Koronawirus bez wpływu na życie większości Polaków?
2020-09-30 11:21
Z powodu pandemii niemal co trzeci Polak kontroluje wydatki © Deklofenak - Fotolia.com
Przeczytaj także: Dzień Kobiet oczami Polek
48,3 proc. ankietowanych zadeklarowało, że nie musiało podejmować żadnych istotnych zmian życiowych w związku z pojawieniem się pandemii koronawirusa. W grupie tej przeważały osoby starsze (59 proc.) i niepobierające świadczenia z programu 500+ (51 proc.).Jadnak z badania Santander Consumer Banku - banku od kredytów wynika, że niemal co trzeci Polak zaczął bardziej niż dotychczas kontrolować swoje wydatki i oszczędzać. Dotyczy to szczególnie mieszkańców największych miast (35 proc.) oraz osób z wyższym wykształceniem (39 proc.).
Większą skłonność do oszczędzania mają kobiety. W czasie pandemii 35 proc. Polek stara się kontrolować swoje wydatki. Taki sposób postępowania charakteryzuje jedynie 24 proc. mężczyzn.
W czasie pandemii 9,4 proc. badanych zdecydowało się na remont lub przemeblowanie mieszkania. Byli to głównie mieszkańcy wsi (12 proc.) oraz ankietowani z wyższym wykształceniem, którzy najczęściej mają możliwość pracy zdalnej (12 proc.).
6,9 proc. badanych zdecydowało się na zakup dodatkowego sprzętu elektronicznego. Było to zapewne związane z praca zdalną i nauczaniem na odległość. Na tekie zakupy decydowali się głównie rodzice pobierający świadczenie 500+ na dwoje lub więcej dzieci (25 proc.) oraz 30-40-latkowie (kolejno 13 i 15 proc.).
fot. mat. prasowe
Jakie zmiany w domu przeprowadziliśmy w związku z pandemią?
Przed nami czas zmian?
– Mimo wzrostu bezrobocia w pierwszej połowie tego roku, dobrą informacją jest to, że pandemia nie wywołała jeszcze daleko idących zmian w życiu Polaków – mówi Piotr Dolata, członek zarządu Santander Consumer Banku odpowiedziany za obszar kredytów konsumenckich. – Ponad 48 proc. badanych stwierdziło, że nie zamierza reorganizować niczego w swoim życiu w związku z obecną sytuacją epidemiczną. Poważne życiowe decyzje, na przykład zmianę miejsca zamieszkania, musiało podjąć jedynie 3 proc. z nas. Byli to raczej najmłodsi ankietowani przed 30. rokiem życia (15 proc.), których pandemia mogła pozbawić źródła zarobku ze względu na popularne w tej grupie wiekowej prace w gastronomii czy galeriach handlowych, które wiosną zostały objęte lockdownem. Większość Polaków decydowała się na zmiany takie jak remont własnego mieszkania albo zakup sprzętu elektronicznego co jest szczególnie ważne u rodzin wielodzietnych w sytuacji, gdy część szkół funkcjonuje w modelu hybrydowym. - W podobnych przypadkach może pomóc np. kredyt gotówkowy bez wychodzenia z domu dostępny w Santander Consumer Banku, który pozwoli pokryć podobne nadprogramowe, lecz potrzebne wydatki – dodaje Piotr Dolata.
Jeśli nowe kompetencje – to samodzielnie bądź online
Santander Consumer Bank zapytał Polaków także o plany dotyczące poszerzenia ich kompetencji zawodowych podczas pandemii. Według badania obecna sytuacja popchnęła co czwartego z nas do poprawy swoich szans na rynku pracy (25,9 proc.), z czego 7,4 proc. ma jednak zamiar poradzić sobie z tą kwestią we własnym zakresie – korzystać z materiałów dostępnych w internecie lub w podręcznikach. W tej grupie przeważają 50-latkowie (16 proc.), osoby z wyższym wykształceniem (13 proc.) oraz zarabiający w okolicach 5 tys. zł (15 proc.).
Trochę mniej, bo 6,8 proc. chce zapisać się na kurs kompetencyjny lub szkolenie online. Zaskakujące jest to, że tą formą dokształcania najmniej są zainteresowane osoby w wieku 18-29 lat, które uchodzą za najbardziej zaznajomione z najnowszymi technologiami (3 proc.). Niechęć ta może wynikać m.in. z negatywnych doświadczeń związanych z zajęciami online na uczelniach wyższych. Odwrotnie do większości ankietowanych, to właśnie najmłodsi mają też największą ochotę na wzięcie udziału w kursach stacjonarnych (13 proc.). Pozostałe grupy wiekowe w czasie pandemii wolą raczej unikać spotykania się w grupach. Łącznie chęć uczęszczania na kursy lub szkolenia stacjonarne zadeklarowało tylko 3,6 proc Polaków w tym najmniej seniorów powyżej 60-roku życia (jedynie 1 proc.). O podniesieniu kompetencji zawodowych myśli 40 proc. ankietowanych przed trzydziestką i 38 proc. 50-latków.
Ogólnopolskie badanie, na potrzeby raportu “Polaków portfel własny – czas zmian”, zostało przeprowadzone na zlecenie Santander Consumer Banku - banku od kredytów, oferującego Mistrzowski kredyt gotówkowy, przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych (IBRIS) na reprezentatywnej próbie dla ogółu dorosłej populacji Polski wynoszącej (N=1100 osób). Badanie realizowane było w dniach 17-21 sierpnia br. metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych, wspomaganych komputerowo (CATI).
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)