Pandemia wzmaga wiarę w zrównoważony rozwój i finansowanie
2020-10-18 00:44
Rośnie zainteresowanie zrównoważonym finansowaniem © Minerva Studio - Fotolia.com
Przeczytaj także: ESG na rynku pracy. Pracownicy chcą zrównoważonego rozwoju firmy
Z tego tekstu dowiesz się m.in.:
- Jak ważne są dla emitentów kwestie środowiskowe i społeczne?
- Co zmieniła pandemia w podejściu do inwestycji ESG?
- Co skłania europejskich emitentów do zainteresowania się ochroną środowiska i sprawami społecznymi?
Jak wynika z badania, niespodziewane pojawienie się pandemii COVID-19 sprawiło, że 36% europejskich emitentów wzmocniło swoją w wiarę w zrównoważony rozwój. 77% respondentów wskazuje, że za sprawą koronakryzysu zaczęli przywiązywać większą wagę do zagadnień środowiskowych lub zdali sobie sprawę, że ich dotychczasowe zaangażowanie w społeczny element ESG było zbyt małe.
76% europejskich emitentów określa kwestie środowiskowe jako „bardzo ważne”, a 19% jako „dość ważne”. Daje to łącznie 95% zaangażowanych, podczas gdy zsumowany odsetek tych odpowiedzi w skali światowej wynosi 93%.
fot. Minerva Studio - Fotolia.com
Rośnie zainteresowanie zrównoważonym finansowaniem
Najistotniejszym czynnikiem skłaniającym europejskich emitentów do zainteresowania się ochroną środowiska i sprawami społecznymi jest zgodność takiego podejścia z ich wartościami (62%). Pozostałe czynniki to m.in. wiara w potencjał zwrotny zrównoważonego rozwoju (36%), a także opinie i oczekiwania podmiotów zewnętrznych, w tym w szczególności organizacji pozarządowych (41%) oraz klientów (36%).
Wśród europejskich inwestorów 79% postrzega kwestie środowiskowe i społeczne jako bardzo ważne lub dość ważne, w porównaniu z 86% inwestorów w skali światowej. Zdaniem inwestorów w Europie najsilniejszy wpływ na ich przekonania mają naciski społeczne (47%) oraz regulacyjne (43%).
W badaniu ustalono również, że Europa przoduje pod względem odsetka inwestorów, którym poczucie odpowiedzialności nakazuje unikać inwestycji negatywnie wpływających na środowisko i społeczeństwo — uważa tak 61% inwestorów europejskich w porównaniu z 53% inwestorów w skali globalnej.
Ponadto, w porównaniu z innymi regionami, inwestorzy europejscy są zdecydowanie bardziej skłonni stale uwzględniać czynniki ESG przy podejmowaniu decyzji o swoich inwestycjach — postępuje tak 39% z nich w porównaniu z 31% inwestorów na świecie.
Zrównoważone finansowanie weszło do głównego nurtu na rynkach kapitałowych wcześniej niż przewidywaliśmy. Tym samym inwestycje ESG są coraz częściej postrzegane jako tradycyjne aktywa, a nie odzwierciedlenie zaangażowania w kwestie społeczne i środowiskowe - powiedział Daniel Klier, dyrektor globalny ds. zrównoważonego finansowania w HSBC. Jest to optymistyczny rozwój sytuacji, ponieważ długotrwały sukces rynku będzie ostatecznie zależał od zdolności inwestycji ESG do konkurowania z innymi tradycyjnymi opcjami pod względem ryzyka i rentowności.
Nuno Matos, dyrektor generalny HSBC Bank plc i HSBC Europe stwierdził:
Europa stoi na czele międzynarodowych działań mających na celu przeciwstawienie się zmianom klimatycznym, a także jest światowym liderem pod względem zrównoważonego finansowania. Emitenci i inwestorzy europejscy odgrywają istotną rolę w przechodzeniu do globalnej gospodarki o zerowej emisji netto. Będziemy nadal wspierać inwestycje i rozwój naszych klientów w aspekcie zrównoważonego finansowania, ponieważ jest to nasz wspólny cel.
Eksperci z HSBC Global Research ustalili, że od połowy grudnia 2019 r. tempo wzrostu wartości akcji dużych spółek z mocniejszym ratingiem ESG przewyższyło średnią światową o 4,7%. W przypadku papierów wartościowych związanych z ochroną środowiska ta różnica jest jeszcze większa - w tym samym okresie wyniosła ona 13% w stosunku do średniej światowej.
W podsumowaniu wyników ankiety znalazły się również następujące wnioski:
- Zarówno emitenci jak i inwestorzy działający w Europie są bardzo zainteresowani możliwościami w obszarze zrównoważonej infrastruktury. Emitentów wyjątkowo interesują źródła odnawialne - ich entuzjazm wobec procesów wychwytywania dwutlenku węgla, pozyskiwania energii z niskoemisyjnego spalania węglowodorów (np. gazu) oraz energetyki wodorowej przewyższa średnią światową. Inwestorzy europejscy plasują się powyżej światowej średniej także pod względem priorytetowego traktowania odnawialnych źródeł energii i budowy inteligentnych miast.
- Zaledwie 4% emitentów w Europie (11% na świecie) uważa publikowanie raportów na swój temat dotyczących podejścia do kwestii środowiskowych i społecznych za przesadę.
- Ponadto emitentów europejskich cechują największe i najbardziej pozytywne oczekiwania w odniesieniu zwiększenia zakresu ujawniania takich informacji (31% wobec 24% w skali globalnej).
W tegorocznej ankiecie HSBC na temat zrównoważonego finansowania i inwestycji (HSBC Sustainable Financing and Investing Survey 2020) 2000 respondentów z 34 rynków kapitałowych (1000 emitentów i 1000 inwestorów) zapytano o zmiany w ich podejściu do zagadnień zrównoważonego rozwoju. W raporcie uwzględniono odpowiedzi 275 emitentów oraz 275 inwestorów z Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, Belgii, Holandii, Luksemburga, Włoch, Danii, Szwecji, Norwegii, Finlandii, Rosji i Hiszpanii. Badanie zostało przeprowadzone dla HSBC przez GlobalCapital oraz Euromoney Insight w okresie od lipca do sierpnia 2020 r.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)