Największe cyberzagrożenia, które stoją przed biznesami w tym roku
2020-09-23 13:38
Największe cyberzagrożenia, które stoją przed biznesami w tym roku © yuri arcurs - fotolia.com
Przeczytaj także: Ransomware CryptoWall znów uderza
1. Phishing
Phishing skupia się na ataku poprzez emaila lub inne sieci, w celu wyłudzenia danych wrażliwych, jak numer karty kredytowej czy konta bankowego i innych. Niejednokrotnie sieci bankowe czy telefoniczne wysyłają ostrzegawcze komunikaty do klientów, żeby zwrócili uwagę, czy adres mailowy pochodzi z rzeczywistego kontaktu z banku. Banki zaznaczają często w swoich wiadomościach, że nie będą prosili klienta o dane takie jak kody BLIK, numery konta poprzez maila. Wyłudzanie kodów BLIK na portalach społecznościowych było dość popularną metodą oszustwa w ciągu ostatniego roku. Oszuści włamywali się na konta osób, które internauta ma wśród swoich znajomych i pisali z prośbą o podanie kodu BLIK, bo wydarzyła się jakaś pilna sytuacja. Dlatego taką prośbę trzeba zweryfikować najlepiej bezpośrednio z osobą, która o taki kod prosi - choćby telefonicznie.
Klikanie w linki w fałszywych wiadomościach to niestety jeden z najczęściej uprawianych przez cyberprzestępców sposobów na kradzież danych. Zwłaszcza w firmach może to generować straty ogromnych rzędów. Wobec tego, jednym ze sposobów na zabezpieczenie komputerów przed atakami, jest pobranie VPN. Dzięki bezpiecznemu szyfrowaniu, wiadomości są zabezpieczone po stronie nadawcy, odbiorcy i w trakcie przesyłania. W niektórych komunikatorach internetowych dostępne jest szyfrowanie end-to-end, jednak w korespondencji firmowej zazwyczaj korzysta się z maili, a nie z komunikatorów. Przykładowo NordVPN posiada funkcję “CyberSec”, która blokuje dostęp do stron, które są odpowiedzialne za ataki malware i phishingowe. Umożliwienie pracownikom korzystanie z takiego zabezpieczenia, zdecydowanie może pomóc chronić firmę przed wyciekiem wrażliwych danych.
2. Podszywanie się pod obsługę klienta
Sytuacja ta niestety nie dotyczy jedynie użytkowników sieci domowej, ale też firm. Oszuści podszywają się chociażby pod obsługę klienta Microsoft i namawiają niczego nieświadomą ofiarę do zakupienia “ochrony” lub “naprawy komputera”, oczywiście nierzadko kosztującą duże pieniądze. Udaremnianie takich oszustw świetnie obrazuje wiele kanałów na YouTube, które zdecydowanie wyróżniają się swoim podejściem i uporem w walce z cyberoszustami. Oszuści naprawdę niekiedy przechodzą samych siebie, co widać właśnie w materiałach na filmach. Częściowo udaje się zwrócić ofiarom pieniądze, niestety nie zawsze. Dlatego tak ważne jest, że jeśli cokolwiek wydaje nam się podejrzane, lepiej nie klikać w linki, czy zakończyć natychmiast połączenie głosowe.
3. Deepfakes
Deepfakes to najczęściej obrazki, gify i pliki audio, które są tworzone przez programy bazujące na uczącej się sztucznej inteligencji. Są tworzone w taki sposób, żeby wyglądały na prawdziwe i przekonujące. Takie twory są w stanie przekonać pracowników do wykonania przelewów czy podania wrażliwych informacji, jak również przekazywać fałszywe informacje, żeby osłabić jakąś firmę. Do walki z takimi zagrożeniami, niezbędna jest zaawansowana technologia. Coraz więcej firm ubezpieczeniowych wprowadza na rynek cyberubezpieczenia, co może pomóc firmom w walce z przestępcami i zabezpieczyć ich dane.
4. Ransomware
Atak Ransomware, który skutecznie może narazić przedsiębiorców na ogromne straty, polega na zaszyfrowaniu komputera użytkownika, blokady wszelkich plików na dysku i uniemożliwienia dostępu. Żeby odzyskać dostęp do danych, przestępcy szantażują firmy na ogromne kwoty. W samych Stanach Zjednoczonych w roku 2019 straty z powodu ataków ransomware sięgały kilkuset milionów dolarów. Hakerzy najczęściej dostają się do tych danych poprzez słabe zabezpieczenia systemowe, brak porządnych narzędzi do neutralizacji szkodliwego oprogramowania i innych.
5. Emotet
Emotet jest to nazwa przedsięwzięcia cyberprzestępców, będącego złośliwym oprogramowaniem. Od 2014 sieje spustoszenie wśród firm i nie tylko. Jest to typ trojana, który kradnie hasła i dostęp do dysku. Na początku roku 2020 wypuszczony został “upgrade” Emoteta, który jest w stanie infiltrować sieci WiFi i przeskakiwać między różnymi sieciami. Dlatego niesamowicie ważne jest ustawienie silnego hasła do sieci domowej i szczególna ostrożność przy korzystaniu z sieci publicznych. Pomóc może również pobranie VPN, który uszczelnia połączenia sieciowe. Na rynku dostępne są zarówno pełne oprogramowania VPN, jak i wtyczki na przeglądarki, czy na smartfony. Ostrożności nigdy za wiele, tym bardziej, że ludzie spędzają coraz więcej czasu w sieci.
Podsumowanie
W cyberświecie, jak i w świecie realnym, istnieje dobro i zło. Obcy ludzie z internetu niejednokrotnie udowodnili, jaka siła drzemie w społeczności, jeśli połączy ją dobry cel. Niestety jest też ta druga grupa, która dla pieniędzy lub władzy jest w stanie sparaliżować całe systemy teleinformatyczne. Bądźmy więc ostrożni i dbajmy o nasze dane.
Artykuł przygotowany przy współpracy z NordVPN
oprac. : materiał partnera
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)