyby być przeniesione pod ziemię na poziom -1.

W Gdyni, która skupia niespełna jedną piątą trójmiejskich zasobów biurowych, największym z realizowanych obecnie projektów jest natomiast kompleks biurowy 3T Office Park z około 38 tys. mkw. powierzchni, który położony jest przy ulicy Łużyckiej.

fot. mat. prasowe

Biuro

Biura w Trójmieście mogą się pochwalić najniższą ilością pustostanów


Popyt na trójmiejskie biura nie spada


Chłonność trójmiejskiego rynku biurowego w ostatnich trzech latach, jak oblicza Walter Herz, wynosiła średnio 100 tys. mkw. rocznie. W pierwszym półroczu tego roku ten poziom absorbcji został utrzymany. Do najemców trafiło w Trójmieście ponad 50 tys. mkw. powierzchni biurowej.
- Najwięcej umów zawarły firmy z sektora transportowego i bankowego. Ponad milionowe Trójmiasto jest również wciąż atrakcyjne dla firm z segmentu nowoczesnych usług dla biznesu oraz nowych technologii. Inwestycje w infrastrukturę portową przyciągają też firmy związane z obrotem towarów drogą morską, wykorzystujące morski węzeł przeładunkowy – informuje Martyna Markiewicz, Senior Leading Negotiator, Regional Coordinator w Walter Herz. – W związku z obecną sytuacją epidemiologiczną, poza nowymi transakcjami, w ostatnich tygodniach mieliśmy do czynienia także z dużą ilością renegocjacji umów najmu, które dobiegają końca. Sporo najemców zobligowanych dłuższymi kontraktami zgłaszało również chęć podnajmu części powierzchni. Jest to jednak tendencja zauważalna w całym kraju, nie tylko na rynku trójmiejskim – dodaje Martyna Markiewicz.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: