Dell: transformacja cyfrowa w Polsce nabrała tempa, ale są bariery
2020-10-14 11:52
8 na 10 firm przyspiesza cyfrową transformację © Sergey Nivens - Fotolia.com
Przeczytaj także: Transformacja cyfrowa: polskie firmy w awangardzie
Na potrzeby Digital Transformation Index 2020 przebadnych zostało 4300 liderów biznesu z całego świata, w tym 180 respondentów z Polski. Najbardziej ogólny wniosek, jaki można sformułować na podstawie udzielonych przez nich odpowiedzi to błyskawiczny wzrost transformacji cyfrowej w biznesie. Zaledwie w ciągu kilku miesięcy działania podejmowane w jej kierunku osiągnęły taki poziom, którego wypracowanie w normalnych warunkach zajęłoby lata.DT Index wykazał, że w 2020 r. aż 8 na 10 organizacji przyspieszyło realizację niektórych programów transformacji cyfrowej. Warto przy tym dodać, że wynik Polski to 81%, podczas gdy średnia europejska plasuje się na poziomie 75%.
fot. mat. prasowe
Digital Transformation Index rdr
Nowa krzywa cyfrowej transformacji
W porównaniu do DT Index z 2018 roku, tegoroczne wyniki pokazują pierwszy wzrost liczby Digital Leaders (najbardziej dojrzałych cyfrowo organizacji) do 6%. (W Polsce od 5% do 9%). Digital Adopters (druga najbardziej dojrzała cyfrowo grupa) wzrosła z 23% w 2018 roku (Polska: 24%) do 39% w 2020 roku (Polska: 43%) - wzrost o 16 punktów procentowych (W Polsce aż o 19 punktów procentowych).
DT Index odnotowuje również spadek od 2018 roku liczby Digital Laggards (najmniej dojrzałej cyfrowo grupy) o 6 punktów procentowych (W Polsce o 3 punkty procentowe) a także gwałtowny spadek w drugiej od końca grupie, Digital Followers, o 17 punktów procentowych (Polska: aż 23 punkty procentowe). Organizacje te przeszły do bardziej zaawansowanych grup - Digital Adopter i Digital Evaluator.
fot. mat. prasowe
3 kluczowe bariery w rozwoju transformacji cyfrowej
Spoglądając w przyszłość widzimy, że organizacje, które obecnie przyspieszają swoją cyfrową transformację, będą przygotowane na sukces w Erze Danych, która rozwija się już teraz na naszych oczach – podsumowuje wyniki badania Michael Dell, Prezes i Dyrektor Generalny Dell Technologies.
fot. mat. prasowe
3 główne katalizatory transformacji cyfrowej
Bariery i szanse dla cyfrowej transformacji
Rok 2020 staje się katalizatorem cyfrowej transformacji na całym świecie, lecz nie zmienia to faktu, że jest ona wciąz wyzwaniem: 94% organizacji napotyka bariery przy wdrażaniu transformacji. Zgodnie z DT Index, możemy zdefiniować trzy kluczowe bariery dla sukcesu cyfrowej transformacji wśród polskich organizacji:
- Regulacje lub zmiany legislacyjne: 32%
- Trudności w wydobyciu cennych insightów ze względu na przeciążenie danymi i/lub informacjami: 31%
- Brak budżetu i środków: 29%
fot. mat. prasowe
3 kluczowe inwestycje technologiczne
Z kolei zapytani o główne katalizatory transformacji, polscy liderzy biznesu wymieniają w większości te same czynniki co firmy europejskie:
- Wzmocnienie cyberbezpieczeństwa: 52%
- Rozwijanie możliwości pracy zdalnej: 47%
- Zmiana sposobu, w jaki dostarczamy cyfrowe doświadczenia/Transformacja wdrożeń Edge 35%.
Kluczowe inwestycje przyszłości i optymizm Polaków
Przed pandemią inwestycje biznesowe były silnie skoncentrowane na technologiach podstawowych, a nie na technologiach powstających. Zdecydowana większość, bo aż 89% wszystkich badanych firm przyznaje, że w tym roku potrzebują bardziej zwinnej, skalowalnej infrastruktury informatycznej, aby zapobiec niespodziewanym zdarzeniom. Myśląc o przyszłości, polskie firmy wymieniają trzy kluczowe inwestycje:
- Infrastruktura 5G: 50%
- Gotowy hardware 5G: 44%
- Rozwiązania w zakresie cyberbezpieczeństwa: 41%
DT Index zapytał również liderów biznesu o ich oczekiwania dotyczące przyszłości. I tak aż 32% film globalnych i 28% europejskich obawia się, że ich organizacje mogą nie przetrwać kolejnych lat. Wśród polskich liderów biznesu odsetek ten wynosi tylko 14%. Ten optymizm przekłada sie również na wyniki związane z mobilizacją organizacji do kreowania nowych modeli biznesowych – myśli o tym aż 79% firm globalnych I 72% europejskich – wśród polskich firm to nieco ponad połowa – 58%.
Metodologia badania DT Index 2020
W lipcu i sierpniu 2020 r. firma Dell Technologies nawiązała współpracę z niezależną firmą badawczą Vanson Bourne, która przeprowadziła badania wśród 4 300 liderów biznesu, od MŚP po korporacje w 18 krajach, tworząc globalny benchmark wskazujący na stan transformacji przedsiębiorstw. Vanson Bourne sklasyfikował działania biznesowe przedsiębiorstw w zakresie technologii cyfrowych, badając ich strategię informatyczną, inicjatywy związane z transformacją zatrudnienia i wydajnością w odniesieniu do podstawowego zespołu cyfrowych atrybutów biznesowych. Jest to trzecia odsłona DT Index (pierwsza pojawiła się w 2016 roku, druga w 2018 roku).
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)