Polacy montują panele fotowoltaiczne, czy są zadowoleni?
2020-08-31 00:22
Polacy montują panele fotowoltaiczne © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Fotowoltaika przeżywa boom. Gdzie w Polsce energia słoneczna jest najpopularniejsza?
Z tego tekstu dowiesz się m.in.:
- Czy Polacy są zadowoleni z decyzji o montażu paneli fotowoltaicznych?
- Jaka jest najpopularniejsza powierzchnia instalacji?
- Z jakimi trudnościami mierzyli się w czasie realizacji inwestycji?
Z jakich powodów sięgamy po panele fotowoltaiczne
Badanie zrealizowane przez Oferteo.pl, dowodzi, że za decyzją o montażu fotowoltaiki stoją przede wszystkim względy ekonomiczne. 84% inwestorów przyznaje, że do montażu paneli fotowoltaicznych skłoniła ich chęć zaoszczędzenia energii. Na drugim miejscu badani wymienili ekologię (57% wskazań). Niemal co trzeci ankietowany chciał skorzystać z nowoczesnych rozwiązań, a 8% respondentów zdecydowało się na panele fotowoltaiczne za namową znajomych.
fot. mat. prasowe
Z jakiego powodu zdecydowali się Państwo na montaż paneli fotowoltaicznych
Działania związane z montażem paneli podejmujemy najczęściej wiosną. Najwięcej zapytań pochodziło w ubiegłym roku z maja (14%), kwietnia (13,5%) oraz marca (13%). Sporo pracy fachowcy mają także w czerwcu i lipcu (odpowiednio 9 i 8%).
Fotowoltaika w Polsce
Panele fotowoltaiczne cieszą się wśród Polaków coraz większym zainteresowania. Z danych Stowarzyszenia Branży Fotowoltaicznej Polska PV wynika, że u schyłku minionego roku w naszym kraju mieliśmy już przeszło 160 tysięcy mikroinstalacji, co oznacza, że były one zamontowane na co 36. budynku mieszkalnym (prawie 3% domów).
Natomiast moc zainstalowanej fotowoltaiki w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym dnia 1 sierpnia 2020 roku wyniosła 2261,347 MW (megawatów).
38,9% instalacji zostało podłączonych do PGE Dystrybucja, 29,6% do sieci Tauron Dystrybucja, a 16,6% – Energi Operator.
Na jak dużą instalację się zdecydować?
Aż 50% instalacji fotowoltaicznych zamontowanych w 2019 roku miało moc 6-10 kWp (kilowatt-peak). Taki zestaw produkuje około 600-1000 kWh energii elektrycznej rocznie. 46% badanych zdecydowało się natomiast na instalację o mocy 2-5 kWp, co powinno dawać odpowiednio 200-500 kWh na rok, czyli zaspokoić zapotrzebowanie energetyczne średniej wielkości gospodarstwa domowego.
Zestawy paneli, na które decydują się Polacy, zajmują zwykle powierzchnię od 21 do 30 m2 (25% badanych). Popularne są również mniejsze instalacje 11-20 m2 (23%) albo te nieco większe 31-40 m2 (17%). Co ciekawe, w ubiegłym roku aż 18% badanych zamontowało na swojej posesji panele, które zajmowały powyżej 41 m2.
fot. mat. prasowe
Jaką powierzchnię ma obecnie Państwa instalacja fotowoltaiczna
Formalności zniechęcają do ekologii?
Inwestorzy pytani o to, co w całym procesie sprawiło im najwięcej trudności, najczęściej wskazywali biurokrację. Walkę z formalnościami źle wspomina aż 29% badanych. Wiele wysiłku wkładano także w znalezienie odpowiedniego wykonawcy oraz wybór sprzętu.
fot. mat. prasowe
Z jakimi największymi trudnościami mierzyli się Państwo w czasie realizacji inwestycji
To była dobra decyzja
Wiele osób wciąż może mieć wątpliwości, czy warto inwestować w fotowoltaikę. Odpowiedzi tych, którzy już się na nią zdecydowali, powinny studzić te obawy. Aż 96% osób, które rozpoczęły produkcję ekologicznej energii na własny użytek, jest zadowolona z tego wyboru. 37% deklaruje, że w przyszłości planuje rozbudować swoją instalację.
fot. mat. prasowe
Czy są Państwo zadowoleni z decyzji o montażu paneli fotowoltaicznych
– Znaczna część osób, które w ostatnim czasie zdecydowała się na montaż paneli fotowoltaicznych przyznała, że wybór odpowiedniego wykonawcy przysporzył im wielu trudności. Obecnie dziedzina ta staje się w Polsce coraz popularniejsza, a co za tym idzie – na rynku pojawia się coraz więcej firm specjalistycznych. Wielu wykonawców zajmuje się nie tylko montażem paneli, ale także pomaga w doborze odpowiedniego sprzętu, określeniu zapotrzebowania energetycznego, a nawet załatwieniu formalności i dofinansowania. Odpowiednio wybrany specjalista może więc pomóc zleceniodawcy uporać się ze wszystkimi najbardziej problematycznymi kwestiami w całym procesie – komentuje Karol Grygiel z zarządu Oferteo.pl.
Metodologia badania
To pierwsza edycja „Raportu o fotowoltaice w Polsce”, kolejne będą realizowane co rok. Przedstawione dane pochodzą z badania ankietowego przeprowadzonego w sierpniu 2020 roku metodą CAWI na próbie 696 osób.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)