Oferty pracy w czasie pandemii: Polska na tle Wielkiej Brytanii i USA
2020-10-08 13:52
Ile ofert pracy w czasie pandemii? © Marco2811 - Fotolia.com
Przeczytaj także: Brak pracowników. Kogo szukają pracodawcy z Pomorza?
Polski rynek pracy w czasie pandemii koronawirusa
Polski rynek pracy odczuł wprawdzie negatywne skutki pandemii, ale wiele też wskazuje na to, że dość szybko zaczął wracać na wcześniejsze tory. Sprawy miały się najgorzej w kwietniu i w maju, kiedy to znaczne spadki publikowanych ofert pracy dostrzegalne były praktycznie we wszystkich branżach.
Od lipca ilość ogłoszeń o pracę zaczęła jednak rosnąć i stan ten zdołał się utrzymać po dziś dzień. Na łamach serwisu Adzuna dostępnych jest obecnie przeszło 190 tysięcy ofert pracy, co oznacza, że osiągnięty został poziom wyższy aniżeli przed pojawieniem się nad Wisłą pandemii (+11%).
fot. mat. prasowe
Zmiana ilości ofert pracy dostępnych w Polsce
Wielka Brytania
W Europie najsilniej skutki lockdownu odczuł właśnie rynek pracy Wielkiej Brytanii. Całkowita ilość dostępnych na Wyspach wakatów skurczyła się w krytycznym momencie o ponad 60% ze szczególnym naciskiem na Londyn. W stolicy kraju większość ofert pracy skupiała się w sektorach usługowych (w tym hotelarstwo i gastronomia).
fot. mat. prasowe
Wielka Brytania - zmiana w ilościach branżowych ofert pracy
Pod koniec marca firmy związane z gastronomią i hotelarstwem zaczęły wstrzymywać rekrutacje na Wyspach, a liczba ogłoszeń o pracę spadła o prawie 40%. Utrzymujący się lockdown i związane z nim restrykcje: zamknięte biura, wystawy, odwołane wydarzenia biznesowe, sportowe czy kulturalne, ograniczona turystyka zewnętrzna pogarszały dodatkowo sytuację w branży. W czerwcu liczba ofert pracy w m.in. restauracjach, pubach i hotelach spadła o prawie 80%.
fot. mat. prasowe
Zmiana ilości ofert pracy dostępnych w Wielkiej Brytanii
Dla odmiany prace związane z logistyką (w tym kurierzy, pracownicy magazynów) pomimo początkowego spadku, notują obecnie wzrost wakatów. W tej branży dostępnych jest o ponad 75% więcej ofert pracy niż na początku roku.
Stany Zjednoczone
Kolejnym krajem, który bardzo długo zmagał się ze skutkami pierwszego lockdownu były Stany Zjednoczone. Rynek pracy USA zanurkował rekordowo w maju, a ilość wakatów tam dostępnych spadła o ponad 50% . Niekorzystny dla amerykańskiego rynku pracy bilans ofert pracy utrzymywał się, z niewielkimi zmianami, aż do czerwca. Z ponad 4,7 miliona ofert pracy z początku roku, zostało w połowie lata niewiele ponad 2,2 miliona. Po zniesieniu restrykcji rynek pracy USA zaczął się stabilizować a znaczną poprawę zaczął notować od 33 tygodnia br.
fot. mat. prasowe
Zmiana ilości ofert pracy dostępnych w Stanach Zjednoczonych
Czy nowa fala zakażeń wirusem może spowodować pogorszenie sytuacji osób szukających pracy w USA? Na przełomie września i października po niewielkim wzroście ilości wakatów, ilość oferty pracy znowu zaczęła tam spadać.
Polska na tle innych krajów Europy
Polski rynek pracy zafalował najmocniej w kwietniu i maju br. Ilości dostępnych na rodzimym rynku wakatów spadły w krytycznym momencie aż o 12% Na tle reszty Europy Polska wyszła z okresu zamknięcia obronną ręką. Sytuacja podobnie wyglądała na rynkach pracy Niemiec (spadek w krytycznym momencie o 12%) oraz Francji (ze spadkiem ilości ofert pracy o 15%).
W nieco trudniejszej sytuacji znalazły się Włochy, które najmocniej odczuły początek pandemii. Tutaj rynek pracy skurczył się o ponad 21%, z apogeum w połowie czerwca br. A w Wielkiej Brytanii aż o ponad 60%.
Metodologia
Zmiany w stosunku do średniej ilości ofert pracy zebranych na lokalnych (poszczególne kraje) serwisach Adzuna w 1-7 tygodniu 2020 roku.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)