eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozySiłownie na bezrobociu. Pracę straciło 50 tys. pracowników branży sportowej

Siłownie na bezrobociu. Pracę straciło 50 tys. pracowników branży sportowej

2020-10-30 09:18

Siłownie na bezrobociu. Pracę straciło 50 tys. pracowników branży sportowej

Pracownicy siłowni tracą pracę ©  zhu difeng - Fotolia.com

Siłownie, kluby fitness, baseny i inne działalności związane ze sportem ucierpiały na pandemii w dość dużym stopniu. Po wiosennym lockdownie ich działalność została wprawdzie odmrożona, ale od 17 października, w efekcie dużego nasilenia zakażeń koronawirusem, rządzący postanowili o ich ponownym zamknięciu. Oczywistym następstwem tych wydarzeń są problemy branży sportowej. Cierpią również jej pracownicy. Bezrobocie zagraża głównie osobom młodym, bo to właśnie one stanowią gros zatrudnionych w niej osób.

Przeczytaj także: PARP: polski rynek pracy stabilny, bezrobocie najniższe w UE

Obostrzenia związane z pandemią dały się również we znaki unijnemu sektorowi sportu i fitnessu.

Z danych Eurostatu wynika, że w II kwartale br. zatrudnionych w nim było przeszło 800 tysięcy osób w wieku powyżej 15 lat, z czego blisko co druga (48%) nie przekraczała 34. roku życia. W tymże II kwartale z bezrobociem musiało zmierzyć się około 50 tys. osób zatrudnionych w siłowniach, klubach sportowych itp.
Przy obecnych ograniczeniach pracownicy siłowni czy basenów mierzą się z bardzo trudną sytuacją. W Unii Europejskiej pierwsza fala pandemii odebrała pracę 50 tys. ludzi, stanowiących 6% zatrudnionych w tym sektorze. Ucierpieli głównie młodzi. To właśnie w tej grupie wiekowej, w porównaniu do I kwartału 2020 r., zaszły największe zmiany. Odsetek zatrudnionych mężczyzn w wieku 15-34 lata spadł o 13%, a odsetek kobiet w tym wieku – aż o 18%. Spodziewamy się, że podczas drugiej fali koronawirusa problemy młodych pracowników branży sportowej mogą ulec znacznemu pogłębieniu. Nie wiemy bowiem ile te obostrzenia potrwają i jak zniosą je pracodawcy, których finanse już są nadwyrężone. Szukając oszczędności w pierwszej kolejności będą zwalniać osoby bez umowy o pracę, czyli zazwyczaj młodych – zauważa Krzysztof Inglot, prezes Personnel Service i ekspert ds. rynku pracy.

fot. zhu difeng - Fotolia.com

Pracownicy siłowni tracą pracę

W UE 50 tys. pracowników branży sportowej straciło już pracę.


Polskie siłownie jednym z najmniejszych rynków w UE


W UE, pod względem liczby pracowników branży przypadających na 100 000 mieszkańców danego kraju, sektor sportu i fitnessu jest zdecydowanie największy w Szwecji, gdzie wskaźnik ten wynosi 583 pracowników. Cypr (340), Irlandia (327), Finlandia (316) i Dania (310) także znalazły się w czołówce państw UE, ale nie mogą się równać ze Szwecją. Średnia dla Unii Europejskiej wyniosła 215 pracowników. Polska w zestawieniu uplasowała się na 3 miejscu od końca, wyprzedzając jedynie Rumunię (87) i Belgię (81). W naszym kraju na 100 000 mieszkańców przypada zaledwie 109 pracowników z branży sportu i fitnessu.
Chociaż w naszym kraju branża sportowa nie zalicza się do rynkowych gigantów, nie można lekceważyć jej problemów. Te biznesy zamknięto niemal z dnia na dzień, a trzeba dodać, że pandemia już w poprzednich miesiącach wpłynęła na mniejsze zainteresowanie zajęciami sportowymi wśród społeczeństwa. Niepokój o przyszłość i obawa przed bankructwem sprawiły, że część pracodawców w tym sektorze próbuje wykorzystać luki we wprowadzonych przepisach. Dlatego np. siłownie w ostatnich dniach zaczęły oferować możliwość przygotowania się do zawodów czy nawet… testowania sprzętu. Są to jednak działania doraźne i obarczone ryzykiem kar. Przedsiębiorcy czekają na rządowy plan pomocy dla branż zagrożonych – podsumowuje Krzysztof Inglot.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: