eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternetCyberbezpieczeństwo: Polska wśród 161 krajów dotkniętych 3 mln cyberataków

Cyberbezpieczeństwo: Polska wśród 161 krajów dotkniętych 3 mln cyberataków

2020-10-28 16:48

Cyberbezpieczeństwo: Polska wśród 161 krajów dotkniętych 3 mln cyberataków

Polska na 22 miejscu najczęściej atakowanych © fot. mat. prasowe

W minionym tygodniu NSA, czyli Agencja Bezpieczeństwa Narodowego Stanów Zjednoczonych, opublikowała zestawienie 25 najbardziej popularnych luk w oprogramowaniu, które stanowią furtkę dla powiązanych z Chinami hakerów. Tylko w tym roku ofiarą przeprowadzanych za ich pośrednictwem cyberataków padło 161 krajów, w tym również Polska.

Przeczytaj także: Aktualizacja oprogramowania bywa wyzwaniem, ale nie można się poddawać

Jak podaje Check Point, 25 opublikowanych na liście NSA luk w oprogramowaniu odpowiadało za minimum 3 mln cyberataków, z czego aż 2,5 mln zostało przeprowadzonych na przestrzeni ostatnich 6 miesięcy.

Co interesujące, wszystkie z 25 ujętych w zestawieniu luk to powszechnie znane błędy bezpieczeństwa, które już od dawna mają zapewnione łatki. NSA zaapelowała więc do organizacji z sektora publicznego i prywatnego o jak najszybsze zastosowanie udostępnionych przez dostawców poprawek.

Jak stwierdziła agencja „większość luk na liście NSA można wykorzystać w celu uzyskania wstępnego dostępu do sieci ofiar za pomocą produktów, które są bezpośrednio dostępne z Internetu i działają jako bramy do sieci wewnętrznych”.

Badacze cyberbezpieczeństwa z Check Point przeprowadzili analizę, aby określić wagę zagrożenia opisanego w raporcie NSA. Odkrycia ujawniły, że hakerzy potrafili wykorzystać większość z nich, robiąc to nawet 7 razy częściej w porównaniu z innymi podatnościami w 2020 roku.

fot. mat. prasowe

Polska na 22 miejscu najczęściej atakowanych

Luki wskazane przez NSA wykorzystano w 3 mln ataków. Wśród ofiar polskie firmy i administracja.


Ofiarami 161 państw, w tym Polska


Kampanie hakerskie były wymierzone w łącznie 161 krajów, a głównym celem w skali globalnej był sektor rządowy i wojskowy (ok 23%). Najczęściej atakowanymi państwami były Stany Zjednoczone. Na podium ulokowały się również Niemcy i Wielka Brytania.

Ofiarami były również firmy i organizacje pochodzące z Polski, która została sklasyfikowana na 22 miejscu w zestawieniu. Z danych Check Pointa wynika, że ich zabezpieczenia odparły łącznie 23140 ataków, skierowanych głównie w sektor produkcyjny (31%), administrację i wojskowość (20%) oraz sektor finansowy (17%).

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: