Rodzice a praca zdalna: wyzwań nie brakuje
2020-10-19 09:03
Z jakimi wyzwaniami muszą mierzyć się rodzice? © Photographee.eu - Fotolia.com
Przeczytaj także: Praca zdalna? Łatwa do zorganizowania i efektywna - mówią Polacy
Z tego tekstu dowiesz się m.in.:
-
Jakie wyzwania stawia przed rodzicami praca zdalna?
- Czy otwarcie szkół lub wdrożenie hybrydowego modelu pracy wpłynęły na ich sytuację?
- Czy polscy rodzice mogą liczyć na wsparcie i zrozumienie swoich przełożonych?
Szkoły: ulga i obawa rodziców
Wybuch pandemii odcisnął swoje piętno na niemal wszystkich dziedzinach naszego życia. Nagle, właściwie z dnia na dzień, musieliśmy przeorganizować wiele spraw. Obowiązki zawodowe stały się domową codziennością, podobnie zresztą jak szkoła naszych dzieci. Nie potrzeba było długiego czasu, aby przekonać się, że w wielu przypadkach pogodzenie tych dwóch światów okazało się co najmniej trudne.
Stała obecność dzieci w domu, konieczność pomocy w nauce, zapewnienie im dostępu do urządzeń połączonych z Internetem, a wreszcie organizowanie czasu wolnego spowodowało jednak, że tuż po wybuchu pandemii pracujący rodzice stanęli przed bardzo dużym wyzwaniem.
fot. mat. prasowe
Rodzice o pracy zdalnej
Niestety jesień przyniosła nam wzmożone uderzenie koronawirusa, co sprawiło, że spora część wyzwań rodziców powróciła. Od 17 października 2020 szkoły średnie i wyższe w Polsce przeszły w tryb nauczania hybrydowego lub w pełni zdalnego. Nie można też wykluczyć, że w kolejnych tygodniach dołączą do nich także przedszkola i szkoły podstawowe, co może być dużym wyzwaniem dla pracujących rodziców.
Skalę rodzonych przez taką sytuację trudności pokazywały kwietniowe badania Pracuj.pl, zgodnie z którymi rodzice na początku pandemii charakteryzowali się szczególnym napięciem między życiem prywatnym i zawodowym.
Nic więc dziwnego, że we wrześniu br. aż dwie trzecie rodziców pracujących zdalnie badanych przez Pracuj.pl przyznało, że otwarcie placówek edukacyjnych było dla nich dużym ułatwieniem. Czas obecności dzieci w szkole łatwiej poświęcić na pracę. Jednocześnie jednak dwie trzecie rodziców obawiało się powrotu do sytuacji sprzed wakacji, gdy zamknięto przedszkola i szkoły.
Pracodawcy rozumieją rodziców
Przepytani przez Pracuj.pl rodzice przyznają, że łączenie pracy zdalnej z opieką nad dziećmi jest bardzo wymagające, a wręcz trudne. Ich zdaniem łatwiej w tej sytuacji mają osoby bezdzietne, które mają mniej obowiązków domowych. W okresie pandemii opiekunowie pracujący zdalnie przyznają, że częściej niż przed jej wybuchem zmuszeni są do pracowania w niestandardowych godzinach: wcześnie rano, wieczorem lub w nocy, a więc w czasie, gdy dzieci im nie przeszkadzają.
Na szczęście, jak wynika z raportu Pracuj.pl, zdecydowana większość rodziców przyznaje, że przełożeni rozumieją niełatwą sytuację w jakiej się znaleźli. Są wyrozumiali i zdają sobie sprawę, że wykonywanie obowiązków zawodowych w domu z jednoczesnym opiekowaniem się dziećmi jest trudne.
Bohaterowie dnia codziennego
Analizując wyniki badań z września, nie da się nie zauważyć ich podobieństwa do wyników badań przeprowadzonych wiosną – z okresu ścisłego lockdownu. Respondenci nadal przyznają, że mierzą się z trudnościami. Wielu z nich zaczyna jednak dostrzegać pozytywne zmiany, jakie zaszły w ostatnich miesiącach.
Z badań Pracuj.pl przeprowadzonych w kwietniu i wrześniu wyłania się obraz rodziców jako grupy szczególnie dotkniętej trudnościami łączonymi tradycyjnie z wykonywaniem pracy zdalnej. Zaliczały się do nich m.in. praca po godzinach czy trudności z koncentracją i pogodzeniem życia zawodowego i rodzinnego. Jako rodzic kilkulatków sam doświadczyłem, że stała obecność wszystkich domowników w miejscu tzw. home office nie sprzyja wykonywaniu zdań. To doświadczenie, które jest wspólne dla milionów pracowników w Polsce – podsumowuje Łukasz Marciniak, Dyrektor Sprzedaży w eRecruiter.
fot. mat. prasowe
Rodzice o pracy zdalnej
Jak już po kwietniowych badaniach podkreślała Konstancja Zyzik, ekspertka Grupy Pracuj, praca zdalna rodziców przypominała na początku pandemii w wielu wypadkach wręcz adaptację do zupełnie nowego miejsca pracy. Grupa ta w wielu wypadkach bardzo dobrze przystosowała się do nowych warunków, ale wciąż musi się mierzyć z wieloma napięciami. Pandemia koronawirusa rodzi potencjalne ryzyko przynajmniej częściowego zamknięcia kolejnych szkół podstawowych i przedszkoli. Warto śledzić uważnie opinie i postawy rodziców związane z tym ryzykiem i stojącymi przed nimi wyzwaniami.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (1)
-
AlicjaK13 / 2020-10-25 18:09:40
Wyzwań jest bardzo wiele, ale jak się dobrze zorganizuje czas to można ze wszystkim sobie poradzić. Ja pracuję od 7.30 do 15.30 a dopiero po tym czasie robię obiad, włączam roombę czy zajmuje się innymi obowiązkami. Dzięki temu efektywnie pracuję i w domu mam wszystko ogarnięte ;)
[ odpowiedz ] [ cytuj ]