Chronimy dzieci czyli internet tylko w nocy
2006-08-11 13:37
Przeczytaj także: Cenzor internetu
Projekt ustawy nakłada jednak szczególne obowiązki na przedsiębiorców i osoby publikujące oraz rozpowszechniające przekazy.
"Każdy przekaz przed pierwszym pokazem lub rozpowszechnieniem w środku masowego komunikowania w publicznej przestrzeni medialnej podlega klasyfikacji ze względu na zawarte w nim treści lub formę mogące zagrażać fizycznemu, psychicznemu lub moralnemu rozwojowi małoletnich, w szczególności ze względu na nasycenie scen przemocy, scen wulgarnych i scen obscenicznych.
Klasyfikacji jest zobowiązany dokonać przedsiębiorca rozpowszechniający lub pokazujący przekaz, według następujących kategorii:
1) „A” – przekaz, który nie zawiera treści szkodliwych,
2) „B” - przekaz, który zawiera treści szkodliwe dla odbiorcy poniżej 3 roku życia,
3) „C” – przekaz, który zawiera treści szkodliwe dla odbiorcy poniżej 7 roku życia,
4) „D” – przekaz, który zawiera treści szkodliwe dla odbiorcy poniżej 12 roku życia,
5) „E” – przekaz, który zawiera treści szkodliwe dla odbiorcy poniżej 15 roku życia,
6) „F” – przekaz, który zawiera treści szkodliwe dla odbiorcy poniżej 18 roku życia."
Po zaklasyfikowaniu przekaz powinien być odpowiednio oznakowany:
"Przedsiębiorca [...] jest zobowiązany oznaczyć każdy przekaz odpowiednio do przyznanej kategorii, w następujący sposób:
1)przekaz kategorii „ A „ - symbolem „ + 0”
2) przekaz kategorii „ B „ – symbolem „ + 7”,
3)przekaz kategorii „ C „ – symbolem „ + 12”,
4) przekaz kategorii „ D „ - symbolem „ + 15”,
5) przekaz kategorii „ E „ - symbolem „ + 18”
Na nadawców został nałożony obowiązek oznaczania audycji i innych przekazów (z wyłączeniem serwisów informacyjnych, reklam, telesprzedaży, transmisji sportowych i przekazów tekstowych) odpowiednim symbolem graficznym.
Ograniczenia oraz sankcje
Projekt ustawy zabrania pokazywania i rozpowszechniania w środkach masowego komunikowania przekazów określonej kategorii małoletnim, którzy nie osiągnęli wieku określonego dla tej kategorii. Zabrania również zamieszczania w prasie przeznaczonej dla dzieci i młodzieży scen przemocy, obscenicznych i wulgarnych i sprzedaży w systemie samoobsługowym czasopism zawierających takie sceny.
Jak przewiduje projekt, audycje i inne przekazy oznaczone kategorią „E” i „F” (czyli zawierające treści szkodliwe dla osób poniżej 15 roku życia) będą mogły być rozpowszechniane wyłącznie w godzinach od 23 do 6 rano.
Za złamanie obowiązku klasyfikacji lub rozpowszechnianie przekazów niesklasyfikowane lub nieoznakowanych zgodnie z przepisami, projekt przewiduje sankcję w postaci grzywny do 5 tysięcy złotych.
![Młodzi gracze online na celowniku cyberprzestępców [© Freepik] Młodzi gracze online na celowniku cyberprzestępców](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/gaming/Mlodzi-gracze-online-na-celowniku-cyberprzestepcow-265424-150x100crop.jpg)
oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl