Nieruchomości komercyjne: kiedy powrót do stanu sprzed pandemii?
2020-08-26 10:59
Biurowiec © Schwoab - Fotolia.com
Przeczytaj także: Inwestycje w nieruchomości komercyjne: Polska wygenerowała 40% wyniku CEE
Jak jednak podkreślono w opracowanym przez CBRE raporcie „Real Estate Market Mid-Year Outlook 2020”, powrót inwestycji do poziomu notowanego przed pandemią zajmie nieco więcej czasu. W przypadku Europy mają to być 2 lata, z kolei nieruchomości komercyjne w Polsce na właściwe tory mogą powrócić nawet w 1,5 roku.Jak przypomina Daniel Bienias, dyrektor zarządzający CBRE, w minionym roku nieruchomości komercyjne w Polsce wypracowały rekordowy wynik - wartość inwestycji zdołała przebić poziom 7,7 mld euro, co w porównaniu z rezultatem sprzed dwóch lat oznacza wzrost o 3 mld euro. Zwyżkową tendencję brutalnie jednak zahamował wybuch pandemii.
- Niemniej jednak utrzymujące się środowisko niskich stóp procentowych z dużym kapitałem, który inwestorzy zamrozili w związku z panującą na rynku niepewnością oznacza, że nieruchomości komercyjne są dobrze przygotowane do odbicia. Zwłaszcza, że niektóre sektory okazały się bardzo odporne na kryzysowe warunki. Zwłaszcza biura w najlepszych lokalizacjach oraz magazyny w koronawirusie radzą sobie świetnie – mówi Daniel Bienias.
fot. Schwoab - Fotolia.com
Biurowiec
Odbicie w drugiej połowie roku, ale powrót do normalności wymaga czasu
Eksperci CBRE spodziewają się odbicia gospodarczego już w drugiej połowie br. Mimo to skutki epidemii odcisnęły tak silne piętno w pierwszej połówce roku, że cały 2020 zakończymy notując spadki. Z analiz ekonomicznych wynika, że PKB strefy euro skurczy się o 8,3% w 2020 roku. Wynik dla Polski, mimo że ujemny, przedstawia się dużo lepiej i wynosi -3,8%, co stawia nasz kraj na najlepszej pozycji w całej Europie. Dzięki temu Polska ma szansę szybciej wrócić do stanu sprzed epidemii – w około półtora roku, podczas gdy Europie zajmie to dwa lata.
Na topie biura uzbrojone w technologie
Najemcy w całej Europie już teraz kierują wzrok w stronę „inteligentnej” przestrzeni biurowej, wyposażonej w technologie. Zainteresowaniem cieszą się zarówno najbardziej zaawansowane technologicznie budynki, jak i starsze, ale mające potencjał do rozwoju i renowacji. CBRE oczekuje, że tymczasowe eksperymenty związane z masową pracą zdalną wywołane przez COVID-19 przyspieszą trend elastycznych strategii pracy, ale nie doprowadzą do odejścia od przestrzeni biurowych. Wysokiej jakości, bogate w udogodnienia budynki w centrum miasta staną się jeszcze mocniej elementem budowania wizerunku marki, ale też narzędziem w wojnie o talenty i utrzymanie pracowników. Na znaczeniu zyskają najlepsze powierzchnie biurowe typu prime, co pogłębi różnice cenowe między nimi, a tymi w mniej atrakcyjnych lokalizacjach.
Logistyka wygraną na koronawirusie
Logistyka okazała się szczególnie odporna na kryzys związany z koronawirusem. Rośnie sektor e-commerce, a tym samym zapotrzebowanie na magazyny. Roczna prognoza wzrostu czynszów w najlepszych lokalizacjach pozostaje pozytywna dla wszystkich lokalizacji logistycznych, przy dalszej presji wzrostowej na rynkach z poważnymi ograniczeniami w zakresie dostępności gruntów, takich jak m.in. Warszawa. CBRE spodziewa się, że duży popyt ze strony najemców będzie nadal wzbudzał znaczne zainteresowanie inwestorów – niektórzy będą zwiększyć swoje aktywa logistyczne, a inni po raz pierwszy wejdą w ten sektor.
- Dobrym zwiastunem dla rynku nieruchomości i inwestycji w Europie są utrzymujące się niskie stopy procentowe. Należy się spodziewać, że do 2023 roku banki centralne zachowają politykę niskich stóp, co powinno napędzać decyzje inwestorów – mówi Daniel Bienias z CBRE.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)