Zmiana pracy: dlaczego specjalista IT decyduje się na odejście?
2020-08-25 11:23
Połowa specjalistów IT zmienia pracę przynajmniej raz na 2 lata © apops - Fotolia.com
Przeczytaj także: Polscy specjaliści z branży IT chcą pracować w kraju
Z tego tekstu dowiesz się m.in.:
- Dlaczego specjalista IT odchodzi z pracy?
- Czego oczekuje na zakończenie współpracy?
- Jak często decyduje się na zmianę pracy?
Zmiana pracy: dlaczego?
Wyniki badania pokazują, że niezależnie od stażu pracy, czy jest to ekspert, senior, mid czy junior, pracownik IT poszukuje nowego zatrudnienia, bo przestały mu odpowiadać dotychczasowe zarobki. Na liście głównych motywacji do zmiany pracy znalazł się również, wskazywany przez co 2. respondenta, brak poczucia stabilizacji i bezpieczeństwa. Problemem bywa również niewłaściwe zarządzanie zespołem czy brak dopasowania na linii przełożony-pracownik, które popychają do zmiany pracy aż 48 proc. ankietowanych. 38 proc. specjalistów zaczyna się rozglądać za nowym zatrudnieniem ze względu na ciągłe modyfikacje w projekcie, a 29 proc. wskazuje na brak określonych kompetencji w zespole.
fot. mat. prasowe
Mapa rozstania pracownika z firmą
- Wyniki naszej ankiety wyraźnie pokazują, że wynagrodzenie, warunki pracy i kultura organizacyjna to najważniejsze czynniki wpływające na decyzję o pozostaniu u obecnego pracodawcy lub o zmianie firmy. O ile na wynagrodzenie nie zawsze jako lider zespołu czy HR mamy bezpośredni wpływ, o tyle na pozostałe obszary już tak. Warto rozmawiać z ludźmi o ich potrzebach, pytać jak się czują w organizacji i identyfikować obszary, które możemy, w większości przypadków, łatwo poprawić. Czasem małe zmiany mają duże znaczenie - mówi Aleksandra Kubicka, HR Business Partner w No Fluff Jobs.
Sytuacja związana z Covid 19 wpłynęła na rynek pracy w IT. Co trzeci specjalista IT odczuł na własnej skórze cięcia płacowe. Podobna grupa zmierzyła się z redukcją etatów, z powodu której rozpoczęła poszukiwania nowej pracy.
Dlaczego specjaliści odchodzą
Ankieta pozwala poddać w wątpliwość panujące obecnie przekonanie, że specjaliści IT są pasywni i bierni w poszukiwaniu pracy.
Aż 24 proc. pytanych regularnie sprawdza oferty i aplikuje na nie, gdy uzna, że oferta jest konkurencyjna do obecnej posady. Ponad połowa respondentów (54 proc.) deklaruje, że zaczyna szukać nowej pracy dopiero, gdy osiągnie pewność, że chce ją zmienić. U 15 proc. ankietowanych decyzją o zmianie rządzi impuls. Często powodem jest nagła, nieakceptowana sytuacja w firmie. Rekomendacje od znajomych to powód szukania nowej pracy u zaledwie 4 proc. ankietowanych.
fot. mat. prasowe
Dlaczego specjaliści IT odchodzą z pracy?
- Co ciekawe, możemy również zauważyć, że wraz ze wzrostem seniority, wynagrodzenie schodzi na dalszy plan, choć nadal jest ono bardzo ważne. Może być to spowodowane zmieniającymi się potrzebami związanymi z rosnącym doświadczeniem i sytuacją życiową. Im bardziej jesteśmy doświadczeni, tym ważniejsza staje się dla nas kultura i warunki pracy, które zapewnia firma.- wyjaśnia Aleksandra Kubicka.
Jak często specjalista IT zmienia pracę?
Jak często specjalista IT zmienia pracę? Aż połowa pytanych przez portal No Fluff Jobs specjalistów zmienia pracę co dwa lata. Częściej robią to osoby na niższych stanowiskach i z mniejszym doświadczeniem. Grupą, która najrzadziej decyduje się na zmianę zatrudnienia są liderzy. Tylko 26 proc. z nich zmienia pracę w przeciągu 2 lat. Co kilka miesięcy pracę zmienia zaledwie 3 proc. ankietowanych.
fot. mat. prasowe
Jak często specjaliści IT zmieniają pracę?
Poszukiwanie nowej pracy zajmuje co trzeciemu specjaliście IT miesiąc, trzech na czterech zmienia ją w 3 miesiące. Tylko 10 proc. deklaruje, że trwa to ponad pół roku. Co ważne, doświadczenie nie ma wpływu na długość poszukiwania pracy w tej grupie. Aż 7 proc. ankietowanych otrzymuje nową posadę w dwa tygodnie.
Przydatne linki:
Sprawdź średnie zarobki na wybranym stanowisku
Jak na chęć zmiany pracy reagują pracodawcy?
Jak wynika z badania No Fluff Jobs, aż 2 na 3 pracowników rozmawia ze swoimi współpracownikami o planowanym odejściu, liderowi mówi o tym co drugi specjalista, niezależnie od doświadczenia.
Jak reagują pracodawcy? Różnie. Większość pracodawców próbuje wpłynąć na decyzję o zmianie pracy odchodzącej osoby. 73 proc. ankietowanych spotkało się z próbą zatrzymania ich w firmie. W grupie seniorów i ekspertów odsetek ten wyniósł aż 85 proc.
Co ciekawe, 23 proc. specjalistów po złożeniu wypowiedzenia dałoby się przekonać do zmiany decyzji. Aż 73 proc. przekonałaby do tego zmiana wysokości pensji, 58 proc. zatrzymałaby zmiana warunków pracy, a 33 proc. nowy projekt. Nic nie przekonałoby 10 proc. ankietowanych.
A czy wracają na stare śmieci? Prawie 40 proc. odchodzących pracowników rozważa powrót do swoich byłych pracodawców. Chęć powrotu rośnie wraz ze stażem pracy.
Pracodawcy nie podają prawdziwych powodów rozstania?
Odchodzący z firmy pracownicy oczekują nieformalnej rozmowy z przełożonym na temat powodów rozstania - odpowiedziało tak 58 proc. ankietowanych. Dla 55 proc. odchodzących ważny jest czas na przekazanie obowiązków.
fot. mat. prasowe
Czego oczekują specjaliści IT na zakończenie współpracy?
Dodatkowo, jak wynika z raportu No Fluff Job, firmy popełniają sporo błędów podczas procesów związanych z rozstaniem z pracownikiem. 66 proc. ankietowanych uważa, że pracodawcy wskazują fałszywe powody rozstania, a 81 proc. deklaruje, że nie dostało wcześniej feedbacku na temat zachowań czy działań, które powinien poprawić.
* W badaniu ankietowym pod hasłem: “Dlaczego specjaliści IT odchodzą z pracy?” udział wzięło 1444 specjalistów IT na poziomach zaawansowania: mid, senior, lider zespołu oraz od osób początkujących w branży. Najliczniejszą grupę respondentów stanowili ci na stanowiskach mid (34%),seniorskich (30%) oraz na poziomie liderskim (15%).Na podstawie otrzymanych wyników No Fluff Jobs przygotowało poniższe opracowanie.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)